moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Będziemy produkować więcej amunicji

Polska od pierwszego dnia stała blisko przy Ukrainie. Dokonaliście niewiarygodnego wysiłku i chciałbym wam za to podziękować w imieniu całej Europy – mówił unijny komisarz Thierry Breton w Zakładach Metalowych Dezamet. Wicepremier Mariusz Błaszczak zapowiedział zwiększenie produkcji amunicji, tak by móc przekazywać pociski Ukrainie i jednocześnie tworzyć krajowe zapasy.

Zakłady Metalowe Dezamet SA, które są częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, to obok firmy Mesko SA (także należącej do PGZ) największy rodzimy producent amunicji. Spółka specjalizuje się w pociskach artyleryjskich, przede wszystkim o kalibrze 155 mm, ale wytwarza również granaty moździerzowe i ręczne oraz amunicję do 40-milimetrowych granatników automatycznych.

W poniedziałek do zakładów w Nowej Dębie przyjechali premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz Thierry Breton, unijny komisarz ds. przemysłu i rynku wewnętrznego. Wizyta polityków miała związek z porozumieniem, które w ubiegłym tygodniu podpisało kilkanaście państw Unii Europejskiej i Norwegia. Umowa dotyczyła wspólnych zakupów amunicji o kalibrze 155 mm na potrzeby ukraińskiej armii, rekompensat dla państw, które już przekazały pociski Ukrainie, oraz zwiększenia zdolności do wytwarzania różnego typu amunicji przez europejską zbrojeniówkę.

REKLAMA

– Polskie wysiłki zbrojeniowe, donacje, przekazywanie uzbrojenia na Ukrainę zostało docenione w Brukseli. Rozmawiamy z komisarzem Bretonem o tym, jak może być skonstruowany ten program, żeby kraje takie jak Polska mogły podnosić zdolności produkcyjne, zwłaszcza w zakresie amunicji – mówił Mateusz Morawiecki. Premier podkreślał, że państwa NATO obecnie produkują zdecydowanie za mało pocisków. – Uśpiły nas trochę czasy spokoju i bezpieczeństwa – przyznał szef rządu. Jednocześnie zapowiedział, że w najbliższych latach Polska zamierza znacząco zwiększyć ilość produkowanej amunicji. – Rada Ministrów przyjmie w ciągu najbliższych kilku dni specjalny wieloletni program, który będzie wspierał produkcję amunicji w różnych częściach naszego kraju – poinformował premier.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak dodał, że polskim celem jest zwielokrotnienie produkcji amunicji. – To jest nasz cel, żebyśmy mogli wesprzeć Ukrainę, wypełnić swoje zapasy, a jednocześnie wzmocnić moce produkcyjne – podkreślał wicepremier Błaszczak.

Thierry Breton podkreślał ogromny wkład naszego kraju w pomoc walczącej Ukrainie. – Polska od pierwszego dnia stała blisko przy Ukrainie. Dokonaliście niewiarygodnego wysiłku i chciałbym wam za to podziękować w imieniu całej Europy – mówił. Przypomniał, że program wspólnych zakupów amunicji był przygotowany w rekordowo krótkim czasie, bo zaledwie kilku tygodni. – Nadszedł czas, aby powiedzieć wszystkim państwom Unii Europejskiej, że trzeba przekazać Ukrainie amunicję kalibru 155 mm, którą trzymają w magazynach – mówił unijny komisarz.

Odnosząc się do potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu w zakresie nowoczesnych typów amunicji, Thierry Breton zaznaczył, że Dezamet należy do bardzo nowoczesnych firm. Zauważył też, że zakłady pracują pięć dni w tygodniu na trzy zmiany. – Jestem pod wrażeniem jakości produkowanej tutaj amunicji. Być może uda się zrekrutować nowych pracowników i może uda się pracować tutaj przez sześć, a nawet przez siedem dni w tygodniu – mówił.

Przyjęte 20 marca porozumienie przewiduje, że Unia Europejska przeznaczy na wspólne zakupy amunicji artyleryjskiej miliard euro, a kolejny miliard otrzymają państwa, które już przekazały swoje pociski walczącej Ukrainie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Brązowa czwórka podwójna
 
Nowy pancerz dla Borsuka
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Ekspresowa pomoc
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Polsko-koreańskie rozmowy
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Wojsko pomoże Słoweńcom
Raki dla podhalańczyków
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Wyższe diety za służbę na granicy
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Trening na awaryjnym lotnisku
Wojskowe kontrakty w USA
Z pułku w brygadę
Abramsy jadą na ukraiński front
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
Śladem profesjonalistów
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Cyberżołnierze na szczycie NATO
16 Dywizja świętuje
Lecimy F-35
Brytyjscy piloci w Polsce
WOT świętuje sześciolecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AWL, czyli renoma budowana latami
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Polska rozdarta przez okupantów
Podchorążowie AWL ślubowali
Jak gasło powstanie
Unijna pomoc dla Ukrainy
Szwedzi na „Czernickim”
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
RBN o rezultatach szczytu NATO
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Szef MON-u o planach obrony kraju
Plan misji „Air Defender”
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Drogi do wolności
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Kadeci na poligonie
Pamięć o pomordowanych
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Tak rodziła się konspiracja
Odliczanie do przysięgi
Buzdygany wręczone!
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
Przysięga w Kolnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO