Niszczyciel min ORP „Albatros” wszedł w środę do Portu Wojennego w Gdyni. Drugi z trzech okrętów typu Kormoran II wkrótce oficjalnie wejdzie do służby w 13 Dywizjonie Trałowców. Do jego zadań będzie należało poszukiwanie, klasyfikacja, zwalczanie, a także stawianie min morskich. W przyszłości będzie m.in. służył w stałych zespołach okrętów NATO.
– W najbliższych dniach odbędzie się przyjęcie ORP „Albatros” do wyposażenia 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, której podlega 13 Dywizjon Trałowców – informuje kmdr por. Grzegorz Lewandowski, oficer prasowy 8 FOW. Stałym miejscem dyslokacji ORP „Albatros” będzie Port Wojenny w Gdyni, gdzie stacjonuje 13 dTR. Ostatnim etapem przyjęcia do służby będzie podniesienie bandery na okręcie. – Data nie została jeszcze określona – mówi oficer prasowy.
Z kolei Agencja Uzbrojenia poinformowała, że jeszcze tej jesieni dwa okręty typu Kormoran – „Albatros” i „Mewa” – zostaną wyposażone w armaty OSU-35K. – Jest to zdalnie sterowany przeciwlotniczy okrętowy system uzbrojenia, wyposażony w 35-milimetrową automatyczną armatę z własnym optoelektronicznym systemem kierowania ogniem – wyjaśnia ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik AU. Armata może wykryć, śledzić i zwalczyć cele powietrzne, takie jak samoloty, śmigłowce, bezzałogowce czy pociski, oraz lekko opancerzone cele nawodne. Może wystrzelić do 550 pocisków na minutę, a zasięg jej ognia to 5 km.
12 sierpnia Agencja Uzbrojenia podpisała protokół odbioru niszczyciela min od konsorcjum, które zajmowało się jego budową – spółek Stocznia Remontowa Shipbuilding SA, PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz OBR CTM SA. – Drugi okręt projektu 258, ORP „Albatros”, to jednocześnie pierwsza jednostka seryjna, której dostawa stanowi efekt umowy z grudnia 2017 roku – mówi ppłk Płatek. Umowa została zawarta między Inspektoratem Uzbrojenia (poprzednikiem Agencji Uzbrojenia) a konsorcjum, którego liderem była Stocznia Remontowa Shipbuilding. Rok później – w grudniu 2018 roku, położono stępkę i rozpoczęto prace nad ORP „Albatros”. – W październiku 2019 roku odbyło się wodowanie jednostki, która następnie przeszła próby zakładowe, portowe i morskie oraz zdawczo-odbiorcze – mówi ppłk Płatek.
W czerwcu 2021 roku okręt osiągnął gotowość do wyjścia w morze i rozpoczęto proces regulowania urządzeń i systemów, m.in. nawigacji, napędu i wyposażenia pokładowego. W tych pracach brała udział przyszła załoga jednostki. Marynarka Wojenna była zresztą zaangażowana na każdym etapie budowy. Początkowo zajmowała się tym grupa organizacyjno-przygotowawcza, złożona z kmdr. ppor. Michała Narłowskiego, dowódcy ORP „Albatros”, mechanika i bosmana okrętowego, następnie na morze wychodzili także członkowie załogi odpowiedzialni za konkretne urządzenia i systemy.
„Albatros” to jeden z trzech okrętów typu Kormoran II. Pierwszy – ORP „Kormoran” – wszedł do służby pod koniec 2017 roku. Okręt numer trzy – ORP „Mewa” – został zwodowany w grudniu 2020 roku i obecnie przechodzi próby morskie. – Odbiór tego okrętu został zaplanowany na listopad – informuje ppłk Krzysztof Płatek.
autor zdjęć: st. mat Ariel Szczepański
komentarze