moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraińska armia na zakupach w Polsce

Polska sprzeda Ukrainie 150 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak oraz 50 sztuk 120-mm moździerzy Rak – tak zakłada list intencyjny podpisany podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. Premier Mateusz Morawiecki poinformował też, że polskie i ukraińskie zakłady zbrojeniowe rozpoczną współpracę przy produkcji amunicji czołgowej.

Prezydent Wołodymyr Zełenski, który przebywał w Polsce z oficjalną wizytą, spotkał się w środę m.in. z polskim premierem. W obecności Zełenskiego i Mateusza Morawieckiego został podpisany list intencyjny w sprawie dostaw sprzętu obronnego oraz porozumienie o rozpoczęciu wspólnej produkcji amunicji czołgowej kalibru 125 mm.

– Ukraina kupuje od nas uzbrojenie produkowane w polskich zakładach. Trzeba podkreślić, że broń, którą do tej pory przekazaliśmy oraz ta, którą sprzedajemy teraz, stanie się ważną częścią uzbrojenia armii ukraińskiej. Tak jak dziś stanowi ona bardzo ważną część uzbrojenia armii polskiej – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z delegacją ukraińską.

REKLAMA

Choć początkowo zakładano, że ukraińska armia kupi w Polsce 100 sztuk KTO Rosomak, po rozmowach z przedstawicielami polskiego rządu Ukraińcy zdecydowali się na większe zakupy. – Ukraina zamawia od Polski 150 wozów bojowych Rosomak, to finalnie o 50 więcej niż w poprzednich deklaracjach z ostatnich dni. Ukraińcy zamawiają też m.in. trzy kompanijne moduły moździerzy Rak, czyli ponad 50 pojazdów – poinformował w czwartek w Radiu Plus rzecznik rządu Piotr Müller. Oprócz tego Ukraińcy kupią także 100 pocisków rakietowych Piorun, które – jak powiedział Piotr Müller – „cieszą się dużą popularnością wśród wojska ukraińskiego”.

Zakup przez Kijów systemów uzbrojenia produkowanych nad Wisłą to nie jedyny efekt wizyty Zełenskiego w Polsce. Podczas spotkania ukraińskiego prezydenta i polskiego premiera zawarto również porozumienie pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a ukraińską spółką ARTeM w sprawie wspólnej produkcji amunicji czołgowej kalibru 125 mm. Parafowany 5 kwietnia dokument określa zasady współpracy, w tym podział zadań pomiędzy członkami polsko–ukraińskiego konsorcjum. Choć szczegóły porozumienia są niejawne, wiadomo, że jego sygnatariusze zobowiązali się do uruchomienia w najbliższym czasie nowych linii produkcyjnych czołgowej amunicji. Nie podano jednak, czy powstaną one w Polsce czy w Ukrainie.

Sebastian Chwałek, prezes PGZ, podkreśla, że porozumienie pomiędzy PGZ a ARTeM ma kluczowe znaczenie dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy. – Od pierwszego dnia wojny udzielamy wsparcia stronie ukraińskiej. Mamy świadomość, że równie ważne jak dostawy nowoczesnego sprzętu jest zapewnienie do niego odpowiednich ilości amunicji. Dlatego podpisaliśmy porozumienie, które pozwoli nam jeszcze zwiększyć wsparcie w zakresie amunicyjnym, jakiego już teraz udzielamy naszym sąsiadom – mówił podczas uroczystości prezes PGZ.

Przedstawiciele Mesko S.A., które z ramienia PGZ będzie członkiem konsorcjum, wskazują, że współpraca z ukraińskim ARTeM to dla polskiej spółki szansa na rozwój jej międzynarodowych kompetencji. – Dla Mesko to kolejny już krok w dynamicznym rozwoju firmy, a tym samym zapowiedź realizacji kolejnych inicjatyw międzynarodowych w całej Grupie Amunicyjno-Rakietowej – powiedział Przemysław Kowalczuk, członek zarządu Mesko S.A.

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Mesko jest jednym z największych w Europie i największym w tej części Starego Kontynentu producentem amunicji czołgowej. Choć obecnie firma koncentruje się w tym zakresie na wytwarzaniu pocisków kalibru 120 mm, których używają najnowocześniejsze czołgi w naszej armii, czyli Leopardy 2, Abramsy M1A2 oraz K-2 Black Panther, to w swoim portfolio ma również nowoczesną amunicję kalibru 125 mm. Korzystają z niej czołgi starszej generacji znajdujące się w wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, czyli PT-91 Twardy oraz T-72.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1681823280
A czym mają zapłacić ?Lubię ukraińskie podukty , bo sa zdrowsze. Polska to 1 % czarnoziemów . Ukrainna to połowa. Dają co mają. Napad kacaplandu( wojnę trzeba wypowiedzieć) to też nasza sprawa. Leją się za nas. Zaciskamy pasy, kupujemy . Pomagamy.
C0-8E-8A-A5

Buzdygany wręczone!
 
Wyższe diety za służbę na granicy
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Polsko-koreańskie rozmowy
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Kadeci na poligonie
Wojskowe kontrakty w USA
Śladem profesjonalistów
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
RBN o rezultatach szczytu NATO
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Wojsko pomoże Słoweńcom
Drogi do wolności
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
AWL, czyli renoma budowana latami
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Ekspresowa pomoc
Abramsy jadą na ukraiński front
Tak rodziła się konspiracja
Brązowa czwórka podwójna
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Przysięga w Kolnie
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Szwedzi na „Czernickim”
Brytyjscy piloci w Polsce
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Polska rozdarta przez okupantów
Plan misji „Air Defender”
Trening na awaryjnym lotnisku
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Szef MON-u o planach obrony kraju
Podchorążowie AWL ślubowali
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Lecimy F-35
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Z pułku w brygadę
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamięć o pomordowanych
Raki dla podhalańczyków
Odliczanie do przysięgi
WOT świętuje sześciolecie
Nowy pancerz dla Borsuka
16 Dywizja świętuje
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Unijna pomoc dla Ukrainy
Jak gasło powstanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO