W Centrum Szkolenia Logistyki oraz grudziądzkim garnizonie spotkali się kawalerzyści II RP, ich rodziny i miłośnicy kawalerii.
Centrum Wyszkolenia Kawalerii zapisało w przeszłości Grudziądza jedną z najpiękniejszych kart historii. Garnizon grudziądzki jest miejscem szczególnym, to tu walczyli i spoczęli w ojczystej ziemi szwoleżerowie, ułani i strzelcy konni.
Kawaleryjskie spotkanie rozpoczęło się w piątek w Grudziądzu, gdzie kawalerzyści złożyli wiązanki kwiatów przy obelisku Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii oraz na grobie gen. Stefana de Castenedolo Kasprzyckiego, a także przy zbiorowej mogile ofiar wojny 1920 roku.
Następnego dnia na cmentarzu wojennym w Grupie zorganizowano uroczysty Apel Pamięci, upamiętniając chwałę kawalerzystów w 75. rocznicę wydarzeń wrześniowych. – Szanowni Panowie Oficerowie Kawalerii! To Wy we wrześniu stanęliście w obronie naszej Ojczyzny – powiedział podczas apelu dowódca Garnizonu Grudziądz płk Dariusz Żuchowski do zasłużonych kawalerzystów. – To Wy własną krwią, bezprzykładną odwagą i poświęceniem sławiliście dobre imię Najświętszej Rzeczypospolitej. Swoim męstwem na stałe zapisaliście się w Księgach Chwały Oręża Polskiego.
Do grudziądzkiego garnizonu przybyło pięciu przedwojennych kawalerzystów:
- pułkownik Marian Michniewicz, oficer 5 Pułku Ułanów Zasławskich;
- pułkownik Zbigniew Makowiecki, oficer 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i 3 Pułku Strzelców Konnych;
- rotmistrz Tadeusz Bączkowski, oficer 19 Pułku Ułanów Wołyńskich;
- rotmistrz Jerzy Brzozowski, oficer 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich;
- porucznik Józef Adamczyk, oficer 7 Pułku Ułanów Lubelskich Armii Krajowej zgrupowania „Jeleń”.
Spotkanie było wyjątkowe i pełne wspomnień. W zjeździe udział wzięli również parlamentarzyści oraz przedstawiciele samorządu gminnego, władz wojskowych, a także liczni mieszkańcy garnizonu.
Po uroczystym apelu wszystkim biorącym udział w spotkaniu zaprezentowany został najnowocześniejszy sprzęt Centrum Szkolenia Logistyki oraz pokazy jeździeckie Klubu Kawaleryjskiego 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Nie zabrakło żołnierskiego poczęstunku.
Niedziela z kolei rozpoczęła się mszą koncelebrowaną w bazylice kolegiackiej, skąd jej uczestnicy udali się pod pomnik Żołnierza Polskiego oraz monument Marszałka Józefa Piłsudskiego, by złożyć wiązanki kwiatów.
Zjazd kawalerzystów zakończył się zwiedzaniem wystawy w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łegi w Grudziądzu. W ekspozycji znalazły się m.in. szable kawalerzystów z czasów I RP, broń palna, rozmaite pamiątki po kawalerzystach oraz liczne zestawy kawaleryjskich odznak pułkowych.
Tekst: kpt. Przemysław Grzybowski/ CSLog
autor zdjęć: kpt. Przemysław Grzybowski/ CSLog
komentarze