moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pieniądze dla klas wojskowych

Zespół Szkół nr 1 im. gen. J. Bema w Ciechanowie otrzyma dotację z MON na prowadzenie oddziału przygotowania wojskowego. Ponad 83 tys. zł placówka przeznaczy m.in. na umundurowanie uczniów oraz zakup specjalistycznego wyposażenia, np. karabinków ćwiczebnych i sprzętu łączności. W tym roku MON podpisze jeszcze 103 takie umowy na kwotę niemal 7,5 mln zł.

Oddziały przygotowania wojskowego (OPW) są prowadzone pod nadzorem Ministerstwa Obrony Narodowej od września ubiegłego roku. Obecnie w 130 takich klasach w całej Polsce uczy się ok. 3,5 tys. młodych ludzi. Oprócz podstawy programowej uczniowie są objęci także edukacją wojskową. Każda ze szkół prowadzących OPW współpracuje z jednostkami wojskowymi i może korzystać z obiektów armii podczas szkolenia. To jednak niejedyne przywileje. Poza wsparciem merytorycznym szkoły mogą liczyć także na dotację na cele związane z prowadzeniem wojskowej klasy.

Jako pierwszy taką dotację otrzyma Zespół Szkół nr 1 im. gen. J. Bema w Ciechanowie. Umowę na przekazanie środków podpisali m.in. Joanna Potocka-Rak, starosta powiatu ciechanowskiego, oraz – w imieniu ministra obrony – gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Placówka dostanie w sumie 83,6 tys. zł. – Choć od lat prowadzimy klasy wojskowe, to OPW jest pierwszą, której działanie opiera się na współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Dzięki temu nasi uczniowie szkolą się według ujednoliconego programu szkolenia. Równie ważna jak wsparcie merytoryczne jest dla nas pomoc finansowa. Bez niej jako samorządowa jednostka organizacyjna nie moglibyśmy sobie pozwolić na zakup profesjonalnego wyposażenia niezbędnego do szkolenia uczniów – mówi ppłk rez. Karol Szczepaniak, wicedyrektor ciechanowskiej szkoły.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Najpierw, w ramach tzw. pakietu indywidualnego, szkoła zakupi umundurowanie dla uczniów. Będzie to nowy, jasnozielony ubiór dla młodzieży z klas wojskowych, wykonany z nieprzemakalnej i niepalnej tkaniny bawełniano-poliestrowej. Uczniowie dostaną też m.in.: polary, zimową czapkę, koszulkę i beret.

Drugi pakiet, tzw. szkoleniowy, obejmuje 22 pozycje. Na liście zakupów są np.: hełmy balistyczne, kamizelki taktyczne, atrapy karabinków i pistoletów ASG. Nie może też zabraknąć sprzętu łączności (radiotelefony), medycznego (przykładowo nosze i plecak medyczny z wyposażeniem) czy narzędzi do walki wręcz.

Lada chwila podobne umowy podpiszą inne placówki, między innymi Zespół Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej czy II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 2 w Grajewie. W sumie w tym roku MON podpisze 103 takie porozumienia. Na wsparcie oddziałów przygotowania wojskowego resort przeznaczy prawie 7,5 mln zł.

Poza zakupem ubiorów dla uczniów i wyposażenia pieniądze otrzymane z MON mogą być przeznaczone także na inwestycje, takie jak na przykład tory przeszkód czy strzelnice, jak również na prowadzenie oddziału przygotowania wojskowego. Chodzi tu głównie o koszty dojazdu na zajęcia w jednostce wojskowej (ponad 60 km) lub na obóz szkoleniowy czy też pokrycie kosztów pracy instruktorów z organizacji proobronnej, zaangażowanych w szkolenie uczniów OPW.

W oddziałach przygotowania wojskowego uczniowie uczą się według ogólnego programu, natomiast zajęcia wojskowe są dla nich lekcjami dodatkowymi. W sumie to co najmniej 230 godzin. Program obejmuje cztery bloki tematyczne: podstawy wychowania wojskowego, szkolenie z wybranych przepisów prawa, szkolenie logistyczne oraz bojowe. Zajęcia praktyczne prowadzone są zarówno w szkole, jak i jednostkach wojskowych. Absolwenci takich klas, którzy myślą o wstąpieniu do wojska, będą mieć skróconą służbę przygotowawczą. Otrzymają też dodatkowe punkty podczas rekrutacji do akademii wojskowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz, Edyta Szewczyk, Biuro do Spraw Programu Zostań Żołnierem

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne FlyEle dla wojska
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Ocalały z transportu do Katynia
Kadisz za bohaterów
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO on Northern Track
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Italii, za wolność waszą i naszą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szarża „Dragona”
Front przy biurku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Na straży wschodniej flanki NATO
Zachować właściwą kolejność działań
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Charge of Dragon
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zbrodnia made in ZSRS
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część druga
Prawda o zbrodni katyńskiej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szpej na miarę potrzeb
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO na północnym szlaku
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
Święto stołecznego garnizonu
Mundury w linii... produkcyjnej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO