moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zwiad na bieszczadzkich szlakach

Budowali bazy patrolowe, zakładali posterunki obserwacyjne, trenowali techniki maskowania i skrytego poruszania się w terenie, przeprawiali się też na drugi brzeg rzeki. Tego m.in. uczyli się zwiadowcy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Bieszczadach. Razem z podhalańczykami szkolili się także żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

W Bieszczadach szkoliła się kompania rozpoznawcza z 21 Batalionu Dowodzenia (pododdział 21 Brygady Strzelców Podhalańskich). – W naszych szeregach mamy sporo nowych żołnierzy, dlatego zorganizowaliśmy szkolenie z podstawowych technik zwiadu – mówi kpt. Tycjan Wagner, dowódca kompanii. – Przećwiczyliśmy więc podstawowe zagadnienia z terenoznawstwa, taktyki i survivalu – dodaje oficer. Z kompanią rozpoznawczą działali również ochotnicy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Żołnierze DZSW są obecnie w trakcie szkolenia specjalistycznego.

REKLAMA

Podhalańczycy trenowali w rejonie nadleśnictwa Bircza. – Zaczęliśmy od odpowiedniego przygotowania. Kursanci musieli zabrać odpowiedni ekwipunek, tak by bezpiecznie działać w terenie przez trzy dni i spędzić pod chmurką dwie noce – mówi dowódca zwiadowców z 21 bdow. Wyjaśnia też, że każdy z uczestników ćwiczeń cały czas dźwigał potrzebne wyposażenie ze sobą. W ważących średnio 30 kg plecakach podhalańczycy mieli m.in. zapasowy mundur i buty, liny, karimatę, śpiwór, prowiant, wodę oraz inny sprzęt niezbędny do bytowania i prowadzenia obserwacji. – Oczywiście każdy miał także broń, amunicję, hełm i kamizelkę. Do tego niezbędna była nam termo- i noktowizja oraz radary rozpoznawcze – wylicza kpt. Wagner.

– Wojskowi poznawali lub przypominali sobie podstawy taktyki rozpoznania. – Najważniejszym zadaniem zwiadowców jest przede wszystkim pozyskiwanie informacji o siłach przeciwnika, jego uzbrojeniu i terenie, na którym działa. By dobrze wykonywać to zadanie, trzeba znać zasady prowadzenia obserwacji – mówi jeden podoficerów. – Ta podstawowa reguła dotyczy skrytego działania – dodaje.

Żołnierze uczyli się, jak prawidłowo przygotować stanowisko obserwacyjne i bazy patrolowe. – Dobry zwiadowca musi działać skrycie. Uczestnicy zajęć musieli więc tak wybierać miejsca do obserwacji, by sami widzieli jak najwięcej, ale dla przeciwnika pozostawali niewidoczni – opisuje dowódca kompanii. Zwiadowcy trenowali obserwację w dzień i w nocy. – Sprawdzaliśmy ich umiejętności, gdy już byli bardzo zmęczeni, pomiędzy 1.00 a 4.00 w nocy, bo wtedy najtrudniej się skoncentrować. Ocenialiśmy ich spostrzegawczość, dokładność i skupienie – relacjonuje kpt. Wagner. Kursanci ćwiczyli także maskowanie. Dopasowywali ubiór do warunków pogodowych i terenowych, a do maskowania wykorzystywali m.in. gałęzie i liście.

To jednak nie wszystko. Podhalańczycy uczyli się również zasad skrytego przemieszczania. Poruszali się po górskich bezdrożach, z dala od szlaków komunikacyjnych i dróg. – W trakcie szkolenia zwracaliśmy uwagę na techniki patrolowania, wzajemne ubezpieczanie się. Musimy kształtować odpowiednie nawyki. Chodzi o to, by żołnierze czuli się odpowiedzialni za bezpieczeństwo całej drużyny – mówi jeden z instruktorów. Wojskowi ćwiczyli też techniki linowe, m.in. przeprawiając się na drugi brzeg rzeki, doskonalili także techniki survivalowe. Noce spędzili w przygotowanych przez siebie prowizorycznych schronieniach.

Szkolenia zwiadowców w Bieszczadach będą kontynuowane. Żołnierze będą trenowali m.in. skryte poruszanie się i przenikanie na terenie kontrolowanym przez przeciwnika.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Tomasz Gołkowski

dodaj komentarz

komentarze


Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
 
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Weź udział w konkursie katyńskim
To był wielki cios dla polskiej armii
Wzmacnianie przeciwpancernych zdolności
Armia przetestuje Piraty
Armia Czerwona niesie śmierć
Ukraina czeka na czołgi
Abramsy jadą do Ukrainy!
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Desant w Forcie Bragg
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Bożeny wspierają saperów
Łączność dla czołgów
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Z Radomia do Las Vegas
The Fall of the Superpower Myth
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Styczniowy poligon terytorialsów
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Orlik w natowskiej misji
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Cekaemy i trumny
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Śladem profesjonalistów
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozmowy (nie)kontrolowane
Sojusznicza rotacja
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Odry dostarczone
Terenowe motocykle II RP
Air Policing piątej generacji
Dodatek już nie za klasę
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Więcej Javelinów dla SZ RP
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Walczymy z imperium zła
Przetarcie przed manewrami
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Za nami jest tylko śmierć
Proces na pokaz
Upominki dla tureckich dzieci
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Nie zmarnować szansy
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
4% PKB na Wojsko Polskie
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Dwie dekady WIM-u
„Trenuj z wojskiem” – jak się przygotować
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO