moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PERAD – radiostacja „żołnierza przyszłości”

Odporna na upadki i ekstremalne temperatury, z kamerą transmitującą obraz na żywo. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS pokazuje na wyświetlaczu położenie żołnierzy pododdziału. Tak prezentuje się osobista radiostacja PERAD stworzona przez grupę naukowców z polskiej firmy WB Electronics. Ma być częścią wyposażenia systemu Tytan.


Światowa premiera urządzenia miała miejsce w czerwcu na paryskiej wystawie Eurosatory. Osobista radiostacja PERAD (akronim od słów PErsonal RADio), nad którą przez nieco ponad trzy lata pracował 10-osobowy zespół z firmy WB Electronics, powstała niejako w efekcie prac nad programem Tytan. Firma z Ożarowa Mazowieckiego, jako jeden z 13 podmiotów wchodzących w skład konsorcjum, odpowiada za część elektroniczną w zakresie środków łączności i zobrazowania.

Jest to „ewolucja” wielofunkcyjnego urządzenia PSI Ψ, integrującego cechy komunikatora, radiostacji, telefonu komórkowego, nawigacji GPS oraz urządzenia obrazującego (monitora), które rozdzielono na dwa niezależne elementy: uniwersalną radiostację oraz urządzenie do zobrazowania danych.

W efekcie powstała niewielka, charakteryzująca się nowoczesnymi rozwiązaniami radiostacja uniwersalna, stanowiąca wyposażenie każdego żołnierza w pododdziale, pracująca w paśmie UHF i L, umożliwiająca komunikowanie się w sieci łączącej do 100 sztuk jednorazowo. Bazowy zasięg PERAD w terenie niezabudowanym wynosi około 4 km (w zabudowanym – około 700 m), ale za pomocą pięciu radiostacji można stworzyć sieć przekaźnikową, zwiększając zasięg do kilkunastu kilometrów. Radiostacja ma zaimplementowany protokół SIP, dzięki czemu każdemu abonentowi sieci można nadać numer i „wdzwaniać” się do sieci radiowej z sieci IP. Ponadto przez łącze IP można połączyć się z inną radiostacją lub transmitować dane z prędkością 1 Mb/sek. PERAD współpracuje także z cyfrowym systemem łączności wewnętrznej FONET.

Średnia moc wyjściowa PERAD wynosi 1W, a chwilowa może osiągać nawet 10W, co w połączeniu z zastosowaniem modulacji COFDM (praktycznie niestosowanej w urządzeniach doręcznych) i szerokości pasma 1,2 MHz zapewnia odpowiedni zasięg w terenie otwartym i zwiększa możliwości radia w terenie zabudowanym. Zasięg sygnału można zwiększać również przez wykorzystanie UAV – w ten sposób można uzyskać łączność nawet do 10 km.

PERAD ma wbudowany moduł GPS wraz z anteną, dzięki czemu jest możliwe zobrazowanie położenia poszczególnych użytkowników na mapie zwizualizowanej np. na wyświetlaczu dowódcy pododdziału.

Zasilanie radiostacji realizowane jest z pakietu akumulatorów o pojemności 6 Ah (dla napięcia 10V), dołączanego przewodowo i mocowanego z boku obudowy. Zapewnia on nieprzerwaną pracę radiostacji przez ponad 50 godzin. Dodatkowym źródłem zasilania jest akumulator wewnętrzny pozwalający na 1,5 do 7 godzin ciągłej pracy w zależności od trybu.


Interfejs użytkownika jest bardzo prosty i składa się z wyłącznika, pokrętła wyboru i suwaka menu. Menu radiostacji może być przedstawiane dźwiękowo (podstawowy sposób) lub na wyświetlaczu dołączonego urządzenia. Radiostacja ma wbudowany system autokontroli z głosową informacją dla użytkownika.

PERAD współpracuje z większością systemów nagłownych zarówno słuchawek, jak i aktywnych ochronników słuchu (przewodowych i bezprzewodowych), a producent jest w stanie wykonać odpowiednie przejściówki praktycznie dla dowolnego zestawu.

Do radiostacji można podłączyć także kamerę – preferowane są urządzenia o niższej rozdzielczości (320x240) i rejestrujące obraz z prędkością 25 fps. Taki zestaw umożliwia transmisję sygnału wideo na żywo (opóźnienie wynosi około 0,5 s) z jakością pozwalającą na wyświetlaczu systemu FONET rozpoznać rysy twarzy czy też odczytać tekst np. z tabliczek informacyjnych.

Obudowa radiostacji wykonana jest z magnezu, a całość ma wymiary 180 mm h x 79 mm w x 35 mm. Masa 1,05 kg. PERAD projektowany jest jako środek łączności w systemie Tytan, który będzie miał własne źródło zasilania dostarczające energię do wszystkich komponentów systemu. Tym samym radiostacja wpięta do Tytana będzie mniejsza i lżejsza o pakiet baterii, nie tracąc nic ze swoich możliwości. Radiostacja jest odporna na upadki i zanurzenie w wodzie o głębokości do 2 m, a także jest zdolna do pracy zarówno w niskich (-33°C), jak i wysokich (+55°C) temperaturach.

Frag Out!

autor zdjęć: Frag Out

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1408043040
~Dave1268 - tak. w kooperacji z Izraelem. Zgubiło i znalazło.
39-FF-C3-6D
~Dave1268
1407937860
WB Electronics - to jest ta firma co zbudowała drona które Wojsko Polskie zgubiło? :)
4C-22-22-3B
~ja-nek
1407591000
Kamuflaż to chyba Helikonowski PenCott GreenZone, zajebiaszczy.
87-3D-A9-48
~scooby
1407493020
Potrzeba stworzenia tabletów dla walczących . które to były by uzupełniane w czasie rzeczywistym. Przez BMS'a Szybciej i łatwiej coś pokazać np wrogą jednostkę niż wytłumaczyć przez radio. Mapę wgrać z zaznaczenie rejonu i drogi np odwrotu, zgrupowanie wroga, sprzęt jakim dysponuje ..... .
39-FF-C3-6D
~scooby
1407492180
~Edek - a przetarg na moździerzowy pocisk agitacyjny . Tyran -tytanem ale na wojnę lepiej wziąć smartfona. p.s. armia ma to do siebie , że przeważnie bywa 1 generację do tyłu.
39-FF-C3-6D
~Edek
1407486660
Czasami nie wiem, o co chodzi w tego typu artykułach. Temat i ogólne jaranie się sprzetem jest takie, jakby nie wiadomo co to było, a w obecnych czasach większość telefonów komórkowych ma takie funkcje. No i oczywiście mniej kosztują, bo cena tego urządzenia będzie zaporowa zapewne
B1-C2-4D-49
~scooby
1407319200
~nik - przestań narzekać na scooby'ego ... .
39-FF-C3-6D
~scooby
1407319080
~nik - dobra. zrobię tydzień chwalenia.
39-FF-C3-6D
~nik
1407278580
Scooby jest tu od narzekania
45-F5-45-97
~scooby
1407254520
... dobrze , że każdy ma chociaż komórkę. .. . w razie co to zadzwonią po dowódcę .. . na pierwsze 3 dni starczyła by karta za 50 zł. Więcej SMS'ów niż rozmowy. oraz specjalna taryfa z naliczaniem sekundowym .
39-FF-C3-6D
~scooby
1407253740
Fajnie , że nie ma oznaczeń. Jeszcze przydałby się czytnik papilarnych do wielkości kompani lub możliwość tylko połączenia z osobami , które mogą to odblokować.
39-FF-C3-6D
~scooby
1407247620
~Sebo - ja wiem. Jest lepsza od tych które mają .
39-FF-C3-6D
~scooby
1407245160
Tylko nie wdrażajcie jej 10 lat. Lepiej szybciej i z poprawkami niż później z poprawkami
39-FF-C3-6D
~Sebo
1407243240
fajne ustrojstwo :) wie ktoś jak ono wygląda w porównaniu z innymi tego typu urządzeniami?
50-58-8E-96

Rezerwista ochotnik też musi się starać
 
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Polityka nie znosi próżni
Ostatnie dni kampanii 1939
KFOR: wyższy stopień gotowości
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Dołącz do sportowców w mundurach!
Przeprawa przez Narew
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
W jedynym słusznym kierunku
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Szef MON odwiedził USA
Współpraca i wspólna pamięć
JWK to test siły i motywacji
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Test mobilności 12 Dywizji
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Dron z LAW-u
Wybierz się na wojskowe studia
Emerytura wypłacana w … karmie
Żołnierze bez testów z WF-u
Na granicy stratosfery
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Duch Invictus jest, czas na formę
Szef MON-u w Forcie Sill
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ogień na alpejskich szczytach
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wilk na poligonie
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Ciemne strony Facebooka
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Legia Akademicka po raz piąty
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Course on Diplomacy
Advantages of Efficient Organization
Polsko-tureckie obrady
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO