28 stycznia szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk złożył wizytę w Centrum Operacji Lądowych – Dowództwie Komponentu Lądowego (COLąd – DKL) im. gen. broni Władysława Andersa w Krakowie.
W pierwszej części wizyty Pan minister został zapoznany przez Dowódcę COLąd-DKL gen. dyw. Stanisława Czosnka z zadaniami i strukturą oraz miejscem COLąd-DKL w systemie obronności Państwa, a także rolą krakowskiego Centrum w strukturach wojskowych Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej.
Następnie odbyła się ceremonia złożenia wiązanek kwiatów pod popiersiem gen. broni Władysława Andersa, patrona COLąd-DKL oraz Pomnikiem Armii Kraków. Po ceremonii rozpoczęło się spotkanie z żołnierzami i pracownikami resortu obrony narodowej COLąd-DKL dla uczczenia 130. rocznicy urodzin gen. broni Władysława Andersa, patrona COLąd-DKL. W trakcie spotkania, w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny, dowódca COLąd- DKL gen. dyw. Stanisław Czosnek został odznaczony przez ministra Jana Józefa Kasprzyka Medalem „Pro Patria”. Po wystąpieniach okolicznościowych odbyła się ceremonia wręczenia Odznaki Pamiątkowej krakowskiego Centrum.
W uznaniu za kształtowanie pozytywnego wizerunku, dziedzictwa i tradycji Centrum Operacji Lądowych - Dowództwa Komponentu Lądowego, uhonorowany został Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk. Po zakończeniu spotkania Pan minister zapoznał się w Sali Tradycji z historią oraz tradycjami COLąd-DKL, a także dokonał wpisu do Księgi Pamiątkowej Centrum.
Po zakończeniu wizyty w COLąd-DKL, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Dowódca COLąd-DKL, odwiedzili ppłk. w st. spocz. prof. dr. hab. Wojciecha Narębskiego, ostatniego żyjącego w Krakowie weterana Bitwy
o Monte Cassino, wieloletniego przyjaciela COLąd-DKL. Wizyta odbyła się w ścisłym reżimie sanitarnym.
Centrum Operacji Lądowych – Dowództwo Komponentu Lądowego (COLąd – DKL) im. gen. broni Władysława Andersa zostało powołane w dniu 01 lipca 2014 roku w oparciu o żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej przeformowanego 2. Korpusu Zmechanizowanego. Centrum przeznaczone jest do realizacji zadań związanych z planowaniem użycia i dowodzeniem elementami ugrupowania bojowego komponentu lądowego wydzielonymi w podporządkowanie Dowódcy Operacyjnego RSZ w operacji połączonej w czasie pokoju, kryzysu i wojny, w układzie narodowym, koalicyjnym i sojuszniczym. Dowódcą COLąd-DKL jest gen. dyw. Stanisław Czosnek.
Decyzją nr 71/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 marca 2015 roku Centrum Operacji Lądowych - Dowództwo Komponentu Lądowego przejmuje i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji: II Korpusu gen. Józefa Hauke-Bossaka (1863-1864), II Korpusu Polskiego na Wschodzie (1917-1918), Okręgu Generalnego Kraków (1918 -1921), 2. Armii (1920-1922) , Okręgu Korpusu nr V (1921-1939), Armii Kraków (1939), 2. Korpusu Polskiego (1943-1947), 2. Armii Wojska Polskiego (1944-1945), Dowództwa Okręgu Wojskowego nr V Kraków (1945-1954), Krakowskiego Okręgu Wojskowego (1992-1998), Korpusu Powietrzno-Zmechanizowanego (1999 -2001) oraz 2. Korpusu Zmechanizowanego im. gen. broni Władysława Andersa (2001-2014). W 2016 roku oraz w 2019 roku do dyżuru wystawiona została Wyszehradzka Grupa Bojowa z udziałem Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz Ukrainy w 2016 roku i Chorwacji w 2019 roku. Polska w obu tych grupach pełniła rolę tzw. państwa ramowego, wystawiając większość sił oraz Dowództwo Operacji w oparciu o COLąd-DKL w Krakowie.
W 2021 roku COLąd-DKL ponownie otrzymało zadanie utworzenia i przygotowania Dowództwa Operacji Unii Europejskiej na potrzeby Grupy Bojowej Unii Europejskiej oraz pełnienia dyżuru w pierwszej połowie 2023 roku.
autor zdjęć: kpr. Andrzej Michoń
komentarze