moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

FA-50 dla Polski

Pierwszy samolot FA-50 dla polskich sił powietrznych gotowy! Maszyna została właśnie pokazana w Korei Południowej. W prezentacji maszyny wziął udział wicepremier Mariusz Błaszczak. – To niezwykły moment dla Wojska Polskiego – powiedział podczas uroczystości. Szef MON-u poinformował też, że w sierpniu polskie wojsko otrzyma pierwsze koreańskie wyrzutnie Chunmoo.

FA-50 to lekki samolot bojowy produkowany przez południowokoreańską firmę Korea Aerospace Industries. Polska zamówiła 48 takich maszyn, z czego 12 ma zostać dostarczonych jeszcze w tym roku. Pierwszy egzemplarz sprzętu przeznaczonego dla polskich sił powietrznych został właśnie zaprezentowany w Korei. W tzw. roll-oucie, bo tak nazywa się tego typu wydarzenie, uczestniczył wicepremier Mariusz Błaszczak. – To niezwykły moment dla Wojska Polskiego – zaznaczył podczas uroczystości. – Współpraca z Koreą daje nam możliwość wyposażenia Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt i przyczynia się do wzmacniania naszego bezpieczeństwa – podkreślił.

Wicepremier Błaszczak przypomniał, że Polska kupiła w Korei nie tylko samoloty, ale także pakiet szkoleniowy, logistyczny oraz symulatory maszyn. – Jesteśmy w trakcie negocjacji w sprawie budowy w Polsce centrum serwisowego na bazie współpracy Korea Aerospace Industries z Polską Grupą Zbrojeniową – poinformował. Wyjaśnił, że dzięki temu FA-50 używane przez polskie siły powietrzne będą serwisowane nad Wisłą, a polscy piloci będą mogli uczyć się obsługi maszyn w kraju. – Zakup FA-50 jest częścią większego projektu budowy polskich sił zbrojnych, których potencjał będzie w stanie odstraszyć agresora – podkreślił Błaszczak.

Tymczasem przyszłe załogi FA-50 przygotowują się w Korei Południowej do obsługi maszyn. – Polscy piloci mają już za sobą pierwsze szkolenia i wkrótce będą gotowi do użytkowania tych samolotów – powiedział szef MON-u. Dodał, że docelowo w wyposażeniu naszej armii znajdą się nie tylko samoloty FA-50, lecz także F-35 oraz używane już przez Polaków F-16. Co istotne, maszyny koreańskie zostały zaprojektowane przez firmę Lockheed Martin, która odpowiada za produkcję dwóch pozostałych myśliwców. – Te trzy maszyny pochodzą z tej samej rodziny doskonałych i nowoczesnych samolotów. To wielki atut przy budowaniu interoperacyjnego systemu obrony powietrznej i jednolitego systemu szkolenia – zaznaczył polski polityk.

Tuż po prezentacji samolotu FA-50 minister Mariusz Błaszczak spotkał się ze swoim koreańskim odpowiednikiem, Lee Jong-supem. Szefowie resortów obrony obu państw podpisali memorandum, na mocy którego powstanie polsko-koreański komitet pracujący na rzecz wzmocnienia potencjału obronnego Wojska Polskiego [Rada ds. Współpracy w Sprawach Obronnych i Przemysłów Obronnych – przyp. red.]. Jak podało Ministerstwo Obrony Narodowej, będzie go tworzyć „sześć grup roboczych, których zadaniem będzie zacieśnianie współpracy wojskowej, edukacji i badań rozwojowo-naukowych”. – To jest ciało powołane na wzór zespołów koreańsko-amerykańskich. Chodzi o to, żebyśmy byli w ciągłym kontakcie i na bieżąco wymieniali nasze uwagi dotyczące współpracy – wyjaśnił Błaszczak. Poinformował też, że odbyło się już pierwsze posiedzenie rady.

Wicepremier Błaszczak i minister Lee wspólnie odwiedzili poligon, gdzie obserwowali działania żołnierzy korzystających z systemu artylerii rakietowej Chunmoo. – Widzieliśmy pokaz siły, która jest bardzo ważna, jeżeli chodzi o odstraszanie agresora – komentował Błaszczak. Dodał, że w wielu obszarach związanych z bezpieczeństwem Korea Południowa współpracuje z amerykańskimi partnerami, m.in. w kwestii interoperacyjności samolotów FA-50 z F-16, ale także czołgów K2 i armatohaubic K9 ze sprzętem produkowanym w Stanach Zjednoczonych. – O to nam chodzi, to jest naszym celem w Polsce – zapewnił Mariusz Błaszczak.

Wizyta polskiej delegacji w Korei rozpoczęła się w poniedziałek. Szef MON-u odbył liczne spotkania nie tylko ze swoim koreańskim odpowiednikiem Lee Jong-supem, lecz także z Eomem Dong-Hwanem, ministrem odpowiedzialnym za program zakupów obronnych, i Limem Jong-deukiem, zastępcą doradcy prezydenta Korei Południowej ds. bezpieczeństwa narodowego. Ważnym punktem wizyty były także rozmowy z przedstawicielami koreańskich firm zbrojeniowych.

Polsko-koreańska współpraca w zakresie bezpieczeństwa rozpoczęła się w maju ubiegłego roku. Wówczas wicepremier Błaszczak odbył pierwszą podróż do Korei Południowej, która zaowocowała podpisaniem w kolejnych miesiącach umów na dostawę sprzętu południowokoreańskiej produkcji. Oprócz samolotów FA-50 Polska zamówiła w Korei także czołgi K2, armatohaubice K9 i wyrzutnie Chunmoo. Dostawy dwóch pierwszych rodzajów uzbrojenia rozpoczęły się w 2022 roku, niedługo Wojsko Polskie ma otrzymać wyrzutnie Chunmoo. – W sierpniu tego roku pierwsze zestawy artylerii rakietowej Chunmoo o zasięgu do 300 kilometrów, trafią do Wojska Polskiego. Te wyrzutnie będą posadowione na polskich Jelczach. To także przykład naszej współpracy – napisał w mediach społecznościowych wicepremier Błaszczak.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~aston
1686400200
Dzis na kielcami w szyku leciały 3 sztuki fa 50
2C-E9-93-B0

Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Spluwaczki w nowej odsłonie
Borsuki, ognia!
Morskie koło zamachowe
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Życie pod ostrzałem
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Debiut skialpinizmu
Polska poza konwencją ottawską
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Koniec olimpijskich zmagań
Torami po horyzont
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Oko na Bałtyk
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Polski sektor obronny za SAFE
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Together on the Front Line and Beyond
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Fenomen podziemnej armii
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Skromny początek wielkiej wojny
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Oficer od drona
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Cztery lata wojny w Ukrainie
Wojsko wskazało priorytety
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Outside the Box
Laboratorium obrony państwa
Przemyślany każdy ruch
Selonia, czyli łotewski poligon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
„Jaskółka” na Bałtyku
Chciałem być na pierwszej linii
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Sprintem do bobsleja
Walka o pierwszą dziesiątkę
Focus of Every Move
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Desant w Putlos
Kierunek Rumunia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO