moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ku czci poległych na misjach

Pamięć o tych, którzy poświęcili życie dla ojczyzny, jest obowiązkiem nas wszystkich – przypominał Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, podczas uroczystego capstrzyku poświęconego poległym na misjach. Szef MON-u zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby weterani, którzy potrzebują wsparcia, otrzymali je.

W środę w Warszawie rozpoczęły się uroczystości z okazji przypadającego 21 grudnia Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Z tej okazji w Centrum Weterana odbył się uroczysty capstrzyk, podczas którego wspominano tych, którzy z misji nie wrócili. – Polska pamięta. Polska jest wam wdzięczna. Polska swoich bohaterów, tych, którzy oddają życie i do końca są wierni przysiędze, szanuje i będzie szanować! – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej. Zaznaczył, że pamięć o żołnierzach i pracownikach wojska, którzy oddali życie za ojczyznę, to obowiązek osób odpowiadających za bezpieczeństwo i cywilny nadzór nad armią. – I z tego obowiązku będziemy się wywiązywać – zapewnił.

 

REKLAMA

Podczas uroczystości wicepremier zwrócił się także do rodzin poległych. Jak mówił, zdaje sobie sprawę, iż nic nie jest w stanie zrównoważyć im starty najbliższych. – Ale ojczyzna powinna pamiętać. Zadbać o tych, którzy pozostali i zaopiekować się weteranami, którzy potrzebują tego wsparcia – powiedział. Minister obrony mówił także, iż należy rozwiązać kwestie związane z zadośćuczynieniem dla weteranów, którzy wciąż walczą o rekompensaty m.in. przed sądem. – Dołożymy wszelkich starań, aby tego dopełnić. Bo obecność tutaj bez działania będzie tylko gestem. A na puste gesty Rzeczypospolitej nie stać – podkreślił.

Władysław Kosiniak-Kamysz podziękował także wszystkim tym, którzy na co dzień wspierają weteranów i ich bliskich. – To jest zobowiązanie nas wszystkich, to jest nasza odpowiedzialność – mówił. – Dziękujemy za służbę waszych synów, mężów, ojców. Jesteśmy i zawsze będziemy jako państwo polskie z nich niezwykle dumni. Cześć ich pamięci!


Film: Dominika Celińska, Magdalena Miernicka/ ZbrojnaTV

Mjr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana, przypomniała, że nie bez powodu uroczystość odbywa się na przylegającym do instytucji Skwerze Pamięci. Znajduje się na nim bowiem nie tylko pomnik Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa, lecz także tablica, na której uwieczniono nazwiska tych, którzy z misji nie wrócili. – Dziś, w chwili zadumy, chcemy przywołać ich w naszej pamięci, oddając hołd ich męstwu i poświęceniu – powiedziała oficer. Zapewniła także bliskich poległych żołnierzy, iż zawsze mogą liczyć na wsparcie ze strony centrum. – Już zawsze będziecie należeć do naszej wojskowej rodziny – zaznaczyła.

Podczas uroczystości głos zabrała również Lidia Kordasz-Garniewicz, prezes Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”. – Polegli na misjach to nasi współcześni bohaterowie, a dzień pamięci co roku przypomina nam o ofierze, jaką ponieśli – mówiła. Zaznaczyła, że jest to bardzo trudny czas dla ich bliskich, którzy w tym przedświątecznym okresie wciąż opłakują swoich mężów, ojców i synów. – Będziemy o nich pamiętać zawsze, bo przecież człowiek żyje tak długo, jak długo trwa w pamięci innych – podkreśliła.

Uroczystości upamiętniające poległych na misjach odbędą się także jutro. Rano w Katedrze Polowej Wojska Polskiego zostanie odprawiona msza w ich intencji, następnie w Centrum Weterana odbędzie się Apel Poległych. Weźmie w nim udział prezydent Andrzej Duda.

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa jest obchodzony 21 grudnia, aby uczcić rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji wojskowych. Tego dnia 2011 roku w Afganistanie w wyniku wybuchu miny pułapki zginęło pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej: mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach.

W ponad 70-letniej historii udziału Wojska Polskiego w misjach i operacjach poza granicami państwa do działania zaangażowano łącznie około 130 tys. żołnierzy i pracowników wojska. 123 z nich nigdy nie wróciło do domu.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zawsze gotowi do pomocy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Po śladach polskich bohaterów
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
By Polska była bezpieczna
WAM wraca po latach
Ostatnia droga Pileckiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Ryś” z laserem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
They Will Check The Training Results in Combat
Wojna w świętym mieście, epilog
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Piedimonte – samobójcza misja
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Flota Bayraktarów w komplecie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Nowe zadania szefa SKW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Grand Quadriga ‘24”
Cień atomowej zagłady
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Ameryka daje wsparcie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
Broń Hitlera w rękach AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO