moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraina kupuje polskie Kraby

To rekordowy kontrakt eksportowy w historii polskiego przemysłu obronnego. Huta Stalowa Wola sprzeda Ukrainie systemy artyleryjskie warte 2,7 mld zł. O podpisaniu umowy na dostawę armatohaubic Krab poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki, który wraz z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem odwiedził należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółkę.

Huta Stalowa Wola to największy w kraju i liczący się w Europie producent systemów artyleryjskich: armatohaubic Krab kalibru155 mm oraz moździerzy Rak kalibru120 mm. Polska firma ma w przyszłości produkować również nowe bojowe wozy piechoty Borsuk. Wizyta w HSW Mateusza Morawieckiego, szefa rządu, Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych, oraz Mariusza Błaszczaka, szefa MON-u, dotyczyła planów modernizacyjnych polskiej armii oraz możliwości udziału polskiego przemysłu obronnego w programach zbrojeniowych.

– Chcemy mieć tak silną armię, aby nigdy nie musiała być użyta, aby pełniła funkcję odstraszającą – mówił podczas konferencji prasowej premier Morawiecki. Dodał, że polskie wojsko będzie silne między innymi dzięki zakupom nowoczesnego uzbrojenia u sojuszników, lecz także za sprawą polskiej myśli technologicznej. – Huta Stalowa Wola to jedna z pereł w koronie przemysłu zbrojeniowego – ocenił.

Szef rządu poinformował, że HSW, wiodąca spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisała niedawno największy kontrakt eksportowy w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego po 1989 roku. Chodzi o umowę zawartą z armią ukraińską na dostawę armatohaubic Krab. – To jeden z największych kontraktów zbrojeniowych z ostatniego trzydziestolecia – mówił premier. Dodał, że Ukraińcy zapłacą za polską broń o wartości 2,7 mld zł częściowo pieniędzmi otrzymanymi z Unii Europejskiej. – Ta broń jest sprawdzona i już dziś wiemy, że będzie bardzo ważna na polu walki – przekonywał Mateusz Morawiecki.

Minister obrony Mariusz Błaszczak przypomniał, że Polska w ostatnim czasie zdecydowała się na znaczące, wręcz rewolucyjne zwiększenie zdolności wojsk rakietowych i artylerii, między innymi przez zakup wieloprowadnicowych zestawów rakietowych HIMARS. – W wojnie, która toczy się za naszą wschodnią granicą, niezwykle ważną rolę odgrywa artyleria. Dlatego też stawiamy na rozwój artylerii zarówno lufowej, produkowanej właśnie tu, w HSW, jak i artylerii rakietowej – mówił Błaszczak. – Chodzi o to, żeby Polska była bezpieczna, bo tylko bezpieczna Polska może się rozwijać – zaznaczył.

Szef MON-u zapewniał, że wojsko będzie korzystać z potencjału polskiego przemysłu zbrojeniowego. – Będziemy rozwijać ten potencjał – stwierdził Mariusz Błaszczak. Wyjaśnił, że wizyta w HSW S.A. była okazją do sprawdzenia stopnia przygotowań tej spółki do rozpoczęcia produkcji nowego bojowego wozu piechoty Borsuk. Badania kwalifikacyjne wozu zaczną się za miesiąc.

Minister pytany na konferencji prasowej o najbliższe planowane zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego zadeklarował, że MON zamówi między innymi kolejne egzemplarze pocisków przeciwlotniczych Piorun, które są wysoko oceniane przez walczących z rosyjskim agresorem Ukraińców.

Huta Stalowa Wola S.A. to największy w Polsce i jeden z największych w Europie producentów systemów artyleryjskich. HSW ma trzy spółki zależne: HSW – Wodociągi sp. z o.o. (w której ma 100% udziałów); Jelcz sp. z o.o. (także 100% udziałów) oraz Autosan sp. z o.o. (w którym ma 50% udziałów).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
 
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szef MON-u w Brukseli
Abramsy pod dobrą opieką
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rakietowy szach
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Offset dla „Wisły”
Cud w Trewirze
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pierwszy skok
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Ślubowanie kadetów OPW
Eurofightery znowu w Polsce
Którą drogą do armii?
Skromny początek wielkiej wojny
„Avenger” na Monte Cassino
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lekcje z frontu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Mocny sygnał od NATO
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowy szef CWCR
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Lista trupich główek
Podwójny Półmaraton Komandosa
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
W rezerwie pasywnej będą oceny
Spadochroniarze na Podlasiu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Liban uznany za strefę działań wojennych
Nowoczesna łączność dla armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zielone światło dla Barbary
Dobrowolsi – czas start!
Roszady personalne w PGZ-ecie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zamiana po włosku
Invictus w zimowym stylu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wojna o porządek świata
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
Bruksela przed szczytem
Śnieg może być groźną bronią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO