Państwa Unii Europejskiej oraz Norwegia chcą razem kupować amunicję dla Kijowa. – Dołączyliśmy do unijnego porozumienia dotyczącego wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Polska od początku zabiegała o uruchomienie takiej inicjatywy. To duże wsparcie dla naszych wschodnich sąsiadów i szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak.
Porozumienie o wspólnych zakupach amunicji – przede wszystkim artyleryjskiej o kalibrze 155 mm – grupa unijnych państw oraz Norwegia parafowały 20 marca. Początkowo pod dokumentem podpisy złożyli reprezentanci Norwegii oraz siedemnastu krajów UE: Austrii, Belgii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Luksemburga, Malty, Holandii, Portugalii, Rumunii, Słowacji i Szwecji. Kilka innych państw – w tym Polska – zapowiedziało, że gdy tylko zostaną dopełnione narodowe formalności, one także zaangażują się w tę inicjatywę. Tak też się stało. – Dołączyliśmy do unijnego porozumienia w sprawie wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Polska od początku zabiegała o uruchomienie takiej inicjatywy. To duże wsparcie dla naszych wschodnich sąsiadów i szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – poinformował 23 marca w mediach społecznościowych Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej.
Porozumienie przewiduje trzy ścieżki pomocy dla armii ukraińskiej. Pierwsza dotyczy uruchomienia wartego miliard euro programu wspólnych zakupów pocisków artyleryjskich o kalibrze 155 mm. Druga to również wyceniany na miliard euro program refundacji dla państw, które już przekazały Ukrainie amunicję artyleryjską. Trzecia ścieżka obejmuje siedmioletni program zwiększenia przez państwa unijne produkcji różnego typu pocisków.
Za realizację wszystkich programów ma odpowiadać Europejska Agencja Obrony (EDA). Sygnatariusze porozumienia zgodzili się również na to, że programy będą finansowane ze środków Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF).
Eksperci oceniają, że Polska, która jest jednym z największych w Europie producentów pocisków artyleryjskich o kalibrze 155 mm, ma duże szanse na zdobycie sporej części zamówień na pociski dla Ukrainy.
W poniedziałek, 27 marca, w Zakładach Metalowych Dezamet, spółce należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która specjalizuje się w produkcji pocisków artyleryjskich, ma złożyć wizytę unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.
autor zdjęć: AP Photo/Inna Varenytsia/East News
komentarze