moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rusza program modernizacji Marynarki Wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej zaprosiło firmy, które chcą dostarczyć naszej armii okręty patrolowe i obrony wybrzeża, do rozmów na temat szczegółów realizacji obu projektów. To początek, wartego 10 miliardów złotych, programu unowocześniania polskiej floty wojennej.

Do 2026 roku armia chce kupić trzy jednostki podwodne, trzy niszczyciele min (kryptonim Kormoran II), a także trzy okręty patrolowe z funkcją zwalczania min (kryptonim Czapla) i trzy okręty obrony wybrzeża (kryptonim Miecznik).

Inspektorat Uzbrojenia MON uruchomił właśnie procedurę zakupu Czapli i Mieczników. Firmy, które chcą ubiegać się o warte kilka miliardów kontrakty, mają czas do 17 czerwca, by zgłosić się do udziału w dialogu technicznym. Wojsko chce się dowiedzieć od firm zainteresowanych dostarczeniem okrętów m.in. w jakim stopniu stocznie są w stanie spełnić techniczne wymagania wojska, ile będzie trwała budowa i jaki jest koszt produkcji pojedynczej jednostki. Ważnym tematem rozmów, które mają odbyć się w lipcu i sierpniu, będzie również stopień i zakres „polonizacji”, czyli udziału polskich przedsiębiorstw w realizacji obu projektów. MON nie ukrywa, że na kontrakt mogą liczyć firmy, które zagwarantują jak największy udział polskich stoczni w budowie.

Poza kupnem nowych jednostek plan modernizacji Marynarki Wojennej zakłada również dokończenie budowy okrętu patrolowego klasy Ślązak oraz remont jednej z dwóch posiadanych przez MW RP fregaty klasy Oliver Hazard Perry.

– Dialog techniczny co prawda nie jest jeszcze procedurą przetargową, ale stanowi początek procesu pozyskania okrętów dla Marynarki Wojennej. Można więc z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że modernizacja floty z poziomu planowania i analiz przeszła do faktycznej realizacji – mówi kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.

Nowe okręty dla marynarki to jedynie część przyjętego pod koniec ubiegłego roku „Programu modernizacji technicznej”. Przez najbliższą dekadę armia przeznaczy na nowy sprzęt i uzbrojenie ponad sto trzydzieści miliardów złotych. Najdroższy i największy jest program modernizacji systemu obrony powietrznej. Na nowe zestawy rakietowe krótkiego i średniego zasięgu, radary i systemy dowodzenia armia planuje wydać około piętnastu miliardów złotych. Drugi pod względem wartości jest program modernizacji Marynarki Wojennej. Na nowe okręty MON chce przeznaczyć około dziesięciu miliardów złotych. Nieco mniej, bo około osiem miliardów złotych, ma być wydane do 2022 roku na siedemdziesiąt śmigłowców wsparcia bojowego i zabezpieczenia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~Mark49
1396104000
to jest kpina z poskiej obroności powiniśmy wybudować we własnych stoczniach przynajmniej 15 sztuk okrętów klasy proponowanej Gawron.i z uzbrojeniem najnowoczesniejszym na świeci i ktoś musi to nazorować.kto niedałby się robić w konia.pozatym powiniśmy zakupić .z 10 szt łodzi powodnych,klasy przynajmniej kilo z uzbrojeniem rakietowym z mozliwością przenoszenia głowic i wtedy może ktoś się może będzie liczył znami. już niespominam o systemach rakietowych
5C-BC-91-F6
~Pawel
1370542020
Nie chce mi się wierzyć w to, co czytam. Nie potrafiliśmy zbudować Gawrona przez 10 lat za mniej niż mld złotych.No cóż.Wypada tylko pogratulować odważnym deklaracjom.
EB-E1-1A-96

Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Irańskie szachy
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Rivalry on Closed Sea
Najpierw „Sonda”, później promocja
Warszawa walczy, wracamy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Śladami Pierwszej Pancernej
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Desant z transportowca-giganta
Obrady Rady Unii Europejskiej
A Wave of Alliances
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Rozpoczynamy nową erę
Rozdarty subkontynent
High Confidence Operations
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Czarny odchodzi do cywila
Śląskie obchody wojskowego święta
Jedna misja, jeden zespół
Piknik ze smakiem
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Kolejne NUR-y do modernizacji
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zielonka dla Patriotów
A Torn Subcontinent
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Spełniliśmy swój obowiązek
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Pułaski” wrócił do kraju
Przysięga śląskich terytorialsów
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Sprawdzają Brutusa
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Wozy amunicyjne do Raków
Cienka niebieska linia
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Amerykańska przyszłość WZL
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Przez krew zdobyty Śląsk
Wojna wywiadów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO