moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Generał Błazeusz dowódcą Eurokorpusu

Nowym dowódcą Eurokorpusu został gen. broni Piotr Błazeusz, dotychczasowy I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP. Oficer przejmie obowiązki od jutra. Decyzję o wyznaczeniu generała Błazeusza na to stanowisko podjął minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz po tym, jak ze Strasburga do kraju został odwołany w trybie pilnym gen. broni Jarosław Gromadziński.

„Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej, z dniem 29 marca br. wyznaczył dotychczasowego I zastępcę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Piotra Błazeusza na dowódcę Eurokorpusu” – podało dziś Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wczoraj po południu ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu został odwołany gen. broni Jarosław Gromadziński. Powodem tej decyzji było – jak tłumaczył resort obrony w komunikacie – wszczęcie postępowania wobec oficera przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Generał Gromadziński został wezwany do kraju w trybie natychmiastowym. MON zapowiedział jednocześnie, że na dowódcę Eurokorpusu, czyli wielonarodowego dowództwa szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu, zostanie natychmiast mianowany inny oficer z Polski. Dziś szef MON-u wręczył nominację gen. Błazeuszowi.

REKLAMA

Generał broni Piotr Błazeusz służbę wojskową rozpoczął w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Pierwsze stanowisko dowódcy plutonu szturmowego objął w 1996 roku w 10 Batalionie Desantowo-Szturmowym 6 Brygady Desantowo-Szturmowej. Później pełnił służbę jako specjalista do spraw NATO w sekretariacie sekretarza stanu MON-u. Następnie był zastępcą attaché obrony w Waszyngtonie, starszym specjalistą w Zarządzie Planowania Strategicznego P-5 Sztabu Generalnego WP. Pełnił też funkcję dyrektora sekretariatu Ministra Obrony Narodowej.

W 2007 roku został szefem Centrum Dowodzenia Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP, następnie przejął obowiązki szefa szkolenia 1 Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie. 15 sierpnia 2009 roku jako dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej otrzymał nominację na stopień generała brygady. Generał ma doświadczenie służby na misji. Od października 2011 do kwietnia 2012 roku był dowódcą Polskich Sił Zadaniowych X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Potem od 2013 roku pełnił służbę na stanowisku szefa pionu operacyjnego NATO – zastępcy polskiego przedstawiciela wojskowego przy komitetach wojskowych NATO i UE w Brukseli. Następnie w 2017 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych – P5 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. W 2019 roku objął najpierw stanowisko szefa Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a potem zastępcy szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań w Naczelnym Dowództwie Połączonych Sił w Europie (SHAPE). Jednocześnie otrzymał nominację na kolejny stopień wojskowy – generała dywizji. W połowie 2021 roku objął stanowisko zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. 15 sierpnia 2022 roku został mianowany na kolejny stopień wojskowy – generała broni. Od 26 września 2022 roku jest I zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Generał jest absolwentem Akademii Sił Powietrznych USA, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej.

Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Wojskowym Krzyżem Zasługi, medalem „Za chwalebną służbę NATO”, Gwiazdą Afganistanu, amerykańską Brązową Gwiazdą (US Bronze Star) oraz afgańskim medalem „Za służbę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i suwerenności Afganistanu”. Wykonał ponad 500 skoków spadochronowych i był instruktorem spadochronowym Sił Powietrznych USA.

Wielonarodowe dowództwo szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu rozpoczęło działalność w 1993 roku. Polska dołączyła do tej struktury dwa lata temu. Z kraju stowarzyszonego staliśmy się jednym z państw ramowych, czyli takim, który ma wpływ na to, jakie zadania realizuje to wielonarodowe dowództwo.

Siły wydzielone do wielonarodowego dowództwa mogą być użyte w operacjach pod auspicjami Unii Europejskiej i NATO oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych – w tym misji humanitarnych i ratowniczych czy misji przywracania i utrzymania pokoju.

Joanna Tańska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barwy walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Charge of Dragon
Ramię w ramię z aliantami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
Sprawa katyńska à la española
Zachować właściwą kolejność działań
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
SOR w Legionowie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Przygotowania czas zacząć
Wojna na detale
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejne FlyEle dla wojska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szarża „Dragona”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO