moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE

Poza Europą wybuchł kryzys. Żołnierze pod auspicjami Unii Europejskiej w krótkim czasie zostają przerzuceni na miejsce, by zapobiec eskalacji napięcia – tak mają działać unijne siły szybkiego reagowania. 1 stycznia dowództwo nad grupą bojową złożoną głównie z Niemców objął Eurokorpus, na czele którego stoi gen. broni Piotr Błazeusz.

Unia Europejska od dłuższego czasu stara się rozwijać zdolności obronne. Dwie dekady temu pod jej auspicjami zostały powołane grupy bojowe, w skład których wchodzą żołnierze z państw członkowskich. Grupy te mają reagować na kryzysy mogące zagrozić stabilności sytuacji na kontynencie. W 2022 roku Wspólnota przyjęła też Kompas Strategiczny, czyli dokument wyznaczający kierunki wspólnych działań w dziedzinie obronności. Mowa w nim między innymi o kompetencjach operacyjnych związanych z szybkim przerzutem wojsk w zapalny rejon poza granicami UE.

W 2025 roku takie właśnie zadania mają spoczywać na europejskiej grupie bojowej, której trzon stanowią Niemcy (EUBG 2025). Liczy ona pięć tysięcy żołnierzy z dziewięciu państw, zaś od 1 stycznia rolę jej wysuniętego dowództwa pełni Eurokorpus. Stacjonuje on w Strasburgu, a jego poczynaniami kieruje polski oficer – gen. broni Piotr Błazeusz. – Pododdziały szybkiego reagowania UE z założenia nie będą konkurować z NATO. Mają je uzupełniać – zapewnia kmdr por. Tomasz Pawęska z biura prasowego Eurokorpusu.

Rozpoczęcie dyżuru poprzedziły długotrwałe przygotowania. Ich finałem były manewry „European Challenge '24”, które w grudniu ubiegłego roku zostały przeprowadzone na poligonie w niemieckim Bergen. Wzięło w nich udział 1800 żołnierzy z 16 państw NATO. Ćwiczenia, stanowiące część rozbudowanego przedsięwzięcia pod kryptonimem „Milex '24”, były testem gotowości wojsk do zaplanowania i przeprowadzenia złożonej operacji wojskowej. Sprawdzian objął struktury dowodzenia na różnych poziomach. Na górze piramidy zostało ulokowane unijne Dowództwo Operacji (OHQ), poniżej Dowództwo Sił (FHQ) wydzielone z Eurokorpusu wraz z pododdziałem armii irlandzkiej, który odpowiadał za jego ochronę, zaś na samym dole znalazły się pododdziały grupy bojowej UE. Na poligonie w Bergen zadania realizowali przede wszystkim żołnierze 231 Batalionu Piechoty Górskiej z Niemiec. – Owocna współpraca pomiędzy moimi żołnierzami, personelem Unii Europejskiej a gospodarzami odzwierciedla jakość naszych relacji. Ćwiczenie „Milex '24” potwierdziło gotowość Eurokorpusu do realizacji zadań w ramach koncepcji EU RDC (EU Rapid Deployable Capacity, czyli zdolności UE do szybkiego rozmieszczenia wojsk, przyp. red.) – podkreślał w grudniu gen. broni Błazeusz.

Eurokorpus został utworzony w 1992 roku i z miejsca stał się jednym z symboli militarnych aspiracji UE. Międzynarodowe dowództwo jest zdolne do dowodzenia siłami unijnymi, ale też połączonymi operacjami o niskiej skali prowadzonymi przez NATO. Do tej pory Eurokorpus brał udział w szeregu zagranicznych misji: od Bośni i Hercegowiny po Afganistan. Jego żołnierze dowodzili afgańską misją ISAF, kilkakrotnie też stali na czele lądowego komponentu Sił Odpowiedzi NATO.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Eurokorpus

dodaj komentarz

komentarze


Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Mundur i bokserskie rękawice
Śmierć w sercu Azji
NATO zwiększy produkcję broni
Dronowy kierunek przyszłości
PKW Irak zostaje w Jordanii
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Żywią i bronią
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Borsuki i roje dronów
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Nowa koalicja dronowa
USA znów uderzyły w Iran
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
„Bezpieczny zachód” przedłużony
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Połączeni na Bałtyku
Piksele prawdy w morzu fałszu
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Wielki sukces podchorążych z AMW
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
PIRX-1 na orbicie
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Polski Gnom
Vespa Battle Challenge
Sportowa rewolucja na AWL-u
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
MON i MSZ o szczycie NATO
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Cyfrowa niedyskrecja
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Wojna hybrydowa trwa
Pieta Michniowska
Ostatni lot „Pałera”
Gen wojownika
Integracja F-35 rozpoczęta
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Polski projekt, światowe znaczenie
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Marzenia częściowo spełnione
Przełomowe porozumienie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent RP o szczycie NATO
W drodze po oficerskie gwiazdki
Ostatnia niedziela…
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Wsparcie ma znaczenie
Zbrodnicza farsa
Saperzy w akcji pod wodą
Paliwowy krwiobieg NATO
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Szerszeń z Sochaczewa
Morska bryza w dwóch odsłonach
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Mosty (nie tylko) dla Abramsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO