moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO wzmacnia wschodnią flankę

W Polsce zostanie utworzona kwatera główna sił natychmiastowego reagowania Sojuszu Północnoatlantyckiego. Siły te mają liczyć do 5 tysięcy żołnierzy. Kolejny szczyt NATO, w 2016 roku, odbędzie się w Warszawie – to najważniejsze decyzje dotyczące Polski, które zapadły na spotkaniu przywódców państw Sojuszu w Newport.


– Na szczycie podjęto decyzje, które są dobre dla Polski. Rozpoczną proces wojskowego wzmacniania naszego kraju i regionu – ocenił Radosław Sikorski, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Polskiej delegacji w Newport przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski. W rozmowach brał także udział Tomasz Siemoniak, szef resortu obrony.

Natowskie dowództwo w Polsce

Przywódcy NATO zgodzili się z polskim postulatem, by wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu. Zdecydowali, że w Polsce powstanie kwatera główna sił natychmiastowego reagowania (tzw. szpica). Status „sił natychmiastowego reagowania” oznacza, że żołnierze tej formacji będą mogli zostać rozmieszczeni w dowolnym miejscu na świecie w ciągu dwóch, najwyżej pięciu dni. Będą działać w ramach Sił Odpowiedzi NATO (NRF) i przy wsparciu jednostek morskich, powietrznych i specjalnych.

Siły mają liczyć do 5 tysięcy żołnierzy. Z czego – jak zapowiedział premier Wielkiej Brytanii, gospodarza tegorocznego szczytu – ok. 3,5 tys. stanowić będą brytyjscy wojskowi. W sumie formacja będzie się składała z czterech jednostek rozlokowanych w państwach Europy Wschodniej. Siedziba dowództwa prawdopodobnie znajdzie się w Szczecinie.

Polskiej delegacji udało się także wywalczyć wzmocnienie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, który stacjonuje właśnie w Szczecinie. – To niesłychanie ważna decyzja. Dotyczy ona podwyższenia gotowości i przypisania konkretnych zadań NATO dowództwu Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie w zakresie koordynacji przygotowania i użycia wojsk sojuszniczych na wschodniej flance, czyli w całym regionie dla nas szczególnie istotnym – ocenił prezydent Komorowski.

Polska od kilku miesięcy starała się przekonać sojuszników do podjęcia takiej decyzji. W czwartek minister Tomasz Siemoniak podpisał porozumienie w tej sprawie z szefami resortów obrony Danii i Niemiec (Korpus tworzą właśnie żołnierze z Polski, Danii i Niemiec).

Anders Fogh Rasmussen, szef NATO, zauważył, że decyzje, które zapadły w Newport, mają pokazać, że sojusznicy poważnie traktują art. piąty traktatu waszyngtońskiego dotyczący obrony kolektywnej. – Wysyłamy jasne przesłanie: NATO broni wszystkich sojuszników cały czas. Powinno to być czytelną wiadomością dla dowolnego potencjalnego agresora: jeżeli pojawi się wam w głowie myśl o zaatakowaniu jednego z sojuszników, będziecie musieli mierzyć się z całym Sojuszem – podkreślał Rasmussen.

Z kolei premier Wielkiej Brytanii David Cameron zaznaczał, że NATO musi także przeprowadzić reformę sił szybkiego reagowania. Na szczycie przyjęto Plan Działań na rzecz Gotowości, który – jak ocenił minister Tomasz Siemoniak – jest „bardzo korzystny dla wzmocnienia bezpieczeństwa Polski”.

Następny szczyt w Warszawie

Polskim sukcesem jest także ustalenie, że kolejne spotkanie przywódców państw NATO zorganizuje nasz kraj. To niewątpliwie dowód na mocną pozycję Polski w regionie. – To będzie niesłychanie interesujące doświadczenie, bo szczyt odbędzie się w Warszawie, a więc tam, gdzie kiedyś powstał i został obalony Układ Warszawski – zauważył prezydent Komorowski.

JT, gazeta.pl

autor zdjęć: Łukasz Kamiński / prezydent.pl

dodaj komentarz

komentarze

~czytelnik
1411309140
a może to ostatnia deska ratunku obywatela, którego lekceważą służby państwa? Jeżeli tak jest, to niech ktoś to wreszcie zbada i pociągnie winnych do odpowiedzialności. Jeżeli tak nie jest, to niech ktoś wreszcie zbada Tomasza K. i wyśle go na leczenie. Ale nie zostawiajmy tego bez żadnej reakcji. W końcu żyjemy - mam nadzieję - w państwie prawa.
0A-FF-30-C4
~edek
1409993400
do Tomasz Kaczkowski: Chłopie nudzisz juz po raz kolejny wylewajac te same żale po każdym artykułem. Najlepiej idz do prokuratury i sobie to wyjasnij, bo meczacy jestes i nie chce sie ludziom czytac cały czas tych samych twoich wypocin ktore nijak maja sie do artykułu...
0F-A9-C5-53

Logistycy transportują środki ochronne
 
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Trzy cele na ścieżce
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Sukcesy sportowców w mundurach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Sześć dekad pod wirnikiem
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Policja i wojsko kontra COVID-19
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Bomby w Odrze
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Żadnej kapitulacji
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Wojskowi medycy w gotowości
Nowa misja polskich żołnierzy
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Ochotnik do Polski
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Certyfikacja na „Tarczowni”
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Medycy WOT kontra COVID-19
„Gwiezdne wojny” Reagana
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Iran uderza w USA
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Edukacja na platformie
Obradowała Rada Gabinetowa
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Poprad w kolejnej jednostce
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
PGZ pomaga w walce z epidemią
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Dwa oblicza agenta wywiadu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Następca RPG-7
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
PKW Orlik na półmetku
Rakiety w celu
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Terytorialsi nie stracą dodatku
Początek katyńskiej zbrodni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO