moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podoficer roku zagra na perkusji i boisku

Był wśród osób witających w Polsce Baracka Obamę. Chorąży Krzysztof Szczotka szedł wtedy w paradzie i grał na werblu. W Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego służy od 12 lat, w tym roku został uznany za najlepszego podoficera w Dowództwie Garnizonu Warszawa.

Francja, Albertville, lipiec 2012 r.

– Mój tata był wojskowym kapelmistrzem w Jeleniej Górze, pewnie dlatego od dziecka też na czymś grałem – opowiada chorąży. Gdy skończył wojskowe liceum muzyczne, dostał się do orkiestry Sił Powietrznych w Jeleniej Górze. Nienaganna postawa i aparycja sprawiły, że wkrótce zaczął grać w Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Z dyplomem Akademii Muzycznej został szefem 12-osobowej sekcji wojskowych perkusistów. – To bardzo zapracowani muzycy. Biorą udział nie tylko w koncertach i pokazach musztry paradnej, ale jako werbliści uczestniczą też w prawie wszystkich uroczystościach wojskowych i państwowych. Często występują za granicą – mówi kpt. Marcin Ślązak, zastępca dowódcy Orkiestry.

– Razem zjeździliśmy całą Europę. A w kraju witałem wielu ważnych gości, np. prezydenta USA Baracka Obamę. Przez to spóźniłem się nawet na ślub kuzynki, ale wszyscy mi wybaczyli – opowiada chorąży.

Podoficer podkreśla, że muzyk w wojskowej orkiestrze nie może zapomnieć o żołnierskich obowiązkach. – Wojskowe regulaminy zna na wyrywki, świetnie strzela z pistoletu, a na egzaminie z wf zawsze jest jednym z najlepszych – wylicza kpt. Ślązak.

Nic dziwnego, bo drugą pasją podoficera jest piłka nożna. – Jako dziecko marzyłem, że zastąpię Bońka w polskiej reprezentacji – śmieje się chorąży.

Dziś gra jako skrzydłowy w drużynie, którą tworzą żołnierze orkiestry. – Wielokrotnie zdobywaliśmy mistrzostwo Batalionu Reprezentacyjnego, a rok temu wygraliśmy turniej Dowództwa Garnizonu Warszawa – mówi. – Teraz musimy jeszcze zdobyć puchar Wojska Polskiego.

Chorąży jest też członkiem polskiej reprezentacji piłkarskiej w międzynarodowych zawodach wojskowych Miltropa Cup. – Kilka lat temu udało się nam zdobyć wicemistrzostwo. W tym roku chcemy wygrać – zapowiada.

Służba chorążego Krzysztofa Szczotki została doceniona przez przełożonych i kolegów. Właśnie wybrano go na Podoficera Roku Dowództwa Garnizonu Warszawa.

 


O służbie wojskowych muzyków czytaj także na portalu polska-zbrojna.pl:

 
Wojskowe orkiestry walczą z mrozem
  Armia nauczy filharmoników musztry
Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Arch. Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1360061580
Da się orkiestrą Iskandera zestrzeli ?
00-B3-ED-57

Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
 
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Broń przeciwko wrogim satelitom
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Kajakami po medale
Pancerny kot w polskim wojsku
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Wypadek Rosomaka
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Planowano zamach na Zełenskiego
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Pracowity pobyt w kosmosie
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Podejrzane manewry na Bałtyku
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Ewakuacja Polaków z Izraela
Bezpieczniejsza Europa
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Śmierć gorsza niż wszystkie
Świat F-35
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Ratownik w akcji
Inwestycja w żołnierzy
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Święto sportów walki w Warendorfie
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Drukowanie dronów
Czarna Pantera celuje
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Flyer, zdobywca przestworzy
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Podróż w ciemność
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Policjanci w koszarach WOT
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Strażnicy polskiego nieba
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Wyższe stawki dla niezawodowych
The Power of Infrastructure
Musimy być szybsi niż zagrożenie
„Różycki” zwodowany
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO