moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?

Wiceminister obrony Magdalena Sobkowiak-Czarnecka zaproponowała w Waszyngtonie, by USA, Ukraina i Polska wspólnie produkowały pociski do systemów Patriot. Jak wyjaśniała, za takim rozwiązaniem przemawiałyby położenie geograficzne i zdolności polskiego przemysłu zbrojeniowego. Rozmowy za oceanem dotyczyły także stałej obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Sekretarz stanu w MON Magdalena Sobkowiak-Czarnecka przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. „Spotkania w Pentagonie i Departamencie Stanu. Bazy, współpraca przemysłowa i najnowsze technologie, o tym będę rozmawiać” – zapowiadała w serwisie społecznościowym.

Wiceszefowa MON-u podczas briefingu prasowego poinformowała, że rozmowy nawiązywały do deklaracji udostępnienia Ukrainie technologii systemu Patriot i pocisków PAC-3, którą prezydent Donald Trump złożył na szczycie NATO w Ankarze. Oferta Polski – dodała – jest odpowiedzią na „pewne obawy” strony amerykańskiej. – Zaproponowaliśmy, żeby to była współpraca w trójkącie Stany Zjednoczone – Ukraina – Polska, bo chodzi o to, żeby produkcja odbywała się w miejscu bezpiecznym – wyjaśniła dziennikarzom Sobkowiak-Czarnecka. Według wiceminister oprócz położenia geograficznego i geopolitycznego Polski za taką kooperacją przemawiają także rosnące zdolności polskiego przemysłu zbrojeniowego.

REKLAMA

Polska, obok Niderlandów, Niemiec i Szwecji, jest jednym z krajów, w których USA rozważają ulokowanie serwisu pocisków PAC-3. Porozumienie w tej sprawie podpisano na forum przemysłowym towarzyszącym szczytowi Sojuszu w Ankarze.

– Dużo rozmawialiśmy o mechanizmie SAFE – przekazała wiceminister obrony, dodając, że usłyszała wiele słów uznania dla wysokości środków, które Polska uzyskała z unijnego programu i za znaczący udział, jaki w zamówieniach ma krajowy przemysł.

Odnosząc się do kwestii ewentualnego zwiększenia stałej amerykańskiej obecności wojskowej w Europie wiceszefowa MON-u zaznaczyła, że w USA powstał „zespół, który pracuje nad stworzeniem takiej bazy – mam nadzieję, że Polsce”. Podobny zespół już działa już MON-ie.

Jakub Borowski

autor zdjęć: MON, WOJSKOWE ZAKŁADY LOTNICZE

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Kartki sercem malowane
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Dwa marzenia spełnione naraz
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Drony na autopilocie
Akustyczna tarcza dla wojska
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Aukcja dla weterana
Cztery brygady, jeden cel
Nowy ośrodek badań WIML
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Coraz więcej Alpha Scramble
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Oni strzegą naszego spokoju
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
W Sejmie o rosyjskim pocisku
MON i MSZ o szczycie NATO
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Gorący lipiec PKW Łotwa
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flanka pod strażą
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
„Wicher” na wodzie
Azjatycka szansa
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Legion Medyczny na poligonie
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Młodzi medycy na poligonie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Z prądem i pod prąd
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Siatka antydronowa
Abordaż z polskim wsparciem
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Rok 2027 bez Air Show Radom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO