moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych

Spośród 824 domów opieki społecznej aż 536 wspiera WOT. Terytorialsi zajmują się m.in. dostarczaniem żywności i pobierają materiały do badań na COVID-19. Przeprowadzili również sześć ewakuacji – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Za pomoc żołnierzom podziękowała dzisiaj także Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Szefowie resortów obrony oraz rodziny, pracy i polityki społecznej podsumowali dotychczasowe działania pomocowe rządu skierowane do pensjonariuszy placówek opiekuńczych. Minister Marlena Maląg poinformowała, że w całym kraju na wsparcie domów pomocy społecznej przeznaczono w sumie około 1 mld zł. Część tych środków pochodzi z funduszy unijnych. – Czas pokazać na konkretach i liczbach, jak wspieraliśmy samorządy, które odpowiadają za prowadzenie domów pomocy społecznej – mówiła na konferencji prasowej w Niedabylu (woj. mazowieckie) minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Poinformowała, że rząd przekazał wsparcie finansowe oraz środki ochrony indywidualnej dla personelu placówek, m.in. płyny do dezynfekcji, rękawice, maseczki, kombinezony i przyłbice. – Na pomoc DPS-om zabezpieczyliśmy miliard złotych, z czego 380 milionów złotych jest już przekazywanych przez regionalne ośrodki pomocy społecznej. Część tych pieniędzy będzie przeznaczona także na dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników – podała minister Maląg.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała również, że w Polsce działają obecnie 824 domy pomocy społecznej, a 25 z nich objętych jest kwarantanną. Covid potwierdzono u 0,42 proc z 80 tys. pensjonariuszy. – Bardzo dziękuję ministrowi obrony narodowej za wsparcie. Dziękuję także wojskom obrony terytorialnej. Terytorialsi byli wszędzie tam, gdzie ich pomoc była potrzebna – podkreśliła minister Maląg.

Minister obrony Mariusz Błaszczak zaznaczył, że żołnierze od pierwszego dnia walczą z pandemią koronawirusa. – Zadaniem Wojska Polskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom, także w sytuacji epidemii – mówił. Podkreślił, że szczególne zasługi na froncie walki z COVID-19 mają wojska OT. – To piąty rodzaj sił zbrojnych, najmłodsza formacja, która się jeszcze tworzy. Ale już się sprawdzili. Są bardzo zaangażowani i ofiarni – zaznaczał szef MON. Minister Błaszczak podkreślił, że WOT objęło wsparciem 536 domów pomocy społecznych. Żołnierze zajmują się nie tylko dostarczaniem żywności, lecz także pobierają wymazy do badań w kierunku koronawirusa. – Mieliśmy też sześć przypadków, gdy żołnierze WOT prowadzili ewakuację pensjonariuszy DPS-ów – podał szef resortu obrony. Zwrócił też uwagę na zaangażowanie wojsk operacyjnych w walkę z COVID-19, m.in. jednostek logistycznych czy chemicznych, które odkażają szpitale i domy opieki.

Szef MON spotkał się w Niedabylu także z żołnierzami, którzy pobierają materiał biologiczny od pensjonariuszy domu pomocy społecznej. Podziękował również personelowi placówki za opiekę nad podopiecznymi w czasie kwarantanny.

Żołnierze od początku epidemii koronawirusa udzielają pomocy pensjonariuszom domów pomocy społecznej w całym kraju. W ramach operacji „Odporna wiosna” terytorialsi dostarczają żywność i środki ochrony przeciwepidemicznej do DPS-ów, pobierają wymazy do badań na obecność koronawirusa i zapewniają wsparcie logistyczne oraz opiekę. Pobrali już blisko 63 tys. wymazów, z czego 28 tys. właśnie w DPS-ach.

Aby lepiej koordynować pomoc dla placówek opiekuńczych, w kwietniu w każdym województwie powołano zespoły interwencji kryzysowych. Ich głównym celem jest wsparcie ewakuacji, a także przywracanie placówek do normalnego funkcjonowania. ZIK są kierowane do działania na wniosek głównego inspektora sanitarnego lub wojewody. Do tej pory zostały użyte 49 razy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, MON

dodaj komentarz

komentarze


Czy będą podwyżki?
 
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Ciemne strony Facebooka
Legia Akademicka po raz piąty
Kraby dla podhalańczyków
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Inwestycje Stoczni Wojennej
Emerytura wypłacana w … karmie
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Afganistan. Czas wracać do domu
W jedynym słusznym kierunku
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Wzmocnione siły na granicy
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Dron dla hydrografów
AZOR – podwodny specjalista
Ogień na alpejskich szczytach
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Szef MON odwiedził USA
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Dron z LAW-u
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Raki dla podhalańczyków
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
O bezpieczeństwie państw NATO
Szczury Torbuku
Duch Invictus jest, czas na formę
Polityka nie znosi próżni
Saper robi przejście
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Wilk na poligonie
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Star Army
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Advantages of Efficient Organization
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Time for Miecznik
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Test mobilności 12 Dywizji
Eto, pies na misje
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Żołnierze bez testów z WF-u
Wybierz się na wojskowe studia
Kobiety a pokój
KFOR: wyższy stopień gotowości
Course on Diplomacy
Żądajcie „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO