moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Brytyjska technologia dla Polski

Brytyjczycy pomogą umocnić ogrodzenie na polsko-białoruskiej granicy. Jednocześnie Polska chce od Wielkiej Brytanii pozyskać technologię do produkcji pocisków CAMM. Ben Wallace, sekretarz obrony Zjednoczonego Królestwa, i minister Mariusz Błaszczak podpisali dziś list intencyjny w tej sprawie. – Otwiera on drogę do realizacji programu „Narew” – zapowiedział szef MON-u.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, i Ben Wallace, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii, spotkali się dziś na poligonie w Bemowie Piskim. Tematem rozmów była m.in. współpraca przemysłu obronnego obu państw, a ich efektem – podpisanie listu intencyjnego dotyczącego kooperacji przy budowie nowoczesnej broni, a konkretnie pocisków CAMM, które produkuje brytyjski oddział koncernu MBDA. – Cieszę się z podpisania tej deklaracji. Otwiera ona drogę do realizacji programu „Narew” – powiedział tuż po podpisaniu dokumentu minister Błaszczak.

W swoim oświadczeniu szef MON-u podkreślił także, że nawiązanie współpracy było poprzedzone rekomendacją Inspektoratu Uzbrojenia, a sam dokument uwzględnia transfer technologii, „co ma charakter bezprecedensowy”. – Umożliwi to polskiemu przemysłowi obronnemu budowanie i rozwijanie tej rakiety, a także jej sprzedaż – zaznaczył. – Mam nadzieję, że dalsze negocjacje związane z podpisaniem umów licencyjnych i wykonawczych będą szybko postępować – dodał Mariusz Błaszczak.

Minister mówił także, że polsko-brytyjska współpraca przemysłowa może być kontynuowana, między innymi podczas budowy fregat Miecznik. – Jesteśmy otwarci na dyskusję. Wielka Brytania złożyła ofertę, która jest rozpatrywana. Pracujemy nad tym, aby jak najszybciej ją sfinalizować – podkreślił szef MON-u.

Przedstawiciele obu państw poruszyli również temat związany z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy. Minister Błaszczak przypomniał, że Wielka Brytania zaoferowała Polsce wsparcie przy rozwiązywaniu tego problemu pod koniec października, a od 11 listopada w naszym kraju przebywają przedstawiciele Zjednoczonego Królestwa, którzy przeprowadzają rekonesans. – Efekt jest taki, że już niedługo do Polski przyjedzie kompania z brytyjskich wojsk inżynieryjnych, która będzie wspierać polskich żołnierzy – powiedział Błaszczak. Wyjaśnił, że zadaniem sojuszników będzie naprawa tymczasowego ogrodzenia, które wzdłuż granicy zbudowało Wojsko Polskie, a także utrzymanie i udrożnienie dróg znajdujących się w jego okolicach. – Polska granica jest i będzie szczelna. Mimo starań reżimu Łukaszenki, mimo hybrydowych ataków zapewnimy Polsce bezpieczeństwo. Dziękuję, że możemy to zrobić ze wsparciem żołnierzy brytyjskich. Together we are stronger! – zwrócił się szef MON-u do sojuszników.

Bill Wallace, sekretarz obrony Zjednoczonego Królestwa, mówiąc o polsko-brytyjskich relacjach, porównał je do małżeństwa z długim stażem. – Nie chcemy być postrzegani tylko jako partner, który sprzeda produkt i przestanie się nim interesować. Chcemy, aby dzięki tej ofercie Polska zdobyła nowe zdolności, nową technologię i by w Polsce powstały nowe miejsca pracy – mówił. – Chcemy, żeby dzięki temu polski przemysł obronny mógł być jeszcze lepszy, jeszcze bardziej wydajny, ale przede wszystkim zapewnił bezpieczeństwo Polsce i wszystkim sojusznikom – zaznaczył.

Brytyjski polityk odniósł się także do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. – To świadoma próba zdestabilizowania nie tylko Polski, Litwy i Łotwy, lecz także całej Europy. Najlepszy sposób, aby temu zapobiec, to po prostu ze sobą współpracować nie tylko jako sojusznicy z NATO, ale po prostu jako przyjaciele i partnerzy – powiedział. Zaapelował także do Aleksandra Łukaszenki, „aby zaprzestał obrzydliwej próby wykorzystywania ludzi jako broni”. – Polska i Wielka Brytania zawsze będą stały ramię w ramię i zawsze będą ze sobą współpracować – podkreślił.

Tuż po spotkaniu przedstawiciele obu państw pojechali na poligon, gdzie obserwowali szkolenie między innymi polskich i brytyjskich żołnierzy, którzy uczestniczą w ćwiczeniach „Tumak ’21”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~mustafa
1642691160
POLSKI RZĄDNIECH POZYSKA TECHNOLOGIE FIRMY MBDA NA BUDOWE RAKIET I NNE UZBROJENIE,IZRAELSKIE TECHNOLOGIE NA BUDOWE SYSTEMÓW RAKIETOWYCH,RAKIET LORA,TAMIR,BARAK,JERYCHO I INNE UZBROJENIE.POLSKA MUSI WYJSC Z UKŁADU MTCR I ZACZĄĆ BUDOWAĆ RAKIETY W POLSCE.KOREA POŁUDNIOWA PROPONUJE RÓWNIEŻ TECHNOLOGIE SYSTEMÓW RAKIETOWYCH I RAKIET OD 500-1500 KM.IZRAEL I KOREA CHĆĄ WYBUDOWAĆ W POLSCE FABRYKI BY POLSKA MOGŁA W POLSCE BUDOWAĆ SAMA RAKIETY SYSTEMY RAKIETOWE.
F3-B9-F8-34

NATO on Northern Track
 
Piedimonte – samobójcza misja
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wszystkie misje AWACS-a
Po śladach polskich bohaterów
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Serwis K9 w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Nie szpital, a instytut
Ameryka daje wsparcie
„Grand Quadriga ‘24”
Cień atomowej zagłady
„Ryś” z laserem
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mobilne dowodzenie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Podróż po AWACS-ie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nowe zadania szefa SKW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO