moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Od roku z pomocą i w gotowości

Pomagają seniorom, m.in. kombatantom i powstańcom warszawskim, wspierają medyków w szpitalach, pobierają wymazy w kierunku SARS-CoV-2, honorowo oddają krew, a także wspierają policjantów. Już od 363 dni wojsko nie schodzi z frontu walki z koronawirusem. Tylko wczoraj do zadań, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii, skierowano około 4,5 tys. wojskowych.

Od roku wojsko angażuje się w walkę z pandemią koronawirusa. W działania przeciwcovidowe zaangażowani są żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. – Za nami 363 doba walki z COVID-19. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc żołnierzy – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej. – W operację „Trwała odporność” wczoraj zaangażowanych było 4485 żołnierzy – dodaje. Na froncie walki z COVID-19 są nie tylko terytorialsi, lecz także żołnierze wojsk operacyjnych, logistycznych oraz podchorążowie.

Najwięcej żołnierzy skierowano do działania w placówkach medycznych. Na pomoc mundurowych mogli wczoraj liczyć medycy w 600 szpitalach. Żołnierze wykonywali tam prace logistyczne, administracyjno-biurowe, a także mierzyli temperaturę pacjentom w izbach przyjęć, pomagali we wstępnej segregacji chorych i zajmowali się zbieraniem wywiadu epidemicznego. Wojskowi odpowiadali także za aktualizację elektronicznego systemu ewidencji medycznej, gdzie zawarte są dane dotyczące np. wolnych respiratorów. Ponadto wspierali działalność 105 stacji sanepidu i 32 centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Wojskowi cały czas pobierają wymazy w kierunku SARS-CoV-2. Wczoraj pobrali 9100 próbek od potencjalnie chorych w punktach przyszpitalnych, 10 punktach typu drive-thru oraz w domach pomocy społecznej. W placówkach opiekuńczych żołnierze pomagają już od wielu miesięcy. Wczoraj działali w 14 DPS-ach, gdzie byli odpowiedzialni m.in. za mierzenie temperatury pensjonariuszom, dowożenie żywności i triaż.

Na północy Polski działa ponad 600 mundurowych z 12 Dywizji Zmechanizowanej, których wspierają marynarze, lotnicy i terytorialsi. – Kolejnych 90 żołnierzy mamy w gotowości. Na wezwanie czekają m.in. ratownicy medyczni i grupy dezynfekcyjne. Nasi żołnierze pomagają w szpitalach, sanepidach, pobierają wymazy i uczestniczą w organizacji punktów szczepień – wylicza mjr Marcel Podhorodecki, oficer prasowy 12 DZ.

Takie same zadania w województwie lubuskim wykonują żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, a na Podkarpaciu terytorialsi z 3 Brygady OT. – Wczoraj w operację „Trwała odporność” zaangażowanych było 240 żołnierzy. Wspierali oni 37 szpitali na Podkarpaciu, pobierali wymazy i działali razem z Policją, kontrolując osoby przebywające na kwarantannie – wymienia kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3 BOT.

Na Śląsku medyków wspierają natomiast żołnierze Jednostki Wojskowej Agat. Kilkudziesięciu gliwickich specjalsów pomaga w szpitalach i stacjach sanepidu.

Wojskowi dbają także o seniorów. We współpracy ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen każdego dnia dostarczają ciepłe posiłki m.in. powstańcom warszawskim. Żołnierze pomagają również seniorom, w tym kombatantom, dotrzeć na szczepienia. Dzięki wojskowym szczepienia przeciwko COVID-19 przyjęło już 749 osób.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, DGW, 1 WBPanc, 18 DZ, 9 bdow

dodaj komentarz

komentarze


MON chce nowych uprawnień dla marynarki
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Arteterapia dla weteranów
OPW budują świadomość obronną
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Wellington „Zosia” znad Bremy
Polski „Wiking” dla Danii
Nowe zasady dla kobiet w armii
Rusza program „wGotowości”
Ku wiecznej pamięci
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Zasiać strach w szeregach wroga
Czy to już wojna?
Spadochroniarze do zadań… pod wodą
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Abolicja dla ochotników
Kraków – centrum wojskowej medycyny
Sportowcy na poligonie
Standardy NATO w Siedlcach
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
Kolejny kontrakt Dezametu
Pięściarska uczta w Suwałkach
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Sukces Polaka w biegu z marines
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Jesteśmy dziećmi wolności
Mity i manipulacje
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Brytyjczycy na wschodniej straży
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Kaman – domknięcie historii
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Odznaczenia za wzorową służbę
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Mundurowi z benefitami
Dzień wart stu lat
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Awanse w dniu narodowego święta
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Starcie pancerniaków
Komisja Obrony za Bezpiecznym Bałtykiem
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Grecka walka z sabotażem
Inwestycja w bezpieczeństwo
Marynarze podjęli wyzwanie
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Gdy ucichnie artyleria
„Road Runner” w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO