moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze z Polski w szpicy NATO

Polska zgłosiła do sił natychmiastowej odpowiedzi NATO pododdziały pancerne. Decyzji w sprawie składu tymczasowej szpicy można oczekiwać w lutym – potwierdził dziś Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej.


Wcześniej informację o tym, że polski batalion czołgów wejdzie w skład tzw. szpicy, podał minister Grzegorz Schetyna. Szef polskiej dyplomacji brał udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu, na którym omawiano m.in. kwestię utworzenia sił natychmiastowego reagowania, które wzmacniałyby bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu.

Minister obrony narodowej, który przebywa z oficjalną wizytą w Arabii Saudyjskiej, potwierdził te informacje. – W tymczasowej szpicy mogą się znaleźć pewne elementy naszych jednostek pancernych – mówił w środę wieczorem Tomasz Siemoniak. Dodał, że deklaracja o utworzeniu tzw. szpicy tymczasowej dowodzi, że NATO chce rozmieszczać „na wschodzie elementy dowodzenia”.

Decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO poprzez utworzenie sił szybkiego reagowania podjęto na wrześniowym szczycie Sojuszu w Newport. To reakcja Zachodu na konflikt rosyjsko-ukraiński. Wtedy przywódcy NATO przyjęli jedynie ogólne zasady działania tzw. szpicy. Między innymi to, że jej żołnierze mają być gotowi do działania w ciągu kilku dni od ogłoszenia alarmu. Teraz politycy i wojskowi ustalają szczegóły dotyczące struktury i możliwości jej funkcjonowania.

W Brukseli ministrowie spraw zagranicznych NATO uzgodnili, że tworzenie sił szybkiego reagowania będzie podzielone na dwa etapy. Najpierw powstanie „tymczasowa” szpica gotowa do działania w pierwszych miesiącach 2015 roku. W jej skład wejdą głównie żołnierze z Niemiec, Holandii i Norwegii. – To silny sygnał solidarności i zdecydowania Sojuszu – ocenił wczoraj Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu. Właściwa, licząca kilka tysięcy żołnierzy grupa ma być gotowa nieco później, bo dopiero w 2016 roku. – Zanim to nastąpi, potrzebujemy jakichś sił zdolnych do szybkiego reagowania. Takim przejściowym rozwiązaniem będzie utworzenie szpicy tymczasowej – tłumaczył wczoraj Jens Stoltenberg.

Zdaniem szefa polskiego MON, przyjęty plan tworzenia szpicy jest dobry. – Chcemy, by docelowa szpica była porządnie przygotowana, także pod względem sprzętu i infrastruktury, ale sytuacja bezpieczeństwa nakazuje działania szybkie, dobrze więc, że jest idea tymczasowej szpicy. Wszystko, co zwiększa obecność wojskową NATO w Polsce, jest dla nas dobre – przekonywał minister Tomasz Siemoniak.

W podobnym tonie wypowiadał się prezydent Bronisław Komorowski i podkreślał, że wzmocnienie wschodniej flanki NATO jest zasadniczą kwestią dla bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej.

Natomiast Grzegorz Schetyna wtorkowe ustalenia ministrów spraw zagranicznych NATO uznał za dowód tego, że „ustalenia z Newport nie pozostaną na papierze”, choć po szczycie pojawiały się takie opinie. – Brak działania ośmieszyłby te kraje, które podejmowały decyzje w Newport, i pokazał, że NATO to nieskuteczna formuła – mówił Schetyna. Dodał, że uruchomienie sił szybkiego reagowania na wschodniej flance może zostać ogłoszone podczas warszawskiego szczytu NATO w 2016 roku.

JT

autor zdjęć: Arch. MON

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1417681800
Szpica jest potrzebna na wschodzie i to możliwie ostra.
4B-26-E9-39
~sorbi
1417624800
My dajemy czołgi, a Holendrzy piechurów na "rowerach", bo cięzki sprzet wyprzedali. A Niemcy czołgów nie wystawili? A Norwegowie? Zbyt duży koszt eksploatacji i utrzymania - niech bulą Polacy. TYlko jaki to ma sens? Oczywistym jest, że jesli dojdzie do konfliktu, to ten batalion czołgów powinien zostać wykorzystany (i pewnie zostanie) w ramach polskiej armii, a nie szpicy NATO - bo ta powinna wystawić oddziały z Europy zachodniej, a nie nasze - graniczne NATO. Ale jak dojdzie do konfliktu np w Estonii to my wyślemy kosztowne czołgi, a np. Holendrzy spadochroniarzy z tulipanami w lufach i na rowerach szturmowych (jeden sołdat na bagażnik, drugi na ramę, trzeci pedałuje).
BE-C5-54-70

Roszady personalne w PGZ-ecie
 
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Offset dla „Wisły”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwszy skok
Spadochroniarze na Podlasiu
W rezerwie pasywnej będą oceny
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
„Avenger” na Monte Cassino
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Liban uznany za strefę działań wojennych
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Skromny początek wielkiej wojny
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Invictus w zimowym stylu
Będą kolejne „Daglezje-P”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rusza kwalifikacja wojskowa
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Śnieg może być groźną bronią
Rakietowy szach
Lista trupich główek
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Wojna o porządek świata
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Bruksela przed szczytem
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Dobrowolsi – czas start!
Abramsy pod dobrą opieką
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szef MON-u w Brukseli
Cud w Trewirze
Lekcje z frontu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Nowe śmigłowce kawalerii
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Ślubowanie kadetów OPW
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Eurofightery znowu w Polsce
Zielone światło dla Barbary
Gwiazdy sportu dają lekcję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO