moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kierunek misja

Okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” i dwa polskie trałowce opuściły dziś port w Świnoujściu, by rozpocząć misję w składzie SNMCMG1. To jeden z dwóch natowskich zespołów obrony przeciwminowej. Przez najbliższe sześć miesięcy na jego czele będzie stał kmdr ppor. Piotr Bartosewicz z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

– Mam to szczęście, że podczas misji będę otoczony profesjonalnie przygotowanymi oficerami, podoficerami i marynarzami, którzy znają swoje obowiązki i wiedzą, jak wykonywać postawione im zadania. Nawet te najtrudniejsze, które znacząco odbiegają od standardowej działalności – mówił dziś w Świnoujściu kmdr ppor. Piotr Bartosewicz. Zwrócił się przy tym do zebranych na nabrzeżu bliskich członków załóg. – To nie my będziemy bohaterami tej misji. Prawdziwi bohaterowie stoją przed nami – to nasze rodziny. Dziękuję za wasze poświęcenie i zaufanie. Niejednokrotnie będzie nam bez was bardzo ciężko, ale to wasze wsparcie da nam prawdziwą siłę, by przezwyciężyć wszelkie trudności – podkreślał. Wkrótce też kontyngent, na czele którego stoi, został przekazany w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Około południa okręty wyszły na Bałtyk, by dołączyć do stałego zespołu obrony przeciwminowej NATO – SNMCMG1.

Dla polskiej marynarki będzie to historyczne przedsięwzięcie. Nigdy wcześniej bowiem nie wysłała ona do natowskiego zespołu tak dużych sił. Przez najbliższe pół roku na czele SNMCMG1 będzie stał delegowany przez nią oficer. Kmdr ppor. Piotr Bartosewicz do pomocy będzie miał sztab, w którym większość stanowią Polacy, choć znaleźli się w nim także specjaliści innych narodowości. Szefem sztabu został Holender, oficerem operacyjnym Niemiec, w jego skład weszli również Szwedzi, przygotowujący się do członkostwa swojego kraju w NATO. Sztabowcy zaokrętowani zostali na pokładzie flagowej jednostki – po raz czwarty w historii zespołu został nią ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Do SNMCMG1 po raz pierwszy dołączyły też dwa trałowce projektu 207 – ORP „Drużno” i ORP „Hańcza”. – Obydwa w ostatnim czasie zostały doposażone w pojazdy podwodne Ukwiał i Głuptak, które służą do zwalczania min. Misja w SNMCMG1 będzie doskonałą okazją do sprawdzenia ich nowych zdolności – podkreślał niedawno kmdr Piotr Sikora, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. To właśnie z niej wywodzą się marynarze i okręty delegowane do zespołu.

REKLAMA

Kmdr ppor. Bartosewicz dowodzenie SNMCMG1 formalnie objął w ubiegły czwartek. Wówczas to w Świnoujściu odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków z udziałem dotychczasowego dowódcy – kmdr. por. Ole Torsteina Sjo z Norwegii. Uczestniczył w nim również francuski wiceadmirał Didier Maleterre z natowskiego dowództwa sił morskich MARCOM.

Przez najbliższe pół roku w skład zespołu, oprócz polskich okrętów, będą wchodzić niszczyciele min z Niemiec, Holandii, Belgii i Kanady. SNMCMG1 weźmie udział w kilku międzynarodowych ćwiczeniach, choćby „Northern Coasts” u wybrzeży Łotwy oraz „Freezing Wind” na wodach Finlandii. W planach ma także operacje usuwania min i niewybuchów z czasów I i II wojny światowej. Będzie patrolował kluczowe szlaki żeglugowe na Bałtyku, Morzu Północnym i północno-wschodnim Atlantyku. Założenia jednak w każdej chwili mogą ulec zmianie. SNMCMG1 należy do Sił Odpowiedzi NATO. A to oznacza, że marynarze w każdej chwili muszą być gotowi na skierowanie swoich okrętów w rejon kryzysu bądź wojny. Wcześniej oczywiście muszą otrzymać taki rozkaz.

SNMCMG1 to jeden z czterech stałych zespołów NATO. Dwa z nich składają się z dużych okrętów bojowych, dwa kolejne z jednostek przeciwminowych. Połowa operuje na południu, połowa zaś na północy Europy. Polska marynarka delegowała okręty i specjalistów do każdego z nich. Najmocniej swoją obecność zaznaczyła jednak właśnie w SNMCMG1. Zespołem tym kierowało już trzech polskich oficerów. Trzykrotnie też jego okrętem flagowym był ORP „Czernicki”. Polskiego dowódcę miał również drugi z zespołów przeciwminowych – SNMCMG2. W 2017 roku na jego czele stanął kmdr por. Aleksander Urbanowicz. Kierowany przez niego sztab także operował z pokładu „Czernickiego”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8FOW

dodaj komentarz

komentarze


Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
 
Powstaje raport o stratach wojennych zadanych przez ZSRS
Fiński debiut w Sojuszu
Debiutancka misja Hugina
Zimowy test dobrowolsów
Prosto do szturmu
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Co może Hugin
32 krążki pływaków-żołnierzy
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Orka po koreańsku
Kolejne zakupy dla wojska
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Po pierwsze rehabilitacja
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
PKW Orlik gotowy na misję
Out of the Shadow
PKW Orlik już w Estonii
AW101 już w Darłowie
Spoczęli w ojczyźnie
Wszystkie Pilice w wojsku
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Futsal na zakończenie rywalizacji
Ekspresowa pomoc
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne Kraby dla wojska
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Laserowa rewolucja
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Misja: obronić Finlandię
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Porozumienie Sikorski-Stalin
Unijna pomoc dla Ukrainy
Szef MON-u o planach obrony kraju
Abramsy jadą na ukraiński front
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Loty M-346 wstrzymane
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Polski dzień strzelania w Rumunii
Podchorążowie świętują
Saperzy na wschodzie Polski
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Sokół czuwa w Tatrach
Polsko-koreańskie rozmowy
PGZ rośnie w siłę
Wiara bez wiedzy
Zielony talizman Polaków
Certyfikacja Eurokorpusu
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Uwolnić zakładników
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Realia, a nie teoria
Terytorials na etacie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO