moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-35 wylądują w Łasku

Bazą dla wielozadaniowych myśliwców F-35A Lightning II ma być Łask – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla PAP. Szef MON poinformował, że infrastruktura lotniskowa 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego wymaga jedynie uzupełnienia, a prace już są prowadzone. Poza polskimi F-16 i F-35 w Łasku stacjonować ma także eskadra amerykańskich dronów.

– Miejsce pod bazę samolotów zostało wskazane już w ubiegłym roku, to baza w Łasku. Tamtejsza infrastruktura wymaga jedynie uzupełnienia, a nie budowania od podstaw. Prace są już prowadzone. Zapewniam, że zdążymy – powiedział minister obrony narodowej w wywiadzie dla PAP. Oznacza to, że po wejściu do służby w Wojsku Polskim myśliwce V generacji będą stacjonować w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Łask jako potencjalną lokalizację dla F-35 w połowie 2019 roku typował także dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej” . Generał przyznał wówczas, że to właśnie bazy F-16, a zwłaszcza ta w Łasku, są najlepiej przygotowane do przyjęcia nowoczesnych samolotów.

Możliwości łaskiej jednostki lotniczej w ostatnim czasie znacznie się zwiększyły. W 2019 roku zakończył się tam wart niemal 100 mln złotych remont lotniska. Inwestycję współfinansowali Amerykanie, którzy dobudowali 500 metrów pasa startowego oraz rozpoczęli budowę domku pilota. W czasie dwuletniego remontu, poza wydłużeniem drogi startowej, zmodernizowano także starą nawierzchnię. Pas startowy został wyposażony w system odwadniania i nowoczesny system Ice Alert, czyli czujniki, które będą informować o temperaturze powietrza tuż przy nawierzchni. Poza tym zmodernizowano także system BAK służący do awaryjnego zatrzymywania samolotu (w razie awarii hamulców w poprzek pasa automatycznie podnoszone są liny hamujące).

Ulokowanie myśliwców V generacji w Łasku zacieśni polsko-amerykańskie relacje, bo lotnicy z 32 Bazy od lat współpracują z Amerykanami. W Łasku na stałe stacjonuje komponent lotniczy sił powietrznych USA Aviation Detachment i instruktorzy-piloci F-16, a dwa razy w roku ze Stanów Zjednoczonych przylatują piloci myśliwców i szkolą się z Polakami.

To nie wszystko. Na mocy podpisanej przez prezydentów Polski i USA deklaracji o współpracy obronnej w Łasku ma powstać także eskadra zdalnie sterowanych statków powietrznych. Bezzałogowce MQ-9 Reaper będą wykorzystywane do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych, a informacje zebrane przez drony mają być udostępniane stronie polskiej.

Umowę na zakup wielozadaniowych samolotów V generacji F-35A Lightning II minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał rok temu. Za 32 maszyny, które w Siłach Zbrojnych RP będą nosić kryptonim „Harpia”, Polska zapłaci 4,6 mld dolarów netto. Za tę kwotę poza samolotami otrzymamy jeden silnik zapasowy Pratt & Whitney F135 oraz urządzenia i sprzęt do obsługi naziemnej samolotów; stacjonarny system szkoleniowy (m.in. osiem symulatorów misji), pakiet logistyczny, urządzenia do walki radioelektronicznej oraz teleinformatyczny system zarządzania eksploatacją F-35A Lightning II. Pierwsze myśliwce wojsko dostanie w 2024 roku, ale zanim trafią do kraju, nasi żołnierze będą uczyli się ich pilotażu w USA. Umowa zakłada, że Amerykanie przeszkolą w swoich ośrodkach 24 pilotów, tak by mogli być oni instruktorami dla innych polskich żołnierzy już w kraju. W Stanach Zjednoczonych ma również przejść szkolenie dziewięćdziesiąt osób personelu technicznego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MSgt John Nimmo Sr./ USAF

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrr
1613497440
A kiedy Apacze przylecą do Radomia?
D0-3A-A9-24

Polsko-koreańskie rozmowy
 
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Uwolnić zakładników
„Sokół” wylądował
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Abramsy jadą na ukraiński front
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
PKW Orlik gotowy na misję
Wojsko pomoże Słoweńcom
Polski dzień strzelania w Rumunii
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Armia Polska w drodze do Europy
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Ekspresowa pomoc
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Unijna pomoc dla Ukrainy
Pierwszy polski Homar
Zielony talizman Polaków
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Kolejne zakupy dla wojska
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Śmiertelny wypadek żołnierza
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Laureaci cyberkonkursu MON
Realia, a nie teoria
Szef MON-u o planach obrony kraju
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
PKW Orlik już w Estonii
Zanim wyruszą do Bagdadu
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Out of the Shadow
Fiński debiut w Sojuszu
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Nowe AWACS-y dla NATO
32 krążki pływaków-żołnierzy
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Orka po koreańsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Narodziny polskich sił morskich
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Witkacy – piąty wieszcz?
Najdłuższa noc
„Pług” idzie na śmierć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Podchorążowie świętują
Wojsko wraca do Babimostu
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Futsal na zakończenie rywalizacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO