moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wołodymyr Zełenski w Polsce

To pierwsza oficjalna wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę. – Dziękuję, że jesteście tak silnymi sąsiadami, którzy nie pozwalają nam się załamać! – mówił ukraiński przywódca. Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Podpisał umowę na zakup 100 Rosomaków oraz dotyczącą współpracy przy produkcji amunicji.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Pierwsza Dama Ołena Zełenska wraz z kilkoma ministrami przyjechali do Polski w środę rano. Ukraiński przywódca gości w Warszawie na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. To pierwsza oficjalna zagraniczna podróż ukraińskiej pary prezydenckiej od czasu wybuchu wojny, czyli 24 lutego 2022 roku.

Program wizyty jest bardzo napięty. Oficjalne uroczystości, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, rozpoczęły się przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Gości powitali Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Następnie odbyły się rozmowy par prezydenckich, spotkanie przywódców w cztery oczy oraz rozmowy delegacji, którym przewodniczyli zwierzchnicy obu państw. Głównymi tematami były m.in. wsparcie z Zachodu, bezpieczeństwo, współpraca gospodarcza i kwestie historyczne.

Orzeł biały za niezłomność

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim Wołodymyr Zełenski został odznaczony Orderem Orła Białego. Andrzej Duda uhonorował go tym odznaczeniem w uznaniu za pogłębianie stosunków pomiędzy Polską a Ukrainą, działalność na rzecz bezpieczeństwa i niezłomność w obronie praw człowieka. – Nie ma wątpliwości, że jesteś wyjątkowy. Trudno ukryć łzy wzruszenia, obserwując twoją służbę wobec ojczyzny. Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani swoich rodaków. Jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu – powiedział polski prezydent. Andrzej Duda podkreślił, że Order Orła Białego jest najstarszym i najcenniejszym polskim odznaczeniem. Wręczany jest wyjątkowym osobom, które dokonały wyjątkowych zasług wobec Rzeczypospolitej.

– Polska jest nie tylko naszym partnerem, lecz także przyjacielem na wieki! – mówił Wołodymyr Zełenski. Podkreślał, że jego wizyta jest gestem wdzięczności. – Robicie wszystko, co możliwe dla Ukrainy, wzmacniacie nas na polu walki. Dziękuję za wsparcie naszego członkostwa w Unii Europejskiej! – dodawał prezydent Ukrainy. Podczas konferencji prasowej Andrzej Duda podkreślił, że jest to pierwsza od wybuchu wojny wizyta zagraniczna prezydenta Zełenskiego z małżonką. Wyjaśnił, że podczas rozmów uwaga obu delegacji skupiała się m.in. na tematach związanych z bezpieczeństwem. Polska jest trzecim partnerem Ukrainy, jeśli chodzi o wielkość wsparcia militarnego przekazywanego od początku rosyjskiej agresji. Na pierwszym miejscu są USA, na drugim Wielka Brytania. – To my przekazaliśmy Ukrainie ponad 300 czołgów oraz armatohaubice Krab. Przekazujemy Ukrainie wiele wyposażenia, w tym rakiety Piorun i inne, jakie znajdują się w naszym zasobie, aby pomóc obrońcom, którzy bohatersko stawiają opór rosyjskiemu najeźdźcy – wyliczał Duda.

Prezydenci poruszyli także kwestie historyczne. – Rozmawialiśmy o tym wszystkim, co dla nas ważne. (…) Rozumiemy, że w myśleniu o przyszłości nie można zapomnieć o przeszłości. Nie ma więc między nami tematów tabu – stwierdził polski prezydent. Dodał, że wśród ważnych kwestii historycznych są te, które „bardzo często są raną w wielu rodzinach”.

Prezydent Duda zaakcentował także konieczność pogłębienia relacji gospodarczych pomiędzy krajami. Podkreślił, że Polska jest największym partnerem gospodarczym Ukrainy w zakresie wymiany handlowej i zaznaczył, że chciałby, żeby tak już pozostało.

Prezydent Wołodymyr Zełenski wielokrotnie dziś dziękował polskim władzom i Polakom za braterstwo i pomoc. – W tej wojnie nie ma kompromisów. Nie oddamy naszej ziemi, wolności, naszych deportowanych siłą dzieci, nie oddamy niepodległości naszego państwa! – powiedział. Ukraiński przywódca dziękował także za „potężny pakiet obronny”. – Cieszę się, że prezydent Polski bezkompromisowo wspierał Ukrainę w drodze do Unii Europejskiej. Otrzymaliśmy status kandydata dzięki wielu partnerom, ale przede wszystkim dzięki Polsce – przypomniał Zełenski. I dodał: – Chcę przekazać naszym partnerom szukającym kompromisów dla Ukrainy w drodze do NATO, że nasza droga jest bezkompromisowa. Jestem pewien, że Polska jest na tej drodze z nami!

Rosomaki i amunicja

Prezydent Ukrainy spotkał się dziś także z premierem Mateuszem Morawiecki. Politycy złożyli wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza i oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Następnie szef rządu z prezydentem Zełenskim i członkami delegacji spotkali się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowy dotyczyły m.in. tranzytu zboża z Ukrainy, odbudowy kraju po zniszczeniach wojennych oraz integracji Kijowa z Unią Europejską. Po spotkaniu, w obecności prezydenta Zełenskiego i premiera Morawieckiego podpisano memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy oraz porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kalibru 125 mm.  W trakcie spotkania premier Morawiecki podpisał z prezydentem Zełenskim dokument dotyczący zakupu polskiego sprzętu wojskowego przez Ukrainę. Chodzi tu m.in. o 100 transporterów Rosomak. Jak poinformowano już w poniedziałek, armia Ukrainy kupi od nas sto Rosomaków. Za ten zakup zapłaci z pieniędzy UE i USA.

– Mieliśmy rację ostrzegając przed resetami z Rosją i przed zagrożeniami z jej strony. Gdy rosyjskie czołgi ruszyły na Ukrainę, my uruchomiliśmy dostawy pomocy humanitarnej i dostawy broni. Kiedy miliony ukraińskich kobiet i dzieci uciekały przed brutalną rosyjską przemocą, to my otworzyliśmy nasze serca i domy – mówił Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Premier podkreślił, że miejsce Ukrainy jest w Unii Europejskiej i w NATO i dodał, że to Ukraińcy „są obecnie tarczą Europy”. – Ta wizyta jest ważna, bo kształtujemy dziś obraz przyszłej Europy. Kreml chciał końca Ukrainy, ale ta wojna to początek końca agresywnej Rosji. To początek nowej Europy – mówił Morawiecki. Szef rządu podkreślił także rolę Polski w odbudowie gospodarki Ukrainy, zaznaczył, że kilkaset polskich firm jest gotowych brać udział w tym projekcie.

Wołodymyr Zełenski podziękował Morawieckiemu i wszystkim Polakom za wsparcie, także to humanitarne. Poinformował rownież o podpisaniu pakietu obronnego dla ukraińskiego wojska. – To pakiet dla obrony Ukrainy, Europy i całego świata. Ważne jest to, żeby ci, którzy są teraz w okopach w Ukrainie wiedzieli, że tu w Warszawie mówimy o ich dodatkowym wsparciu – zaznaczył ukraiński przywódca. – Podpisujemy umowę o dostarczenie polskich Rosomaków. Omówiliśmy z naszymi braćmi stworzenie wspólnych zakładów produkcji broni i amunicji – mówił Wołodymyr Zełenski. Podkreślił także znaczenie na polu walki moździerzy Rak i zestawów rakietowych Piorun. – Fantastycznie, że je produkujecie. To świetny produkt, który broni życia naszych żołnierzy – dodał Zełenski.

Ukraiński prezydent kilkakrotnie podkreślał, że chce, aby polski biznes zaangażował się w odbudowę jego kraju. – Zdążyliśmy omówić sprawy gospodarcze, dotyczące odbudowy Ukrainy, omówiliśmy też sprawy rolników ukraińskich, polskich. Znaleźliśmy wyjście. Będzie rozwiązanie wszelkich spraw – deklarował Zełenski, nawiązując do protestów polskich rolników, którzy obawiają się zbyt dużego importu zboża z Ukrainy.

Pomocna dłoń z Polski

Polska wspiera broniącą się Ukrainę w wielu dziedzinach. W ciągu roku do naszego kraju przybyło kilka milionów uchodźców wojennych. Znaczna część z nich wróciła już do swoich domów lub pojechała dalej, do innych krajów europejskich. Z oficjalnych danych wynika, że obecnie w Polsce przebywa ponad 2,3 mln Ukraińców, z czego prawie połowa to uchodźcy wojenni. 90 procent stanowią kobiety i dzieci, sześć procent to osoby starsze. Polska wypłaca im różnego rodzaju świadczenia społeczne, m.in. 500 plus i zasiłki rodzinne. Dla ukraińskich dzieci otwarte są polskie szkoły. Uczy się w nich ponad 190 tysięcy Ukraińców.

Jak podał w mediach społecznościowych Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Polska w 2022 roku na pomoc Ukrainie wydała łącznie około 35-40 mld złotych. Suma ta nie obejmuje np. wartości szkoleń wojskowych. Zgodnie z udostępnionymi danymi największa część tej kwoty dotyczy pomocy militarnej.

Zgodnie z danymi z Ministerstwa Obrony Narodowej, od rozpoczęcia wojny Polska przekazała Ukrainie uzbrojenie o wartości ponad 2,2 mld euro. Ilość przekazywanej pomocy plasuje Polskę w czołówce krajów wspierających militarnie Ukrainę. Na front z naszego kraju trafia m.in. amunicja, bezzałogowce, moździerze, granatniki, armatohaubice Krab, moździerze Rak, przeciwlotnicze Pioruny i wiele innych. Polska pełni również rolę hubu logistycznego, przez który przechodzi broń wysyłana na Ukrainę z Europy i zza oceanu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP, Jakub Szymczuk/ KPRP, Przemysław Keler/ KPRP, Kancelaria Premiera

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Air Show ’25 – do zobaczenia
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pamiętamy o Niezłomnych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Tajna misja polskiej agentki
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Telefon zaufania dla żołnierzy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zamiana po włosku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowoczesna łączność dla armii
Mocny sygnał od NATO
Wielki test w West Point coraz bliżej
Lista trupich główek
Jakie podwyżki dla żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Abramsy pod dobrą opieką
Wojenny bohater na szubienicy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Eurofightery znowu w Polsce
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Przerwany lot „Orlika”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Sztandar dla Dowództwa WOT
Palmiry – miejsce kaźni
Leopardy jadą na poligon
Dobrowolsi – czas start!
Będzie za co kupić koreańską broń
Rusza morski „Dragon”
Nowy szef CWCR
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Którą drogą do armii?
Priorytety dla armii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Offset dla „Wisły”
Kleszcze dla wojska
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO