moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Baltops dla bezpiecznego Bałtyku

Sprawne funkcjonowanie naszej marynarki wojennej w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa – powiedział dziś prezydent Andrzej Duda w Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni. Zwierzchnik sił zbrojnych spotkał się z żołnierzami biorącymi udział w manewrach Baltops 2024.

Prezydent Andrzej Duda pojechał do Gdyni przy okazji trwających od początku czerwca manewrów „Baltops’ 24”. W Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego zapoznał się ze szczegółami dotyczącymi przebiegu sojuszniczych ćwiczeń. Zwierzchnik sił zbrojnych mówił o wadze Bałtyku w systemie bezpieczeństwa.– Ochrona naszego wybrzeża, portów, infrastruktury jest kluczowa dla bezpieczeństwa Polski – mówił. Prezydent podkreślał też rolę marynarki wojennej nie tylko dla obronności Polski, ale i całego regionu.

– Przygotowujemy się do działań zaczepnych ze strony rosyjskiej. Niestety, od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę, a zwłaszcza w ostatnich miesiącach, bez przerwy mamy do czynienia z rosyjskimi prowokacjami. Są to przede wszystkim prowokacje lotnicze, właśnie w rejonie Morza Bałtyckiego – zaznaczył. Prezydent Duda tłumaczył, że zachowanie m.in. możliwości dostaw (także wsparcia militarnego) drogą morską, jest niesłychanie ważne dla funkcjonowania państwa. Przypomniał też, że II wojna światowa rozpoczęła się właśnie od ataku na Westerplatte i uderzenia niemieckich sił powietrznych na Wieluń.

W manewrach „Baltops ‘24” bierze udział ponad 50 okrętów, około 40 samolotów oraz śmigłowców z 20 państw NATO. Polskę reprezentują m.in. fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” i zbiornikowiec ORP „Bałtyk” z 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Ich zadaniem jest m.in. poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych. Z kolei załoga ORP „Bałtyk” ma doskonalić się w procedurach związanych z zaopatrywaniem okrętów bezpośrednio na morzu.

Ćwiczenia odbywają się przede wszystkim wokół szwedzkiej wyspy Gotlandia, która jest jednym z najbardziej zagrożonych rosyjską agresją obszarów Bałtyku. Oprócz tego żołnierze ćwiczą w okolicach Sztokholmu, w Zatoce Botnickiej, Zatoce Ryskiej, w Niemczech, na Litwie i w Polsce. Manewry potrwają do 22 czerwca.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Marek Borawski/KPRP, Marynarka Wojenna RP

dodaj komentarz

komentarze


Wypadek w PKW UNIFIL
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
NATO i USA o Iranie
WAM wraca do Łodzi
Morski lis na polowaniu
Syndrom Karbali
Krew, która łączy
Apache w polskich rękach
Our Only One
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Wojskowe roboty prosto z Polski
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Pasja i fart
Zbrodnia bez kary
W hołdzie ofiarom NKWD
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski
View from Outer Space
Trening w tunelu aerodynamicznym
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Zbrodnia i kłamstwo
Rosomaki na lądzie i morzu
Jelcz coraz silniejszy
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Psiakrew, harmata!
Zanim pojadą na wojnę
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Fińska armia luzuje rygory
Szkoła w mundurze
Kosmiczne bezpieczeństwo
F-16 na straży
Lotnicy NATO kontra drużyna Gortata
Morska ścieżka kariery
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Debata o bezpieczeństwie
Marynarz w koreańskim tyglu
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Pierwsze loty
Widok z kosmosu
Adaptacja i realizm
Grzmoty zamiast Goździków
Głos żołnierzy ma znaczenie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Większe możliwości Nitro-Chemu
Zabójczy team nad Anglią
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Absolwenci do wojska. Nabór trwa
Początek wielkiej historii
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Studia dla żandarmów
Śmiercionośna Jarzębina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO