moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nieznany obiekt w polskiej przestrzeni powietrznej

Centrum Operacji Powietrznych odnotowało pojawienie się w polskiej przestrzeni powietrznej obiektu, który wleciał z kierunku Białorusi – poinformowało w sobotę rano Ministerstwo Obrony Narodowej. Kontakt radarowy został utracony w okolicach Rypina (woj. kujawsko-pomorskie). Wojsko rozpoczęło poszukiwania obiektu.


W sobotę rano Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że służby dyżurne Centrum Operacji Powietrznych odnotowały pojawienie się w polskiej przestrzeni powietrznej niezidentyfikowanego obiektu latającego. Wleciał on nad terytorium naszego kraju znad Białorusi. „Zgodnie z informacjami COP prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny” – informuje MON.

Jak wynika z komunikatu, obiekt był śledzony radarowo od granicy. Zniknął z ekranów radarów w okolicach miejscowości Rypin w woj. kujawsko-pomorskim. Może to oznaczać, że wylądował lub rozbił się na ziemi. „Dowódca Operacyjny podjął decyzję o uruchomieniu dyżurnych sił Wojsk Obrony Terytorialnej do poszukiwania obiektu” – informuje MON.

Kpt. Ewa Złotnicka, oficer prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przekazała, że wydarzenie miało miejsce w piątek 12 maja. – Około godziny 20.30 w okolicach Białowieży z terenu Białorusi w polską przestrzeń powietrzną wleciał obiekt latający, został zaobserwowany będąc jeszcze w przestrzeni powietrznej Białorusi. Po przekroczeniu granicy był prowadzony monitoring radiolokacyjny, również w chwili pojawienia się obiektu w polskiej przestrzeni powietrznej uruchomione zostały wszystkie obowiązujące w tego typu przypadkach procedury. Poderwana została para dyżurna MiG-29, następnie F-16. Pół godziny po północy obiekt ten przestał być widoczny przez nasze środki rozpoznania – mówiła kpt. Złotnicka. Jak dodała, stało się to pół godziny po północy.

– Dziś o godz. 5 rano dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych rozpoczął aktywację sił, które może wykorzystać do poszukiwania tego typu obiektu. Zostało postawione zadanie dla dyżurnego śmigłowca SAR i aktualnie prowadzi on zadania poszukiwawcze w powietrzu nad rejonem – poinformowała oficer prasowy. 

REKLAMA

Z informacji rzeczniczki wynika, że od godziny 8.00 rano poszukiwania prowadzi też bezzałogowy statek powietrzny. – Natomiast jeszcze przed 8.00 poszukiwania rozpoczęła uruchomiona przez dowódcę operacyjnego grupa naziemnego poszukiwania z wojsk obrony terytorialnej. Również od godziny ok. 5.30 na miejscu zdarzenia znajdują się patrole policji. Dodatkowo postawiono zadanie do aktywowania kolejnego pododdziału wzmocnienia z wojsk obrony terytorialnej w ramach wsparcia poszukiwań naziemnych – dodała kpt. Ewa Złotnicka.

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa stwierdził w mediach, że może chodzić o balon obserwacyjny. – Parę tygodni temu mieliśmy podobną sytuację z chińskim balonem na terytorium USA, zresztą nie jednym. To pokazuje, że trochę zmienia się modus operandi, pojawiają się nowe metody. Ja traktowałbym to jako element prowokacji, a nie realny uzysk ze strony Białorusi – powiedział wiceszef MON-u.

W związku z incydentem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego. „Trwają poszukiwania obiektu powietrznego przypominającego balon. W przypadku jego znalezienia nie podnoś, powiadom najbliższy posterunek Policji” – brzmi komunikat.

MC, MM

autor zdjęć: sierż. Bartosz Grądkowski

dodaj komentarz

komentarze


Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
 
Murem za polskim mundurem
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Gdy zagraża ogień
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Wojsko pomoże Słoweńcom
FA-50 doleciały!
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Wyższe diety za służbę na granicy
Czerwona powódź
Atak o świcie
Szef rządu w Łuczniku
Plan misji „Air Defender”
LITPOLUKRBRIG z nowym dowódcą
Szwedzi na „Czernickim”
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Abramsy jadą na ukraiński front
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
F-16 i Hercules wylądują na drodze
Okręt w matni, załoga walczy
Kurs na rozwój
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Konsekwentnie dąży do celu
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Samoloty C-295M w Wojsku Polskim służą już 20 lat!
Dwa medale w Budapeszcie
Przysięga w Kolnie
Wirtualna walka na morzu
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Stop szkalowaniu polskiego munduru
"Jesienny ogień” z ministrem
Armia wraca na wschód Polski
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Stawia na dobrą komunikację
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Odliczanie do przysięgi
16 Dywizja świętuje
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Brązowa czwórka podwójna
Polsko-koreańskie rozmowy
Śladem profesjonalistów
Ahoj, Dni NATO!
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Strategiczne partnerstwo z Londynem
RBN o rezultatach szczytu NATO
Mała Narew już w Gołdapi
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Armia: Żołnierze, badajcie się!
Raki dla podhalańczyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO