moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komisja o szkolnictwie wojskowym

Na pięciu uczelniach wyższych studiuje 24 tys. studentów, 2200 jest podchorążymi. Nad konsolidacją szkolnictwa, która została określona przez prezydenta jako jeden z priorytetów w programie rozwoju sił zbrojnych, pracuje zespół specjalistów z resortu obrony i Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek i dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON Stanisław Walicki zapoznali w środę posłów i senatorów zasiadających w komisji obrony z obecnym stanem wojskowych uczelni wyższych, szkół oficerskich i centrów szkolenia. Obecnie w trzech akademiach i dwóch wyższych szkołach oficerskich studiuje 24 tys. studentów. 2200 z nich to podchorążowie. Poza tym ponad 200 osób studiuje na wydziale wojskowo-lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 2005 r., gdy uczelnie wojskowe włączono w powszechny system szkolnictwa, liczba podchorążych wzrosła o 800. W WSO w Dęblinie i Wrocławiu są też szkoleni na oficerów kandydaci po studiach cywilnych. Dyrektor Balicki podał, że w wojskowych uczelniach jest 1700 nauczycieli akademickich i bardzo dobrze radzą sobie one na rynku.

Wiceminister Mroczek powiedział, że jednym z priorytetów wskazanych przez prezydenta jest konsolidacja szkolnictwa wojskowego. Pracuje nad nią zespół specjalistów z MON, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt ustawy ma być gotowy za kilka miesięcy. Część parlamentarzystów chciała szerszej informacji o reformie szkolnictwa. Posłowie Stanisław Wziątek (SLD) i Michał Jach (PiS) postulowali, aby MON zapoznał członków Komisji Obrony Narodowej z zasadami jego konsolidacji, jeszcze przed przesłaniem projektu ustawy w tej sprawie. Inni oczekiwali przedstawienia powodów planowanej zmiany.

Na razie nie zapadła żadna ostateczna decyzja. Profesor Andrzej Smirnow wraz z rektorami Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, WSO Sił Powietrznych i WSO Wojsk Lądowych zaproponowali konsolidację funkcjonalną programową. Inną możliwością jest powołanie związku uczelni wojskowych. Najdalej idącą jest opcja, którą przedstawił zespół pracujący pod kierownictwem obecnego rektora Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. Bogusława Packa. Zakłada ona zmianę strukturalną – z pięciu uczelni zostałyby dwie, a pozostałe stałyby się ich filiami.

Natomiast gen. bryg. Franciszek Kochanowski, szef Zarządu Szkolenia – P7 Sztabu Generalnego WP przedstawił parlamentarzystom informację o funkcjonowaniu trzech szkół podoficerskich i 10 centrów szkolenia specjalistycznego. – W szkołach podoficerskich chcemy podnieść poziom przygotowania metodycznego kadry dydaktycznej – powiedział generał portalowi polska-zbrojna.pl. Szkoły i centra mają też zostać wyposażone w nowoczesne trenażery i symulatory. Ważną sprawą jest otwarcie się na współpracę z zagranicą, w tym rozpoczęcie szkoleń w języku angielskim i wymiana z podobnymi szkołami poza Polska. Trwają też prace nad informatyzacją procesu szkolenia. – Nie będzie zmian ilościowych, ale jakościowe – podsumował generał.Gen. dyw. Bogusław Pacek, komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej przedstawił na portalu polska-zbrojna.pl swoją wizję reformy szkolnictwa wojskowego.

  Przed nami reforma uczelni wojskowych

Trudno nie przyznać racji tym, którzy twierdzą, że pięć wojskowych uczelni w stutysięcznej armii to jednak zbyt duża liczba – mówi gen. dywizji Bogusław Pacek, komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej.
wr

autor zdjęć: Dariusz Kudlewski

dodaj komentarz

komentarze


AZOR – podwodny specjalista
 
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Będzie ustawa o obronie
Dron dla hydrografów
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Saper robi przejście
Szef MON odwiedził USA
Wilk na poligonie
Duch Invictus jest, czas na formę
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Będą podwyżki dla żołnierzy
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Ogień na alpejskich szczytach
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Emerytura wypłacana w … karmie
KFOR: wyższy stopień gotowości
Legia Akademicka po raz piąty
Święto sportowców w mundurach
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Sportowiec roku
Kraby dla podhalańczyków
103 lata Sztabu Generalnego
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Inwestycje Stoczni Wojennej
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Napięta sytuacja na granicy
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Wybierz się na wojskowe studia
Time for Miecznik
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
W jedynym słusznym kierunku
Afganistan. Czas wracać do domu
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Żołnierze poszkodowani na granicy
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Zbrodnia bez kary
O bezpieczeństwie państw NATO
Raki dla podhalańczyków
Żołnierze bez testów z WF-u
BohaterONy 2021 wręczone!
Szczury Torbuku
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Kobiety a pokój
Course on Diplomacy
Polityka nie znosi próżni
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Ciemne strony Facebooka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO