moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Ślązak” stanie się naszą dumą


Mnie z pewnością łatwiej ocenić wodowanie techniczne okrętu patrolowego „Ślązak” z uwagi na kilka lat studiów w Akademii Marynarki Wojennej, a później kilkanaście lat służby w szeregach floty wojennej. Dzień oddania okrętu do służby w 2016 roku będzie świętem dla załogi, ale już dzisiaj jest to namacalny przykład sukcesywnej i rzetelnej realizacji programu modernizacji technicznej polskiej armii – pisze kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.


Warto przede wszystkim pamiętać, że każdy okręt wojenny to kilkaset metrów integralnego polskiego terytorium. Jest on też samodzielną i w pełni samowystarczalną jednostką wojskową. Okręt nie musi mieć zaplecza, logistyki, wsparcia, łączności i wielu innych aspektów nowoczesnego pola walki. Nie musi także mieć lotniska lub koszar. Wszędzie, gdzie los każe służyć marynarzom, na pokładzie swojego okrętu będą jak u siebie w domu.

Dzień oddania okrętu „Ślązak” do służby w 2016 roku będzie z pewnością świętem dla załogi i każdego marynarza, ale już dzisiaj jest to namacalny przykład sukcesywnej i rzetelnej realizacji programu modernizacji technicznej polskiej armii, w tym Marynarki Wojennej RP, której fakt zaniedbania przez dziesiątki lat pod tym względem jest oczywisty. Wczoraj w gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej można było zobaczyć prawie 100 m nowoczesnej konstrukcji, która za kilkanaście miesięcy otrzyma nazwę i po raz pierwszy podniesie banderę wojenną.

Trudno na razie dyskutować z oponentami na temat oceny minionych lat. Ślimaczenie się programu korwety projektu 621 Gawron, później zawieszenie programu, a następnie zmiany przeznaczenia z korwety na okręt patrolowy – to są fakty. Moim zdaniem, „odgrzewanie” dziś tych argumentów w dyskusji nie ma sensu. O wiele racjonalniej będzie spojrzeć w przyszłość z perspektywy już wykonanej pracy, bez oceny jej zasadności czy realiów organizacyjnych. Trzeba by uwzględnić mnóstwo atrybutów wynikających z czasu i okoliczności ich występowania. Obecnie doceniona została potrzeba modernizacji marynarki wojennej. Są też na to odpowiednie środki. To jest moja perspektywa.

Okręt jest budowany w taki sposób, że jeśli w bliższej lub dalszej przyszłości okaże się, że jednak potrzebujemy agresywnej korwety, to można „Ślązaka” doposażyć w rakiety woda–woda, średniego zasięgu systemy woda–powietrze i odpowiednie środki elektroniczne. Konstrukcja na to pozwala, a zastosowane rozwiązania przewidują podobne modernizacje.

Miałem okazję obejrzeć okręt z wielu perspektyw: wnętrze, wyposażenie, systemy okrętowe. Nie ma się czego wstydzić. Zarówno obywatele Polski jako podatnicy i suwerenowie swojej marynarki wojennej, jak i stoczniowcy, inżynierowie i robotnicy, którzy okręt zbudowali, także mają powód do satysfakcji.

Dodam też na zakończenie, że zazdroszczę dwudziestce wybrańców z szeregów marynarki wojennej, już teraz tworzącej grupę organizacyjną nowej załogi, która wiosną 2016 roku obsadzi okręt i rozpocznie intensywne szkolenie. Serdecznie gratuluję dowódcy tego zespołu kmdr. ppor. Sebastianowi Kale tego wyróżnienia. W imieniu kolegów i własnym obiecuję, że będziemy się przyglądali, jak Pan radzi sobie z NASZYM okrętem.

kmdr Janusz Walczak
dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON

dodaj komentarz

komentarze

~jacek.cezary.t
1418942520
"Okręt jest budowany w taki sposób, że jeśli w bliższej lub dalszej przyszłości okaże się, że jednak potrzebujemy agresywnej korwety, to można „Ślązaka” doposażyć w rakiety woda–woda, średniego zasięgu systemy woda–powietrze i odpowiednie środki elektroniczne. Konstrukcja na to pozwala, a zastosowane rozwiązania przewidują podobne modernizacje". DRODZY decydenci . Budujmy okręty w Polsce. Do programów "MIECZNIK" i "CZAPLA" mamy ( według mnie ) bazowy kadłub . Cała reszta to dodatki , które jak pisze pan komandor można zainstalować w trakcie dalszej eksploatacji.
94-4E-E9-31
~Katol
1418818260
I co on zmieni ? Biorąc akwen do wielkości okręty mamy największy patrolowiec na świecie. Na Bałtyk jest potrzebna flota powietrzna.
4B-26-E9-39

Mundury w linii... produkcyjnej
 
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Przygotowania czas zacząć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
V Korpus z nowym dowódcą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO na północnym szlaku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
NATO on Northern Track
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Rakiety dla Jastrzębi
Szpej na miarę potrzeb
Front przy biurku
Odstraszanie i obrona
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto stołecznego garnizonu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prawda o zbrodni katyńskiej
Charge of Dragon
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zbrodnia made in ZSRS
Kolejne FlyEle dla wojska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO