moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Brytyjska technologia dla Polski

Brytyjczycy pomogą umocnić ogrodzenie na polsko-białoruskiej granicy. Jednocześnie Polska chce od Wielkiej Brytanii pozyskać technologię do produkcji pocisków CAMM. Ben Wallace, sekretarz obrony Zjednoczonego Królestwa, i minister Mariusz Błaszczak podpisali dziś list intencyjny w tej sprawie. – Otwiera on drogę do realizacji programu „Narew” – zapowiedział szef MON-u.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, i Ben Wallace, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii, spotkali się dziś na poligonie w Bemowie Piskim. Tematem rozmów była m.in. współpraca przemysłu obronnego obu państw, a ich efektem – podpisanie listu intencyjnego dotyczącego kooperacji przy budowie nowoczesnej broni, a konkretnie pocisków CAMM, które produkuje brytyjski oddział koncernu MBDA. – Cieszę się z podpisania tej deklaracji. Otwiera ona drogę do realizacji programu „Narew” – powiedział tuż po podpisaniu dokumentu minister Błaszczak.

W swoim oświadczeniu szef MON-u podkreślił także, że nawiązanie współpracy było poprzedzone rekomendacją Inspektoratu Uzbrojenia, a sam dokument uwzględnia transfer technologii, „co ma charakter bezprecedensowy”. – Umożliwi to polskiemu przemysłowi obronnemu budowanie i rozwijanie tej rakiety, a także jej sprzedaż – zaznaczył. – Mam nadzieję, że dalsze negocjacje związane z podpisaniem umów licencyjnych i wykonawczych będą szybko postępować – dodał Mariusz Błaszczak.

Minister mówił także, że polsko-brytyjska współpraca przemysłowa może być kontynuowana, między innymi podczas budowy fregat Miecznik. – Jesteśmy otwarci na dyskusję. Wielka Brytania złożyła ofertę, która jest rozpatrywana. Pracujemy nad tym, aby jak najszybciej ją sfinalizować – podkreślił szef MON-u.

Przedstawiciele obu państw poruszyli również temat związany z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy. Minister Błaszczak przypomniał, że Wielka Brytania zaoferowała Polsce wsparcie przy rozwiązywaniu tego problemu pod koniec października, a od 11 listopada w naszym kraju przebywają przedstawiciele Zjednoczonego Królestwa, którzy przeprowadzają rekonesans. – Efekt jest taki, że już niedługo do Polski przyjedzie kompania z brytyjskich wojsk inżynieryjnych, która będzie wspierać polskich żołnierzy – powiedział Błaszczak. Wyjaśnił, że zadaniem sojuszników będzie naprawa tymczasowego ogrodzenia, które wzdłuż granicy zbudowało Wojsko Polskie, a także utrzymanie i udrożnienie dróg znajdujących się w jego okolicach. – Polska granica jest i będzie szczelna. Mimo starań reżimu Łukaszenki, mimo hybrydowych ataków zapewnimy Polsce bezpieczeństwo. Dziękuję, że możemy to zrobić ze wsparciem żołnierzy brytyjskich. Together we are stronger! – zwrócił się szef MON-u do sojuszników.

Bill Wallace, sekretarz obrony Zjednoczonego Królestwa, mówiąc o polsko-brytyjskich relacjach, porównał je do małżeństwa z długim stażem. – Nie chcemy być postrzegani tylko jako partner, który sprzeda produkt i przestanie się nim interesować. Chcemy, aby dzięki tej ofercie Polska zdobyła nowe zdolności, nową technologię i by w Polsce powstały nowe miejsca pracy – mówił. – Chcemy, żeby dzięki temu polski przemysł obronny mógł być jeszcze lepszy, jeszcze bardziej wydajny, ale przede wszystkim zapewnił bezpieczeństwo Polsce i wszystkim sojusznikom – zaznaczył.

Brytyjski polityk odniósł się także do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. – To świadoma próba zdestabilizowania nie tylko Polski, Litwy i Łotwy, lecz także całej Europy. Najlepszy sposób, aby temu zapobiec, to po prostu ze sobą współpracować nie tylko jako sojusznicy z NATO, ale po prostu jako przyjaciele i partnerzy – powiedział. Zaapelował także do Aleksandra Łukaszenki, „aby zaprzestał obrzydliwej próby wykorzystywania ludzi jako broni”. – Polska i Wielka Brytania zawsze będą stały ramię w ramię i zawsze będą ze sobą współpracować – podkreślił.

Tuż po spotkaniu przedstawiciele obu państw pojechali na poligon, gdzie obserwowali szkolenie między innymi polskich i brytyjskich żołnierzy, którzy uczestniczą w ćwiczeniach „Tumak ’21”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~mustafa
1642691160
POLSKI RZĄDNIECH POZYSKA TECHNOLOGIE FIRMY MBDA NA BUDOWE RAKIET I NNE UZBROJENIE,IZRAELSKIE TECHNOLOGIE NA BUDOWE SYSTEMÓW RAKIETOWYCH,RAKIET LORA,TAMIR,BARAK,JERYCHO I INNE UZBROJENIE.POLSKA MUSI WYJSC Z UKŁADU MTCR I ZACZĄĆ BUDOWAĆ RAKIETY W POLSCE.KOREA POŁUDNIOWA PROPONUJE RÓWNIEŻ TECHNOLOGIE SYSTEMÓW RAKIETOWYCH I RAKIET OD 500-1500 KM.IZRAEL I KOREA CHĆĄ WYBUDOWAĆ W POLSCE FABRYKI BY POLSKA MOGŁA W POLSCE BUDOWAĆ SAMA RAKIETY SYSTEMY RAKIETOWE.
F3-B9-F8-34

Kolejne zakupy dla wojska
 
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Laserowa rewolucja
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Kolejne Kraby dla wojska
Out of the Shadow
Szef MON-u o planach obrony kraju
Fiński debiut w Sojuszu
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Porozumienie Sikorski-Stalin
Polski dzień strzelania w Rumunii
Certyfikacja Eurokorpusu
Realia, a nie teoria
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Spoczęli w ojczyźnie
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Loty M-346 wstrzymane
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Orka po koreańsku
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Debiutancka misja Hugina
Saperzy na wschodzie Polski
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Polsko-koreańskie rozmowy
Abramsy jadą na ukraiński front
AW101 już w Darłowie
PKW Orlik już w Estonii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wiara bez wiedzy
Futsal na zakończenie rywalizacji
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Podchorążowie świętują
PKW Orlik gotowy na misję
Terytorials na etacie
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Uwolnić zakładników
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Ekspresowa pomoc
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Zimowy test dobrowolsów
Unijna pomoc dla Ukrainy
Sokół czuwa w Tatrach
Misja: obronić Finlandię
Wszystkie Pilice w wojsku
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Zwycięstwo bez zwycięstwa
32 krążki pływaków-żołnierzy
Zielony talizman Polaków
PGZ rośnie w siłę
Co może Hugin

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO