moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jak złożyć zawiadomienie o pomówieniu

Znalazłeś w Internecie komentarz obrażający polskich żołnierzy na misji –  teraz łatwiej możesz zawiadomić o tym prokuraturę. St. sierż. Jacek Żebryk, który od roku walczy z pomówieniami wobec polskich misjonarzy opracował specjalny formularz ułatwiający złożenie doniesienia.


St sierż. Jacek Żebryk został właśnie pełnomocnikiem Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych ds. pomocy prawnej. Oficerod kilkunastu miesięcy walczy z internautami, którzy obrażają żołnierzy służących na misjach. W sieci pojawiają się komentarze porównujące polskich żołnierzy do gestapowców i najemników. Bywają też wpisy pochwalające śmierć wojskowych. Żebryk zdecydował się interweniować i zaczął składać do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

Pierwsze wyroki skazujące zapadły już w Środzie Wielkopolskiej, Tarnowskich Górach, Będzinie i Ostrowie Wielkopolskim.

Teraz podoficer zachęca innych, by przyłączyli się do akcji ścigania internautów szkalujących wojsko. Żołnierz przygotował wzór pisma, z którym można zwrócić się do prokuratury. Adresatem pisma powinna być prokuratura działająca na terenie naszego miejsca zamieszkania. We wniosku należy zamieścić treść komentarza, który uznaliśmy za obraźliwy i naszym zdaniem może być traktowany jako wykroczenie, podać adres strony internetowej oraz nick autora wpisu.

MKS

autor zdjęć: fotolia.com

dodaj komentarz

komentarze

~Sławek
1371117420
Między wolnością słowa a obrazą i naruszeniem godności biegnie często cienka linia. Z zacytowanych w formularzu czterech przykładów wpisów trzy są faktycznie niedopuszczalne, natomiast do tego najdłuższego żaden prokurator nie ma podstaw się przyczepić ponieważ autor wyraża w nim swoją opinię nikogo nie obrażając. Nazywając naszych żołnierzy najeźdźcami czy okupantami autor wpisu tak uważa gdyż zapewne inaczej widzi rolę WP i jest (ma prawo) być przeciwnikiem takich misji. Wiele osób widzi w misjach NATO agresorów i analogię z sytuacją Polski z lat 1939-45. I mają takie prawo tak to interpretować ponieważ wszędzie na świecie wzbudza to emocje i różnice zdań. Jedynie pokojowe misje ONZ pod błękitną flagą u nikogo (w tym u krajowców) nie budzą emocji. Za słowo "najemnik" też nie ma podstaw się obrażać gdyż żołnierze jadą na te misje głównie dla pieniędzy a nie dla idei ani dla przyjemności. Oczywiście, wyzywanie i publiczne okazywanie radości z powodu śmierci jest niecne i karygodne ale wg mnie świadczy głównie o skrajnej głupocie tych co tak piszą. Trzeba to piętnować. Szczerze, to ciekaw jestem jakie wyroki skazujące wydały w tych sprawach wspomniane sądy gdyż tak naprawdę jest to bardziej szkodliwe gdyż ogranicza wolność wypowiedzi (wypisujący głupoty wystawia sobie świadectwo jej posiadania) godzi w demokrację i przywraca jakąś tam cenzurę. Skarżący reagując w ten sposób w pewnym stopniu zniżają się do poziomu tych wypisujących głupoty. Od tego to nie są sądy tylko moderatorzy na forach internetowych, którzy biorą za to pieniądze.
07-1D-62-73
~abc
1371046080
Świetny pomysł. Zdecydowanie pochwalam!
1E-BC-71-12
~KK
1354821240
"sorbi" Człowieku jakie ty bzdury pleciesz, że tak powiem. Kraje NATO chcą wycofać wszystkie swe wojska do 2014 roku to my Polacy nalegaliśmy by do końca ustabilizować sytuację w Afganistanie i niema co się łudzić czy masz jakieś zdjęcia czy coś w tym stylu, gdzie widać jak amerykanie budują swe kopalnie do surowców? Chcą zostawić niewielkie jednostki by szkolić Afgańskie wojsko i policje by mogli samodzielnie działać. Czy polaków którzy walczyli podczas II Wojny Światowej i nawiną im się Polski czy innej narodowości cywil pod ogień tez nazwiesz mordercami? Człowieku to jest wojna i nie to nie ich wina że talibowie którzy kochają swój naród rozpoczynają walki w miejscach mocno zaludnionych i jest tak że czasem się wysunie cywil i nie mamy na to wpływu że nasunie się na ogień. Chyba nie braliśmy cywili pod ścianę i zabijaliśmy ich z zimna krwią. A jeżeli uważasz że zabijaliśmy jakiś nie winnych cywili pokaż na to dowody chodź byli tacy co kiedyś ostrzelali wioskę ale to tylko ziarenko. I mam do ciebie pytanie więcej zabiliśmy cywilów przypadkowo gdy weszli w ogień czy pomagaliśmy im?
62-F1-47-9D
~niki2012
1354820760
Co się tak czepili żołnierzy. Tchórze. Nie maja odwago pyskować na polityków ? Jasne wtedy z urządu będą ich namierzać. A tu wszyscy od Kwaśniewskiego, poprzez Kaczyńskiego, na Komorowskim kończąć, słali naszych na misje. Ale tam nazwać prezydenta mordercą, ba organizatorem zbrodni ludobójstwa to strach. Trzeba więc pojechac po żołnierzach, oni najwyżej z oskarżenia prywatnego. Wszyscy, którzy otwieraja pyski na żołnierzy to zwykłe śmierdzące tchórze. Ukryte pod nickami myślą, ze im nic nie grozi. Wolność wypowiedzi ? Trzeba znać znaczenie tego słowa, a nie walic histeryczno demagogiczne teksty. Wolność może być ograniczona i jest w tym kraju. Nie można sobie nabluzgac na kościół, i religię, bo zaraz "obraza uczuć" sąd nawet nie obejrzał i zakazał emisji materiału o "świętojebliwie pijanych ojczulkach". To jaka wolność ? Jak Kaki nazywa prezydenta mordercą to git, wolnośc, jak Kakiego, to mowa nienawiści i art 212. Tylko bezmózg dla którego myślenie jest sportem ekstremalnym, bedzie oskarżał żołnirzy, którzy se tam siedzą na rozkaz. Niestety pobór zlikwidowali, to bezmózgi nie wiedzą co to jest i co grozi za niewykonanie. Mam dla nich dobre wieści. Będą wzywac na ćwiczenia rezerwistó. Po ok. 30 tys rocznie tak na 10 dni. Jeżeli macie wpisane "przeniesiony do rezerwy" to na bank poznacie co to wojsko. Przez 10 dni mozna się dużo nauczyć. Powodzenia i do spotkania na jakims poligonie "sierściuchy parchate"
BB-50-7E-B6
~sorbi
1354630140
Ograniczania wolności wypowiedzi, słowa, własnych poglądów oraz opini ciąg dalszy!! Jeśli nie nakłaniali do zabijania Polskich żołnierzy, nie grozili im śmiercią a wyrażali opinię np. nie zgadzając się na udział POlaków w misjach w Iraku ,czy Afganistanie i cieszyli się z tego ,czy owego to nie rozumiem jak można tego zabraniać. Pętla PO-wskich ograniczeń zaciska się coraz bardziej!! Dla jednych żołnierze są bohaterami ,dla innych nie - np. pacyfistów. Jak można karać za poglądy?! SKoro Amerykanie zabili - chociażby przypadkowo - tysiące cywilów ,to nie wierzę ,żeby nie przytrafiło się to POlakom - a jedna taka sprawa toczy się dalej. Najwięcj ofiar zawsze jest wśród cywili - więc czy np.amerykańskich żołnierzy nie można nazywać mordercami, czy zbrodniarzami?! Przecież jak się kogoś zabija ,to nie można "oprawcy" nazwać aniołem i chwalić w niebogłosy!! Są pewne granice i pomawiać nie wolno ,ale jeśli ktoś ma przesłanki do nazywania sprawy w taki ,czy inny sposób... NIe wiem ...nie rozumiem...jak sąd może za to skazać!? NO ale jeśli jeden telefon od premiera np do Trójmiasta sprawia, że sędziowie ,czy prokuratorzy zaczynają bić pokłony, to się nie dziwię! Dla jednych jesteście bohaterami ,dla innych nie! Jak się jakiś burak cieszył ,zę zginął POlski żołnierz ,to pal go licho!! BO większość -jak ja- współczuła , ubolewała i zadawała sobie pytania - po kiego tam są!!? WYsłali ich z deszczu pod rynnę - z IRaku - do Afganistanu!! BIn Ladena nie ma i jesteśmy tam dalej! Amerykanie już sprawdzili wszytkie bogactwa naturalne i tylko patrzeć jak będa coś wydobywać -dlatego chcą zostawić tam swoje jednostki - a my co?! Wrócimy z niczym i olbrzymimi stratami w sprzęcie!(Ile straciliśmy Rosomaków)?! Jak dojdzie do wojny ,to i tak nas zostawią! Albo przyjdą z pomocą jak będzie po wszystkim!! W Gruzji byli żołnierze USA i co?! Zwinęli się jak tylko Rosjanie przekroczyli granice! Więc jak można karać za poglądy ?-a no tak - w PRL-u-też za to karali,zamykali, a nawet można było dostać czapę! Ot taka niepoprowność "polityczna"
16-D5-C9-87
~GJ
1354627680
To już jest jakaś paranoja.Żołnierze są od obrony naszych granic a nie od walczenia z krytyką (niejednokrotnie uzasadnioną ) i szwendania się po sądach.Wizerunek wojska sporo ucierpi jeżeli na każdym kroku będzie się wszczynało postępowania sądowe przeciwko osobą stojącym z boku i mających inny pogląd na dana sprawę.Pamiętać należy że WP utrzymywane jest z pieniędzy które płacą również ci co piszą nawet i niestosowne zdania ale nie można zaraz lecieć z tym do sądu a firmy budowlane zamiast budować drogi i mieszkania budowały by więzienia.Trzeba pamiętać że to co najgorsze (ryba psuje się od głowy )płynie z samej góry i tam najpierw należy utemperować języki i nie dopuszczać niektórych osób do tv,radia czy prasy,wywiązywać się z obietnic przedwyborczych i piętnować rozrzutność i niekompetencję a społeczeństwo same bez sądów przestanie opisywania takich sytuacji ale niestety chyba się tego nie doczekamy.
53-85-1C-25

Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
 
Polska wiktoria na Monte Cassino
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pytania o europejską tarczę
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojskowe Oscary przyznane!
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Na straży nieba
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Abramsy w pętli
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pływacy i maratończycy na medal
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Armia Andersa w operacji „Honker”
Bohater odtrącony
Gry wojenne w szkoleniu
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pierwsi na oceanie
Krwawa noc pośród puszczy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Orzeł dla bohaterów
Śladami ojca
Wioślarze i triatlonistka na podium
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Rajd ku czci saperów
Po przeprawie ruszyli do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO