Najważniejsze przedsięwzięcie tego typu w Akademii Obrony Narodowej, integrujące kształcenie wszystkich wojskowych studentów i słuchaczy uczelni – tym właśnie jest ćwiczenie „Pierścień 14”, które rozpoczęło się 2 czerwca w AON.
Uroczystego otwarcia ćwiczenia dokonał jego kierownik - rektor-komendant Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek. Życząc zebranym żołnierskiego szczęścia, prosił o efektywne wykorzystanie okazji do zdobycia wiedzy i umiejętności.
Rektor wyraził także szczególne podziękowanie dla instytucji, które przyjęły zaproszenie do uczestnictwa w ćwiczeniu: Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka, Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego oraz Departamentu Ochrony Informacji Niejawnych Ministerstwa Obrony Narodowej.
W ciągu 11 dni uczestników czekać będą problemy operacyjno-taktyczne o różnym stopniu trudności. Kierownictwo ćwiczenia będzie funkcjonowało w obiektach stacjonarnych z wykorzystaniem współczesnych technologii informacyjnych – przede wszystkim zautomatyzowanych systemów wsparcia dowodzenia „Jaśmin” i „Topaz”.
Dodatkowym wyzwaniem jest udział grupy studentów-obcokrajowców, przebywających w AON na kursach anglojęzycznych. Poszczególne elementy ćwiczenia: od planowania, poprzez prowadzenie odpraw i dokumentacji, aż po stawianie zadań, prowadzone będą w dwóch językach.
Ćwiczenia pod kryptonimem „Pierścień” są corocznym przedsięwzięciem dydaktycznym w AON, integrującym z jednej strony wysiłek dydaktyczny wykładowców, a z drugiej strony ukierunkowanym na indywidualne i zespołowe nabywanie kompetencji dowódczo-sztabowych przez oficerów – studentów i słuchaczy, w zakresie rozwiązywania złożonych problemów operacyjno-taktycznych współczesnego pola walki.
Tekst: Alademia Obrony Narodowej
autor zdjęć: arch. AON
komentarze