– Cieszę się, że w komisji obrony znaleźli się posłowie, którzy od lat zajmują się sprawami wojska. Liczę na merytoryczną współpracę – mówił Michał Jach (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Dziś posłowie zebrali się na pierwszym posiedzeniu. Układali skład prezydium. Nowego przewodniczącego wybrali jednogłośnie.
Szef komisji, poseł Michał Jach z Prawa i Sprawiedliwości, w Sejmie zasiada trzecią kadencję (zawsze pracował w komisji obrony). Ukończył Wojskową Akademię Techniczną. W wojsku służył przez 25 lat i jest majorem w stanie spoczynku. W poprzedniej kadencji Sejmu kierował zespołem ds. Wojska Polskiego.
We wtorek posłowie wybrali też (zgodnie z parytetami partyjnymi) czterech wiceprzewodniczących komisji. Zostali nimi Waldemar Andzel i Wojciech Skurkiewicz (z PiS), Czesław Mroczek (PO) i Marek Jakubiak (Kukiz ‘15). Wiceprzewodniczący Andzel w Sejmie jest już czwartą kadencję – w komisji obrony spędził więc 10 lat. Z kolei Wojciech Skurkiewicz przeszedł (po dwóch kadencjach) z Senatu do Sejmu. W izbie wyższej był przewodniczącym senackiej komisji obrony. Czesław Mroczek (PO) to były już sekretarz stanu w MON, odpowiedzialny za zakupy dla wojska. Także nie jest sejmowym debiutantem – to jego czwarta kadencja na ulicy Wiejskiej. Po raz pierwszy w ławach poselskich zasiadł natomiast Marek Jakubiak (Kukiz ‘15). To były żołnierz zawodowy, który pracował przy obsłudze naziemnej samolotów.
– Chciałem podziękować posłom za zaufanie. Cieszę się też, że w komisji znaleźli się posłowie, którzy od lat interesują się sprawami wojska. Podoba mi się, że nie ma w naszym gronie tak zwanych harcowników, więc liczę na merytoryczną współpracę i pogłębione debaty – mówił przewodniczący Michał Jach zaraz po przegłosowaniu składu prezydium.
Czym zajmie się komisja? – Na pewno będziemy poruszać najważniejsze dla wojska i bezpieczeństwa kwestie – zapewniał przewodniczący Jach. Wśród tematów, którymi posłowie zajmą się w najbliższym czasie, wymienił m.in. modernizację techniczną armii, reformę kierowania i dowodzenia armią, kwestie dotyczące obrony terytorialnej oraz perspektyw rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego. – Pracy na pewno nam nie zabraknie – dodał przewodniczący.
Michał Jach zapowiedział, iż dokładny plan pracy komisji zostanie ustalony w porozumieniu z ministrem obrony Antonim Macierewiczem, by mieć pewność, że szef MON będzie mógł być obecny na poszczególnych posiedzeniach.
Były wiceminister obrony Czesław Mroczek zapewnił, że nowy rząd może liczyć na wsparcie posłów PO w sprawach, które dotyczą bezpieczeństwa Polski. – Będziemy wspierać wszystkie decyzje, które wzmacniają polskie siły zbrojne – podkreślał wiceprzewodniczący komisji.
Komisja liczy w sumie 31 posłów.
autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski
komentarze