moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mińsk żegna MiGi-29

MiGi-29 z Mińska Mazowieckiego przeprowadzają się do Malborka. – Będą tam wykonywać dotychczasowe zadnia, czyli pełnić dyżur bojowy – mówią piloci. Tymczasem Baza w Mińsku, gdzie stacjonowało 14 MiG-ów, rozpoczyna przygotowania do przyjęcia nowych, kupionych przez wojsko samolotów FA-50.

Sześć maszyn MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim zostało przebazowanych do Malborka jeszcze przed świętami. Dziś dołączyła do nich siódma. Samoloty trafiły do siostrzanej 22 Bazy w związku z rozpoczynającymi się pracami nad infrastrukturą w Mińsku, gdzie lotnicy szykują się na przyjęcie nowo zakupionych maszyn FA-50. Trafią one do Polski już w lipcu 2023 roku. – Dla nas kończy się pewna epoka. Wielu z nas całe swoje zawodowe życie związało z MiG-29, pracuje z nami na przykład technik, który przyjmował te samoloty do służby. To kawał naszej historii i nie ukrywam, w oku zakręciła się łza. Ale cóż, trzeba patrzeć w przyszłość – mówi ppłk Marcin Boruta, oficer prasowy 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Siódmy samolot przyleciał do Malborka bezpośrednio z Bydgoszczy. – Leciał z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2, gdzie przeszedł przegląd kontrolny oraz modernizację systemu IFF (system identyfikacji „swój-obcy” – przyp. red.) – wyjaśnia ppłk Boruta. W Bydgoszczy znajduje się jeszcze siedem maszyn MiG-29, które poddawane są modernizacji wyposażenia awionicznego, na przykład komputera misji czy platformy laserowej. One również będą sukcesywnie przekazywane do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

REKLAMA

Przebazowanie do Malborka nie było wyzwaniem logistycznym, ponieważ samoloty już nieraz zmieniały miejsce stacjonowania właśnie na Malbork. Na przykład na czas remontu lotniska w Mińsku Mazowieckim. Lotnicy z Malborka również korzystają z MiG-ów (mają ich 14), więc tym bardziej nie stanowiło to większego problemu, ponieważ dysponują odpowiednim zapleczem technicznym oraz wymaganą infrastrukturą. – Teraz to jednak coś innego, bo oddajemy nasze maszyny kolegom – mówi oficer prasowy. – Choć są one jeszcze formalnie na stanie wyposażenia mińskiej bazy, a nasz personel będzie nadal wspierał pilotów i techników z Malborka – dodaje oficer.

Ci muszą bowiem przygotować się na przyjęcie nowych samolotów. – Jest kilka różnic między MiG-ami z Mińska a tymi z Malborka. Nasze mają na przykład system IFF, który jest przystosowany do wymagań natowskich – mówi ppłk Boruta. – Technicy muszą nauczyć się obsługi systemów awionicznych. Podobnie piloci, którzy przeszli u nas kilkugodzinny kurs teoretyczny. Tyle wystarczy, bo przecież doskonale znają te samoloty – dodaje żołnierz.

W 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego MiG-29 będą wyznaczone do pełnienia dyżurów bojowych. – Samoloty, tak jak dotychczas, będą w gotowości, by poderwać się w razie potrzeby – zapowiada ppłk Marcin Boruta. Z kolei płk pil. Krzysztof Stobiecki, dowódca 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, w wywiadzie dla polski-zbrojnej.pl powiedział, iż nie należy się spodziewać wysłania MiG-ów ukraińskiemu wojsku, ze względu na to, że posiadają one natowski system IFF. – Nie możemy przekazywać poza państwa NATO wszystkich elementów tego systemu. Jego demontaż co prawda jest możliwy, ale trudny – powiedział Stobiecki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


4% PKB na Wojsko Polskie
 
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Pamięć o powstańcach styczniowych
Dłuższa służba się opłaci
W hołdzie powstańcom styczniowym
Modernizacyjne priorytety wojska
Ukraina czeka na czołgi
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Walczymy z imperium zła
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Weź udział w konkursie katyńskim
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Tons on Board
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Nie zmarnować szansy
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Terenowe motocykle II RP
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Dwie dekady WIM-u
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Przetarcie przed manewrami
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
F-35 rozpoczynają Air Policing
Upominki dla tureckich dzieci
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Desant w Forcie Bragg
Nowa strzelnica w Piastowie
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Dodatek już nie za klasę
The Fall of the Superpower Myth
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Śladem profesjonalistów
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Styczniowy poligon terytorialsów
To był wielki cios dla polskiej armii
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Armia Czerwona niesie śmierć
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Droga do mistrzostwa
Orlik w natowskiej misji
SAROV w opcji
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Abramsy jadą do Ukrainy!
Z Radomia do Las Vegas
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO