moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraińska armia na zakupach w Polsce

Polska sprzeda Ukrainie 150 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak oraz 50 sztuk 120-mm moździerzy Rak – tak zakłada list intencyjny podpisany podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. Premier Mateusz Morawiecki poinformował też, że polskie i ukraińskie zakłady zbrojeniowe rozpoczną współpracę przy produkcji amunicji czołgowej.

Prezydent Wołodymyr Zełenski, który przebywał w Polsce z oficjalną wizytą, spotkał się w środę m.in. z polskim premierem. W obecności Zełenskiego i Mateusza Morawieckiego został podpisany list intencyjny w sprawie dostaw sprzętu obronnego oraz porozumienie o rozpoczęciu wspólnej produkcji amunicji czołgowej kalibru 125 mm.

– Ukraina kupuje od nas uzbrojenie produkowane w polskich zakładach. Trzeba podkreślić, że broń, którą do tej pory przekazaliśmy oraz ta, którą sprzedajemy teraz, stanie się ważną częścią uzbrojenia armii ukraińskiej. Tak jak dziś stanowi ona bardzo ważną część uzbrojenia armii polskiej – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z delegacją ukraińską.

Choć początkowo zakładano, że ukraińska armia kupi w Polsce 100 sztuk KTO Rosomak, po rozmowach z przedstawicielami polskiego rządu Ukraińcy zdecydowali się na większe zakupy. – Ukraina zamawia od Polski 150 wozów bojowych Rosomak, to finalnie o 50 więcej niż w poprzednich deklaracjach z ostatnich dni. Ukraińcy zamawiają też m.in. trzy kompanijne moduły moździerzy Rak, czyli ponad 50 pojazdów – poinformował w czwartek w Radiu Plus rzecznik rządu Piotr Müller. Oprócz tego Ukraińcy kupią także 100 pocisków rakietowych Piorun, które – jak powiedział Piotr Müller – „cieszą się dużą popularnością wśród wojska ukraińskiego”.

Zakup przez Kijów systemów uzbrojenia produkowanych nad Wisłą to nie jedyny efekt wizyty Zełenskiego w Polsce. Podczas spotkania ukraińskiego prezydenta i polskiego premiera zawarto również porozumienie pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a ukraińską spółką ARTeM w sprawie wspólnej produkcji amunicji czołgowej kalibru 125 mm. Parafowany 5 kwietnia dokument określa zasady współpracy, w tym podział zadań pomiędzy członkami polsko–ukraińskiego konsorcjum. Choć szczegóły porozumienia są niejawne, wiadomo, że jego sygnatariusze zobowiązali się do uruchomienia w najbliższym czasie nowych linii produkcyjnych czołgowej amunicji. Nie podano jednak, czy powstaną one w Polsce czy w Ukrainie.

Sebastian Chwałek, prezes PGZ, podkreśla, że porozumienie pomiędzy PGZ a ARTeM ma kluczowe znaczenie dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy. – Od pierwszego dnia wojny udzielamy wsparcia stronie ukraińskiej. Mamy świadomość, że równie ważne jak dostawy nowoczesnego sprzętu jest zapewnienie do niego odpowiednich ilości amunicji. Dlatego podpisaliśmy porozumienie, które pozwoli nam jeszcze zwiększyć wsparcie w zakresie amunicyjnym, jakiego już teraz udzielamy naszym sąsiadom – mówił podczas uroczystości prezes PGZ.

Przedstawiciele Mesko S.A., które z ramienia PGZ będzie członkiem konsorcjum, wskazują, że współpraca z ukraińskim ARTeM to dla polskiej spółki szansa na rozwój jej międzynarodowych kompetencji. – Dla Mesko to kolejny już krok w dynamicznym rozwoju firmy, a tym samym zapowiedź realizacji kolejnych inicjatyw międzynarodowych w całej Grupie Amunicyjno-Rakietowej – powiedział Przemysław Kowalczuk, członek zarządu Mesko S.A.

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Mesko jest jednym z największych w Europie i największym w tej części Starego Kontynentu producentem amunicji czołgowej. Choć obecnie firma koncentruje się w tym zakresie na wytwarzaniu pocisków kalibru 120 mm, których używają najnowocześniejsze czołgi w naszej armii, czyli Leopardy 2, Abramsy M1A2 oraz K-2 Black Panther, to w swoim portfolio ma również nowoczesną amunicję kalibru 125 mm. Korzystają z niej czołgi starszej generacji znajdujące się w wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, czyli PT-91 Twardy oraz T-72.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1681823280
A czym mają zapłacić ?Lubię ukraińskie podukty , bo sa zdrowsze. Polska to 1 % czarnoziemów . Ukrainna to połowa. Dają co mają. Napad kacaplandu( wojnę trzeba wypowiedzieć) to też nasza sprawa. Leją się za nas. Zaciskamy pasy, kupujemy . Pomagamy.
C0-8E-8A-A5

Serwis bliżej domu
 
Mark Rutte pokieruje NATO
Olimp gotowy na igrzyska!
Polsko-litewskie konsultacje
Miliardy na modernizację armii
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
„Jaguar” z Gujany
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Strzelnice dla specjalsów
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Ludzie bez twarzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Roczny dyżur spadochroniarzy
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
Spędź wakacje z wojskiem!
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Jak usprawnić działania służb na granicy
Szkolenie na miarę czasów
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Czujemy się tu jak w rodzinie
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Wsparcie MON-u dla studentów
Prezydent Zełenski w Warszawie
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Śmierć przyszła po wojnie
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Biało-czerwona nad Wilnem
Pancerny sznyt
Za zdrowie utracone na służbie
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spadochroniarze na warcie w UE
Lato pod wodą
RBN przed szczytem NATO
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Walka – tak, ale tylko polityczna
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Szpital u „Troski”
Nowy porządek w Europie
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Ostatnia niedziela…
Szkolenie do walk w mieście
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Oczy na Kijów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO