moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte

80 lat temu, 25 maja 1944 roku, tydzień po walkach o Monte Cassino polscy żołnierze z 2 Korpusu zdobyli ufortyfikowane i bronione przez Niemców Piedimonte San Germano. Dziś weterani armii gen. Władysława Andersa wraz z delegacją państwową oddali hołd kolegom poległym w tym włoskim miasteczku. W ceremonii uczestniczyli też mieszkańcy miejscowości.

– Polscy żołnierze, którzy przeszli trudną drogę do armii gen. Władysława Andersa, stoczyli tutaj ciężki bój, który otworzył aliantom drogę na Rzym – mówiła podczas uroczystości w Piedimonte San Germano we Włoszech Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu. Uroczystości na wzgórzu, gdzie stoi pomnik 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich”, były częścią obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Uczestniczyli w nich m.in. weterani 2 Korpusu Polskiego, delegacja państwowa, wojsko i harcerze. Jak dodała marszałek, wielu polskich żołnierzy zostało w tym włoskim miasteczku na zawsze. – Dlatego tutaj jest też część Polski i pozostała pamięć o naszych żołnierzach, wielkich patriotach – zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Polityk zwróciła uwagę, że za polską granicą toczy się wojna, dlatego tak istotne jest to, abyśmy wspólnie pielęgnowali wolność i zachowali pokój na świecie. Do trudnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie nawiązał też Gioacchino Ferdinandi, burmistrz Piedimonte. – Obecna sytuacja pokazuje, jak ważne jest uświadamianie młodym ludziom rangi pokoju – mówił. Ferdinandi dodał, że Polacy przekazali Włochom wielką lekcję życia i zostawili dziedzictwo umiłowania wolności.

REKLAMA

Z kolei Lech Parell, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zauważył, że wiosną 1944 roku Niemcy przekształcili średniowieczne miasteczko położone na niedostępnym wzgórzu w fortecę. Szef UdsKiOR przypomniał słowa zmarłego kilka lat temu płk. Mariana Tomaszewskiego, żołnierza 6 Pułku Pancernego i uczestnika bitwy o Piedimonte. Kombatant opowiadał, że to była najcięższa walka 2 Korpusu Polskiego. – Niemcy każdy budynek w miasteczku zamienili w bunkier i uważali, że nikt nie jest w stanie zdobyć tej twierdzy – wspominał weteran.

Parell podkreślił także, że w walkach o Piedimonte decydującą rolę odegrały czołgi z 6 Pułku Pancernego oraz że oddziały pancerne wykazały się brawurą, przełamując niemiecką obronę i wdzierając się do miejscowości. – W 80. rocznicę tych walk oddajemy hołd wyzwolicielom Piedimonte, którzy walczyli za wolność naszą i waszą – mówił.

Podczas uroczystości szef UdsKiOR wręczył osobom zasłużonym w upowszechnianiu wiedzy o walkach o niepodległość i kultywowaniu pamięci o nich medale „Pro Patria” i „Pro bono Poloniae”. Natomiast dzieci z miejscowej szkoły przypięły polskim kombatantom zrobione przez siebie maki, symbol walk o masyw Monte Cassino. Obchody zakończył apel poległych oraz złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku 6 Pułku Pancernego.

Po zdobyciu przez oddziały 2 Korpusu Polskiego Monte Cassino i przełamaniu niemieckiej linii Gustawa żołnierze gen. Władysława Andersa otrzymali rozkaz zdobycia położonego na północnym stoku doliny rzeki Liri w pobliżu wzgórza miasteczka Piedimonte San Germano. Niemcy uczynili z niego silny bastion obrony na tzw. linii Hitlera, który blokował aliantom drogę na Rzym. Miejscowości broniły elitarne jednostki 1 Dywizji Spadochronowej.

Zdobycie tej twierdzy powierzono dowodzonej przez ppłk. Władysława Bobińskiego grupie „Bob”, w skład której weszły jednostki mniej wyczerpane walkami na Monte Cassino, w tym m.in. 6 Pułk Pancerny „Dzieci Lwowskich”. Oddziały polskie 20 maja przystąpiły do natarcia. W dniach 20–22 maja Polacy trzykrotnie bezskutecznie atakowali pozycje niemieckie. Dopiero w nocy z 24 na 25 maja zagrożeni oskrzydleniem Niemcy rozpoczęli odwrót. Piedimonte zostało zajęte przez wojska polskie rankiem 25 maja, co umożliwiło aliantom marsz na Rzym. W walkach zginęło lub zostało rannych 208 polskich żołnierzy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Kajakarze i wioślarze na podium
 
Pokazali swoją siłę
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Latający radar
Equipment Tailored to the Needs
Sztandar dla cyberwojsk
„Osiodłać krowę”
AW149 wkrótce „made in Poland”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Plan na szczyt
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Podróż w ciemność
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zaprojektuj mural o powstaniu
AWACS-y dostarczone
Ameryka daje wsparcie
Docenić „misjonarzy”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Gortat Team vs drużyna NATO
Trzy miecze pokoju
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Spadochroniarze w operacji TALO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przesmyk w grze
NATO on Northern Track
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
„Czarownice” nad Londynem
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Koszykarskie święto w Łodzi
Inwestycja potrzebna jak tlen
Policjanci szkolą wojsko
Eurosatory 2024 idą na rekord
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
„Umieram jak Polak”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dzień, który zmienił bieg wojny
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Więcej miejsc dla dobrowolsów
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
„Pierwsza Drużyna” na start
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Mistrzowie Spike`ów
Pierwsi za sterami Apache

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO