moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nie zostawiają nikogo

Dziś, po niemal roku od wybuchu pandemii, trudno wyobrazić sobie walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem bez wsparcia wojska. Nieocenieni są chociażby terytorialsi, którzy pomagają m.in. w realizacji Narodowego Programu Szczepień. Organizują transport dla seniorów do placówek medycznych lub umożliwiają im przejście tej procedury w ich własnym domu.

Tylko wczoraj, 331 dnia walki z koronawirusem, w działania antycovidowe było zaangażowanych 5244 żołnierzy, zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Ponad trzy tysiące z nich zostało skierowanych do 625 szpitali i placówek ochrony zdrowia. Żołnierze m.in. sprawdzali temperaturę osób zgłaszających się do placówek medycznych, wykonywali także prace administracyjne. Cały czas wojskowi są obecni w punktach pobierania wymazów od potencjalnych nosicieli wirusa. Wczoraj takie czynności wykonywali w 12 punktach typu drive-thru i 238 zlokalizowanych w placówkach medycznych. Pobrali łącznie 5471 próbek do badań.

Na terenie województwa mazowieckiego tego rodzaju działania realizuje m.in. 1 Warszawska Brygada Pancerna. – Każdego dnia w walkę z COVID-19 jest zaangażowanych 120 żołnierzy, w przyszłym tygodniu będzie ich więcej o 20 – mówi ppor. Jacek Piotrowski, oficer prasowy jednostki. Dodaje także, że chemicy z pancernej brygady dbali o bezpieczeństwo uczestników ćwiczenia „Zima ’20”. – Przeprowadziliśmy dezynfekcję pomieszczeń o łącznej powierzchni trzech tysięcy ośmiuset metrów kwadratowych – zaznacza.

REKLAMA

Cały czas żołnierze WOT czuwają też na dedykowanej seniorom infolinii. Dzwoniąc na numer 800-100-115 osoby starsze mogą uzyskać informacje dotyczące np. szczepień. – Żołnierze odebrali już prawie 1500 telefonów. Większość dotyczyła szczepień, tego jak i gdzie można się na nie zapisać – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT. – W ponad 400 przypadkach konieczne było wsparcie bezpośrednie. Wówczas taka informacja trafiała do brygady stacjonującej w okolicach miejsca zamieszkania seniora, która kierowała do wsparcia żołnierzy – dodaje.

Ponad 20 takich wniosków trafiło do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Przez ostatnie kilka dni pomagaliśmy kombatantom w realizacji procedury szczepienia. Część z nich przetransportowaliśmy do punktów szczepień, a do tych, którzy nie mogą opuszczać domów, przywieźliśmy medyków, którzy zaszczepili ich na miejscu – wyjaśnia kpt. Łukasz Wilczewski z 1 BOT. – Wszystkie te działania powtórzymy za mniej więcej trzy tygodnie, kiedy nasi podopieczni będą musieli przyjąć drugą dawkę szczepionki – dodaje.

Ale to nie wszystko – żołnierze wspierają także podopiecznych i personel Domów Pomocy Społecznej, między innymi organizując transport żywności, pomagając w przygotowywaniu i wydawaniu posiłków, wykonując drobne naprawy, a także opiekując się osobami leżącymi. Wojsko wspiera też organizacje pozarządowe, które opiekują się kombatantami. Jedna z nich to Stowarzyszenie Odra-Niemen, które codziennie dostarcza posiłki prawie 200 seniorom. – Wśród naszych wolontariuszy są m.in. żołnierze wojsk obrony terytorialnej, Dowództwa Garnizonu Warszawa, 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia, a nawet pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda – mówi Krzysztof Krzemiński z Odry-Niemen. – Bardzo się cieszymy, że wspiera nas także polski przemysł obronny, Polska Grupa Zbrojeniowa i należące do niej Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne – zaznacza.

Żołnierze pomagają także w 29 centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Zajmują się m.in. transportem próbek, pomagają w pracach administracyjnych, a także sami honorowo oddają krew. – Tylko wczoraj terytorialsi oddali 23 litry krwi, a łącznie od początku pandemii, wspólnie z podchorążymi, aż 6244 litry – mówi płk Pietrzak. Dodaje, że żołnierze zrealizowali wczoraj osiem transportów na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, a razem z policjantami skontrolowali 19 tysięcy adresów, pod którymi miały przebywać osoby objęte kwarantanną.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, DGW

dodaj komentarz

komentarze


Ankona – bitwa po polsku
 
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Stalowy człowiek
Wilki znów na Mazurach
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Combining Two Worlds
V-2 leci do aliantów
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Afganistan: powrót do domu
Rusza PKW Islandia
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Javelin gwarantuje skuteczność
Żołnierze bez testów z WF-u
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Polak najlepszym podoficerem NATO
Lufy prosto z Huty
Wiosłują dla Emily
Sukcesy żołnierzy na AFN
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Kurs na dyplomację
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Abrams – czołg z najwyższej półki
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Groty dla proobronnych
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Kat warszawskiego getta przed sądem
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Co ze sprawdzianem z WF?
Wisła i Narew w Sejmie
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Course on Diplomacy
Psy (w) WOT
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Szczyt NATO już w poniedziałek
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Afganistan. Czas wracać do domu
Lato w wojskowym klimacie
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Nowe książeczki wojskowe
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Zginęli, bo byli Polakami”
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Desantowanie z transportowego giganta
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Abramsy dla 1 Brygady
Podwodne centrum przyszłości
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Kontyngent do zmiany
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO