moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Narada przed szczytem NATO

Realizacja zadań odbywa się bez względu na to, jakie nastroje panują między żołnierzami czy w strukturze sił zbrojnych – powiedział Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego tuż po tym, jak w BBN zakończyła się narada dotycząca bezpieczeństwa Polski. Wzięli w nim udział m.in. prezydent Andrzej Duda i wicepremier Mariusz Błaszczak.

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się dzisiaj narada, zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wzięli w niej udział wicepremier Mariusz Błaszczak, gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oraz Tomasz Szatkowski, ambasador RP przy NATO. Tematem rozmów było bezpieczeństwo Polski oraz kwestie związane ze wsparciem Ukrainy i zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie.

Po spotkaniu z dziennikarzami rozmawiał Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Omówiono przede wszystkim kwestie związane z aktywnością Polski, jaka będzie poprzedzała szczyt w Wilnie. Tematem były także kwestie bieżące związane z funkcjonowaniem obrony powietrznej kraju w kontekście obiektów, które w ostatnim czasie są obserwowane w polskiej przestrzeni powietrznej – powiedział Siewiera. Szef BBN przyznał, że wnioski, które zostaną wyciągnięte z sytuacji związanej ze znalezieniem rakiety pod Bydgoszczą, będą musiały znaleźć odzwierciedlenie w procedurach oraz strukturach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej.

Jacek Siewiera odniósł się również do pytań o napiętą sytuację między Ministerstwem Obrony Narodowej a Dowództwem Operacyjnym. – Realizacja zadań odbywa się bez względu na to, jakie nastroje panują między żołnierzami czy w strukturze sił zbrojnych – powiedział szef BBN. – Wicepremier i dowódca operacyjny kontaktują się ze sobą, choćby w sprawie organizacji nadchodzących ćwiczeń, omawiają również kwestie poszukiwań i przechwytywania obiektów znajdujących się w polskiej przestrzeni powietrznej, takich jak balony obserwacyjne – wyjaśnił Siewiera. Przyznał również, że obiekty, które pojawiają się nad Polską, a lecą z bardzo małą prędkością i na dużej wysokości „stanowią poważne zagrożenie i nowe wyzwanie dla działania Sił Zbrojnych”.

Jacek Siewiera mówił również o możliwości wsparcia walczącej Ukrainy poprzez przekazanie przez Polskę samolotów F-16 z zasobów Wojska Polskiego. – Mamy niewielkie możliwości, a właściwie ich brak, by dzielić się tymi zasobami ze stroną ukraińską – powiedział Szef BBN.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Azjatycka szansa
Nocna próba na Wisłostradzie
Wsparcie ma znaczenie
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Ostatnie szlify przed defiladą
Próba przed morską paradą
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Bataliony przyszłości
Młodzi medycy na poligonie
Generał w niewoli
Powietrzna defilada
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Zapraszamy na defiladę
Coraz więcej Alpha Scramble
Kartki sercem malowane
PGZ o koalicji antybalistycznej
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Z prądem i pod prąd
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
„Wicher” na wodzie
Walka, entuzjazm i nadzieja
Abordaż z polskim wsparciem
Flanka pod strażą
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
MON i MSZ o szczycie NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Szkolenia na pomostówkę
Legion Medyczny na poligonie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Nowy ośrodek badań WIML
Wicher na morzu
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Nowi generałowie na święto wojska
Gorący lipiec PKW Łotwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO