moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Czernicki” wrócił ze stoczni

Nowy ster strumieniowy, system sterowania i monitoringu siłowni, wymiana elementów poszycia kadłuba – to zaledwie część prac, które stoczniowcy z Gdyni wykonali na okręcie dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Po 22 miesiącach nieobecności jednostka wróciła do portu w Świnoujściu.

ORP „Czernicki” to jeden z najmłodszych i najbardziej „zapracowanych” okrętów polskiej marynarki wojennej. W ostatnich latach regularnie brał udział w zagranicznych misjach. W marcu 2019 roku został przekazany Stoczni Wojennej w Gdyni na planowaną wcześniej naprawę główną – pierwszą odkąd znalazł się w służbie. Raz na pewien czas musi ją przejść każda z jednostek.

Zgodnie z pierwotnym planem prace miały potrwać 16 miesięcy. Ostatecznie przedłużyły się o pół roku. – Było to spowodowane znacznym rozszerzeniem ich zakresu, ale także obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19 – wyjaśnia Antoni Pieńkos, rzecznik gdyńskiej stoczni. Ekipy remontowe przeprowadziły gruntowny remont silników i mechanizmów pokładowych. Na okręcie wymienione zostało całe okablowanie o łącznej długości stu kilometrów, przede wszystkim jednak ster strumieniowy. Nowo zamontowane urządzenie jest znacznie efektywniejsze. Stoczniowcy naprawili bądź wymienili także zużyte elementy poszycia kadłuba. – Otrzymaliśmy również nowy system monitorowania i sterowania okrętową siłownią, który usprawnia pracę napędu – tłumaczy kmdr ppor. Michał Bumbul, dowódca „Czernickiego”. Jednostka wzbogaciła się o dodatkową stację odwróconej osmozy, która pomaga w uzdatnianiu morskiej wody. Do tego doszedł remont kabin i wymiana systemu klimatyzacji. Takie udogodnienia mają duże znaczenie choćby podczas zagranicznych misji, kiedy okręt długo przebywa na morzu i często zapuszcza się w rejony, gdzie temperatury są wyższe niż te na północy Europy.

– Załoga brała czynny udział w remoncie. Przez długi czas mieszkaliśmy na okręcie i nadzorowaliśmy prace. Obsługiwaliśmy też jednostkę podczas prób morskich – wspomina kmdr ppor. Bumbul. Kilka dni temu „Czernicki” został przekazany 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i wyruszył w rejs z Gdyni do Świnoujścia. W macierzystym porcie zameldował się w czwartek. Niebawem okręt wyruszy na poligon demagnetyzacyjny. Tam specjalistyczne urządzenia pozwolą zredukować wartości emitowanych przez niego pól fizycznych. Zabieg zwiększy bezpieczeństwo okrętu – dziś wiele rodzajów min jest wzbudzanych właśnie przez odpowiednio silne pola. – Potem czekają nas przygotowania do zadań programowych O1 i O2. Pierwsze potwierdza gotowość okrętu do opuszczenia macierzystego portu, drugie gotowość do samodzielnego operowania na morzu – przypomina kmdr ppor. Bumbul. Terminy testów nie są jednak znane. Niebawem okręt powinien jednak wrócić do regularnego szkolenia.

ORP „Czernicki” do służby wszedł w 2001 roku. Jest to okręt dowodzenia siłami przeciwminowymi, wyposażony w rozbudowane systemy łączności. Ma też możliwość zaopatrywania innych jednostek w żywność, paliwo, amunicję, a także przeprowadzania drobnych remontów w swoich warsztatach i gaszenia pożarów. Na jego rufie znajduje się lądowisko da śmigłowców.

„Czernicki” brał udział w operacjach „Enduring Freedom” (inwazja na Afganistan) oraz „Iraqi Freedom” (II wojna w Zatoce Perskiej). Trzykrotnie był jednostką flagową pierwszego ze Stałych Zespołów Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Działał wówczas na Bałtyku, Morzu Północnym i północnej części Atlantyku. Raz stał na czele SNMCMG2, operując na Morzu Śródziemnym i Czarnym. Jednostka należy do 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, który stanowi część 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 FOW, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Nowy pancerz dla Borsuka
 
Start w nowy etap żołnierskiego życia
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Ekspresowa pomoc
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
Wojsko pomoże Słoweńcom
Jak gasło powstanie
Szwedzi na „Czernickim”
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
RBN o rezultatach szczytu NATO
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Pamięć o pomordowanych
Plan misji „Air Defender”
Odliczanie do przysięgi
AWL, czyli renoma budowana latami
Lecimy F-35
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Raki dla podhalańczyków
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Trening na awaryjnym lotnisku
Szef MON-u o planach obrony kraju
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
Abramsy jadą na ukraiński front
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Drogi do wolności
Polska rozdarta przez okupantów
Z pułku w brygadę
Buzdygany wręczone!
Brytyjscy piloci w Polsce
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
WOT świętuje sześciolecie
Brązowa czwórka podwójna
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Tak rodziła się konspiracja
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wojskowe kontrakty w USA
Unijna pomoc dla Ukrainy
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Śladem profesjonalistów
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Podchorążowie AWL ślubowali
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Kadeci na poligonie
Wyższe diety za służbę na granicy
Polsko-koreańskie rozmowy
Przysięga w Kolnie
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
16 Dywizja świętuje
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO