moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armia inwestuje w cyfrowe szkolenie

Wojsko będzie się szkoliło lepiej i taniej. Zużyje mniej amunicji, wypali mniej paliwa. Wszystko dzięki trenażerom i symulatorom. W ciągu ostatnich dwóch lat w ramach planu modernizacji technicznej armii kupiono systemy symulacyjne i urządzenia szkolno-treningowe za ponad 175 milionów złotych.

Ćwiczą przeciwlotnicy. Fot. Bogusław Politowski.

Pieniądze wydane na urządzenia treningowe zwracają się szybko. Przykład. Z systemu szkolno-treningowego do broni strzeleckiej typu „Śnieżnik” w ubiegłym roku skorzystało ponad dwa tysiące żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Gdyby szkolenie było prowadzone w warunkach realnych, na strzelnicy jednostka musiałaby zużyć amunicję i inne środków bojowe kosztujące około 1,2 miliona złotych. Dla porównania, wartość systemu „Śnieżnik” to niespełna dwa miliony złotych.

Na symulatorach szkolą się lotnicy, marynarze i żołnierze Wojsk Lądowych różnych specjalności. Elektroniczne urządzenia treningowe są szczególnie przydatne dla załóg statków powietrznych i okrętów. Jak podkreśla ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy dowódcy Sił Powietrznych, symulatory lotów i trenażery mają tę zaletę, że można z ich pomocą tworzyć warunki ekstremalne. Dzięki temu piloci uczą się wychodzenia z opresji bez obaw o narażenia załogi na niebezpieczeństwo lub zniszczenie sprzętu.

– Dlatego Siły Powietrzne planują wdrożenie do szkolenia w najbliższym czasie kilku nowych urządzeń treningowych, między innymi: symulatora lotu samolotu PZL-130TC-II Orlik Garmin, symulatora misji dla samolotu CASA C-295 oraz do MiG-a-29. Piloci śmigłowców zaś dostaną kompleksowy symulator śmigłowca W3-Sokół, a wojska radiolokacyjne symulator laboratorium do stacji radiolokacyjnych NUR 15 – wymienia podpułkownik Goławski.

Komandor porucznik Jarosław Wypijewski z pionu szkolenia Dowództwa Marynarki Wojennej wyjaśnia, że sprzęt i uzbrojenie wykorzystywane obecnie w wojsku jest zaawansowane technologicznie i bardzo kosztowne. – Szukając możliwości obniżenia kosztów szkoleń, można albo ograniczyć ich liczbę, co negatywnie wpłynie na przygotowanie żołnierzy do działań bojowych, dlatego nie może być brane pod uwagę, albo należy zastosować alternatywne sposoby treningów. Takimi są szkolenia na symulatorach i trenażery – mówi.

Marynarze mają do dyspozycji ponad 70 takich urządzeń. Sprzęt jest rozmieszczony w ośmiu garnizonach. Najwięcej jest w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków, w jednostkach Garnizonu Gdynia i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

W tym roku Marynarka Wojenna zamierza wprowadzić do użytku między innymi: symulator działań ratowniczych na morzu, symulator stacji radionamierzania obiektów w strefie morskiej, trenażer stacji radiolokacyjnych oraz dzwon nurkowy.

W Wojskach Lądowych używa się obecnie blisko tysiąc różnego rodzaju urządzeń treningowych od prostych – do nauki strzelania z broni osobistej – po bardzo skomplikowane systemy dla załóg czołgów i transporterów opancerzonych. Aby taniej i skuteczniej uczyć specjalistów, powstały nowoczesne ośrodki treningowe. Najważniejszy to Ośrodek Szkolenia Leopard w Świętoszowie. Powstał w 2007 roku. Jest to nowoczesna baza symulacji współczesnego pola walki. Podczas kursów specjalistycznych doświadczenie zdobywają tam załogi czołgów Leopard 2A4 (dowódcy, działonowi, kierowcy i ładowniczy). Ośrodek szkoli także załogi wozów zabezpieczenia technicznego oraz pojazdów specjalnych: łączności i medycznych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski, arch. WSOWLąd, arch. MW

dodaj komentarz

komentarze


Pływacy i maratończycy na medal
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Orzeł dla bohaterów
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
I zdobyliśmy!
„Ta ziemia do Polski należy…”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
They Will Check The Training Results in Combat
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Gry wojenne w szkoleniu
Serwis K9 w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ameryka daje wsparcie
Zmiany w dodatkach stażowych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Wojna w świętym mieście, epilog
Bohater odtrącony
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
W obronie wschodniej flanki NATO
Na straży nieba
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Abramsy w pętli
Pytania o europejską tarczę
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej hełmów dla żołnierzy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO