moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykańscy żołnierze w Toruniu

W ramach ćwiczeń o kryptonimie „Dragon Shock” około stu amerykańskich żołnierzy z 2 Pułku Kawalerii pokona w swoich pojazdach ponad 1500 kilometrów. Przemieszczają się z garnizonu Vilseck, gdzie stacjonują na co dzień, na poligon na Litwie. Podczas rajdu przez nasz kraj kawalerzyści odwiedzili już Świętoszów i Powidz, a w sobotę spotkali się z mieszkańcami Torunia.

Już po raz trzeci amerykańscy żołnierze łączą szkolenie z przerzutu sprzętu i ludzi drogą lądową ze spotkaniami z mieszkańcami polskich miast. Przemieszczając się z garnizonów w Niemczech na poligony w krajach nadbałtyckich, demonstrują sprawność oraz nowoczesny sprzęt sojuszniczej armii.

Wiosną ubiegłego roku wojskowi z 3 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii podczas rajdu z Estonii odwiedzili m.in. Białystok. Jesienią – wracający również z Estonii – spadochroniarze ze 173 Brygady Powietrznodesantowej gościli w Rzeszowie.

1500-kilometrowy rajd

Kilka dni temu kawalerzyści z 2 Pułku, stacjonującego na co dzień w bawarskim Vilseck, znów otrzymali zadanie błyskawicznego przerzutu jednej ze swoich baterii na nadbałtycki poligon. Tym razem ich trasa będzie nieco krótsza, ponieważ ćwiczenia, w których mają uczestniczyć w drugiej połowie lutego, odbędą się na Litwie. – To ponad 1500 kilometrów marszu w kolumnie, w której mamy wszystko, co niezbędne. Nie tylko nasze trzy siódemki, ale również cały system dowodzenia i logistykę baterii – wyjaśnia major Mark Snakenberg z 2 Pułku Kawalerii. Wspomniane przez majora „trzy siódemki” to nowoczesna, holowana, 155-milimetrowa haubica M777, która jest obecnie podstawowym uzbrojeniem pododdziałów artylerii amerykańskich wojsk lądowych i korpusu marines.

Podobnie jak podczas poprzedniego, wiosennego rajdu, również teraz amerykańscy kawalerzyści spotykają się z mieszkańcami polskich miast i miasteczek. – Jest to bardzo ważna część naszego szkolenia. Pokazujemy Polakom, że amerykańska armia, czyli siły NATO, są zdolne do błyskawicznego przerzutu wojska i sprzętu w dowolne miejsce na świecie. Polacy mają okazję poznać nasze uzbrojenie i zobaczyć, że jesteśmy w ciągłej gotowości do obrony krajów Sojuszu – podkreślał major Snakenberg.

Postój w Toruniu

W ramach rajdu przez Polskę żołnierze z 2 Pułku odwiedzili już Świętoszów i Powidz. W sobotę kawalerzyści spotkali się z mieszkańcami grodu Kopernika. Zainteresowanie pokazem było ogromne. Tysiące torunian przyszło na Rynek Nowomiejski zobaczyć nie tylko wspomnianą już haubicę M777, ale również wóz dowódczo-sztabowy Stryker oraz używane przez Amerykanów pojazdy Hummer.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się broń pokazywana przez polskich żołnierzy. Choć najwięcej ludzi gromadziło się przy karabinach wyborowych, to na brak chętnych nie mogli narzekać również operatorzy przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz obsługa wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej Langusta. – Bardzo się cieszę, że ktoś wpadł na taki pomysł i mogliśmy się spotkać nie tylko z polskimi, ale również amerykańskimi żołnierzami. Nie wiem, jak teraz przekonam wnuki, że czas wracać do domu na obiad – żartował Henryk Zakrzewski, który pojawił się na rynku z wnuczętami Helą i Jasiem.

Obecny na pokazie sprzętu ambasador USA w Polsce Paul Jones dziękował mieszkańcom za ciepłe przyjęcie jego rodaków oraz przypomniał słowa prezydenta Obamy, który w 2014 roku zapewniał, że Polska nie będzie pozostawiona sama sobie, czego dowodem jest właśnie obecność amerykańskich żołnierzy.

Amerykanie w Toruniu zatrzymają się na dłużej, bo prawie na dziesięć dni. Spędzą je na podtoruńskim poligonie artyleryjskim, gdzie będą się szkolić z wojskowymi z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Serwis K9 w Polsce
 
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Przysięga w Limanowej
Pokazali bojowego ducha
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Podróż po AWACS-ie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ostatnia droga Pileckiego
Honor weteranom misji!
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cień atomowej zagłady
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Nie szpital, a instytut
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
WAM wraca po latach
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nowe zadania szefa SKW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ratownicy na medal
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO