moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze z Polski w szpicy NATO

Polska zgłosiła do sił natychmiastowej odpowiedzi NATO pododdziały pancerne. Decyzji w sprawie składu tymczasowej szpicy można oczekiwać w lutym – potwierdził dziś Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej.


Wcześniej informację o tym, że polski batalion czołgów wejdzie w skład tzw. szpicy, podał minister Grzegorz Schetyna. Szef polskiej dyplomacji brał udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu, na którym omawiano m.in. kwestię utworzenia sił natychmiastowego reagowania, które wzmacniałyby bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu.

Minister obrony narodowej, który przebywa z oficjalną wizytą w Arabii Saudyjskiej, potwierdził te informacje. – W tymczasowej szpicy mogą się znaleźć pewne elementy naszych jednostek pancernych – mówił w środę wieczorem Tomasz Siemoniak. Dodał, że deklaracja o utworzeniu tzw. szpicy tymczasowej dowodzi, że NATO chce rozmieszczać „na wschodzie elementy dowodzenia”.

Decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO poprzez utworzenie sił szybkiego reagowania podjęto na wrześniowym szczycie Sojuszu w Newport. To reakcja Zachodu na konflikt rosyjsko-ukraiński. Wtedy przywódcy NATO przyjęli jedynie ogólne zasady działania tzw. szpicy. Między innymi to, że jej żołnierze mają być gotowi do działania w ciągu kilku dni od ogłoszenia alarmu. Teraz politycy i wojskowi ustalają szczegóły dotyczące struktury i możliwości jej funkcjonowania.

W Brukseli ministrowie spraw zagranicznych NATO uzgodnili, że tworzenie sił szybkiego reagowania będzie podzielone na dwa etapy. Najpierw powstanie „tymczasowa” szpica gotowa do działania w pierwszych miesiącach 2015 roku. W jej skład wejdą głównie żołnierze z Niemiec, Holandii i Norwegii. – To silny sygnał solidarności i zdecydowania Sojuszu – ocenił wczoraj Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu. Właściwa, licząca kilka tysięcy żołnierzy grupa ma być gotowa nieco później, bo dopiero w 2016 roku. – Zanim to nastąpi, potrzebujemy jakichś sił zdolnych do szybkiego reagowania. Takim przejściowym rozwiązaniem będzie utworzenie szpicy tymczasowej – tłumaczył wczoraj Jens Stoltenberg.

Zdaniem szefa polskiego MON, przyjęty plan tworzenia szpicy jest dobry. – Chcemy, by docelowa szpica była porządnie przygotowana, także pod względem sprzętu i infrastruktury, ale sytuacja bezpieczeństwa nakazuje działania szybkie, dobrze więc, że jest idea tymczasowej szpicy. Wszystko, co zwiększa obecność wojskową NATO w Polsce, jest dla nas dobre – przekonywał minister Tomasz Siemoniak.

W podobnym tonie wypowiadał się prezydent Bronisław Komorowski i podkreślał, że wzmocnienie wschodniej flanki NATO jest zasadniczą kwestią dla bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej.

Natomiast Grzegorz Schetyna wtorkowe ustalenia ministrów spraw zagranicznych NATO uznał za dowód tego, że „ustalenia z Newport nie pozostaną na papierze”, choć po szczycie pojawiały się takie opinie. – Brak działania ośmieszyłby te kraje, które podejmowały decyzje w Newport, i pokazał, że NATO to nieskuteczna formuła – mówił Schetyna. Dodał, że uruchomienie sił szybkiego reagowania na wschodniej flance może zostać ogłoszone podczas warszawskiego szczytu NATO w 2016 roku.

JT

autor zdjęć: Arch. MON

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1417681800
Szpica jest potrzebna na wschodzie i to możliwie ostra.
4B-26-E9-39
~sorbi
1417624800
My dajemy czołgi, a Holendrzy piechurów na "rowerach", bo cięzki sprzet wyprzedali. A Niemcy czołgów nie wystawili? A Norwegowie? Zbyt duży koszt eksploatacji i utrzymania - niech bulą Polacy. TYlko jaki to ma sens? Oczywistym jest, że jesli dojdzie do konfliktu, to ten batalion czołgów powinien zostać wykorzystany (i pewnie zostanie) w ramach polskiej armii, a nie szpicy NATO - bo ta powinna wystawić oddziały z Europy zachodniej, a nie nasze - graniczne NATO. Ale jak dojdzie do konfliktu np w Estonii to my wyślemy kosztowne czołgi, a np. Holendrzy spadochroniarzy z tulipanami w lufach i na rowerach szturmowych (jeden sołdat na bagażnik, drugi na ramę, trzeci pedałuje).
BE-C5-54-70

Saper robi przejście
 
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Emerytura wypłacana w … karmie
KFOR: wyższy stopień gotowości
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Święto sportowców w mundurach
UE o wspólnym bezpieczeństwie
BohaterONy 2021 wręczone!
Ogień na alpejskich szczytach
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Żołnierze bez testów z WF-u
Wilk na poligonie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
W jedynym słusznym kierunku
Zbrodnia bez kary
Duch Invictus jest, czas na formę
AZOR – podwodny specjalista
Polityka nie znosi próżni
Time for Miecznik
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Będzie ustawa o obronie
Dron dla hydrografów
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Inwestycje Stoczni Wojennej
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Sportowiec roku
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Szczury Torbuku
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Kobiety a pokój
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Legia Akademicka po raz piąty
Kraby dla podhalańczyków
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Course on Diplomacy
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Afganistan. Czas wracać do domu
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
O bezpieczeństwie państw NATO
Żołnierze poszkodowani na granicy
Napięta sytuacja na granicy
Raki dla podhalańczyków
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ciemne strony Facebooka
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Wybierz się na wojskowe studia
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
103 lata Sztabu Generalnego
Szef MON odwiedził USA
Będą podwyżki dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO