moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pioruny dla Ukrainy

Wobec zagrożenia atakiem ze strony Rosji na Ukrainę, polski rząd zdecydował o przekazaniu naszemu sąsiadowi sprzętu wojskowego. Rada Ministrów, na wniosek Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, przyjęła dziś uchwałę w tej sprawie. Polska wyśle na Ukrainę m.in. swoje nowe przenośne zestawy przeciwlotnicze Piorun.

– Dobra wiadomość. Rada Ministrów przyjęła na mój wniosek uchwałę w sprawie pomocy Ukrainie. Przekażemy najnowocześniejszy polski sprzęt – przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun oraz amunicję – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Tę decyzję skomentował już Oleksii Reznikov, szef ukraińskiego MON-u. – Dziękuję za wsparcie i współpracę drogi kolego – napisał w mediach społecznościowych.

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun to zmodernizowana wersja dobrze znanych w Wojsku Polskim zestawów Grom. Jest to broń bardzo krótkiego zasięgu, służąca do zwalczania statków powietrznych i dronów. Naprowadzane na podczerwień pociski o masie nieco ponad 16 kg są w stanie razić cele oddalone o 6,5 km na wysokości do 4 km.

O tym, że Polska chce przekazać uzbrojenie Ukrainie poinformował w poniedziałek Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jak mówił, ta decyzja zapadła po licznych konsultacjach prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu i sojusznikami, a za jej realizację odpowiada MON. Głos w tej sprawie zabrał także premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kijowie. – To jest moment, w obliczu którego cała Europa i cały świat zachodni muszą się zjednoczyć na rzecz suwerenności, niepodległości i nienaruszalności terytorialnej Ukrainy – zaznaczył.

Wsparcie Ukrainie oferują także inne państwa. Kilka dni temu o przekazaniu czterech tysięcy pocisków artyleryjskich zadecydowały Czechy, na Ukrainę dotarły już także transporty sprzętu wojskowego z Wielkiej Brytanii zawierające m.in. lekką broń przeciwpancerną, a także z USA (w sumie 500 t uzbrojenia). Oprócz tego Stany Zjednoczone zwiększyły gotowość bojową 8,5 tys. żołnierzy, którzy mieliby zostać zaangażowani do działania, gdyby NATO zdecydowało się uruchomić swoje Siły Odpowiedzi. Prezydent Joe Biden zapowiedział także, że w związku z panującą sytuacją wyśle do Europy grupę wojskowych, aby w ten sposób wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Mobilizacja sojuszników do udzielenia pomocy Ukrainie to konsekwencja zagrożenia atakiem ze strony Rosji, która od tygodni koncentruje swoje wojska przy granicy. Najważniejsi światowi przywódcy apelują do Moskwy, aby zaprzestała prowokacyjnych działań. Grożą jej także sankcjami, gdyby doszło do inwazji.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr. Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~tp64
1645707540
I co, dostarczylismy?
9B-6D-72-8A
~Damian
1644139620
Czy te zestawy nie były objęte zakazem eksportu?
43-D8-0F-DC
~gugluk
1643833800
Dlaczego Piorun a nie GROM. Nie pojmuję tego.
5A-11-9A-E5

Ferie z wojskiem
Weterani razem przełamują bariery
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Invictus, czyli niezwyciężony
Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
Trzymajcie kciuki za Biało-Czerwonych!
Maj polskich żywych torped
Partnerstwo daje siłę
Zimowi podhalańczycy
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Zatrzymanie pracownika MON-u
GROM szkoli przyszłych operatorów
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
„Ratownik” o krok bliżej
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Kolejne Husarze prawie gotowe
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Outside the Box
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Sprawdzili się na macie i w ringu
Szwedzi z Piorunami
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Bojowy duch i serce na dłoni
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
To nie mogło się udać, ale…
Buzdygan Internautów – głosowanie
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
HIMARS-y w Rumunii
Są zarzuty dla zatrzymanego pracownika MON-u
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Kierunek Rumunia
Podwyżki coraz bliżej
Partnerstwo Polski i Litwy
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Co nowego w przepisach?
Ostatnia minuta Kutschery
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Na styku zagrożeń
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi konstruktorami dronów
Oko na Bałtyk
Nowy starszy podoficer w SGWP
Medal Honoru dla Ollisa
Klucz do przyszłości
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Z Ustki do kosmosu
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Mistrzyni schodzi ze ścianki
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Gladius wzmacnia armię
Together on the Front Line and Beyond
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Premier wojenny
ŻW zatrzymała operatora drona, który spadł na teren wojskowy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Taniec na „Orle”
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
„Horyzont” (dla) bezpieczeństwa
Medycyna pod ostrzałem
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
„Chcę być ładowniczym czołgu”
Abramsy zaparkowały u pancerniaków z Wesołej
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO