moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto stołecznego garnizonu

Dziś w stolicy odbyły się uroczyste obchody Święta Dowództwa Garnizonu Warszawa. – Pragnę podziękować wam za szczególne osiągnięcia, ale i za codzienny trud i skuteczne działanie realizowane zgodnie z najwyższymi standardami. Dziękuję za wzorową służbę dla dobra ojczyzny – napisał w liście do żołnierzy DGW minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Uroczystość z okazji Święta Dowództwa Garnizonu Warszawa odbyła się dziś na placu Piłsudskiego w Warszawie. Wzięli w niej udział przedstawiciele wszystkich jednostek podległych DGW, a także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. List do świętujących dziś żołnierzy skierował także szef resortu obrony Mariusz Błaszczak.

– Dowództwo Garnizonu Warszawa ma bogate, wielowiekowe tradycje. Sięga historii XVIII wieku upamiętniającej zwycięską bitwę insurekcji kościuszkowskiej. Jestem przekonany, że wartości, jakimi kierowali się wasi wielcy poprzednicy, kształtują dziś wasze postawy – napisał minister. Szef MON podkreślił, że żołnierze, którzy służą w Dowództwie Garnizonu Warszawa, są wsparciem zarówno dla MON, jak i jednostek ze stołecznego garnizonu. – Pragnę podziękować wam za szczególne osiągnięcia, ale i za codzienny trud i skuteczne działanie realizowane zgodnie z najwyższymi standardami. Dziękuję za wzorową służbę dla dobra ojczyzny – podkreślił.

REKLAMA

Do tradycji DGW w swoim przemówieniu odniósł się także gen. bryg. Robert Głąb, dowódca warszawskiego garnizonu. – 225 lat minęło od ustanowienia władzy wojskowej w Warszawie, pierwszej po wielu latach sprawowania tej funkcji przez zaborcę. Ale nie zamierzam porównywać tej ówczesnej ze współczesną, bo mówimy o zupełnie innych epokach – powiedział. Przypomniał, że dziś żołnierze DGW odpowiadają „za stworzenie odpowiednich warunków do funkcjonowania stanowisk kierowania i dowodzenia, ochronę i obronę najważniejszych obiektów, zabezpieczenie logistyczne wszystkich komórek Ministerstwa Obrony Narodowej i dowództw wojskowych ulokowanych w Warszawie, a także za delegowanie wojskowej asysty honorowej do uroczystości o różnym charakterze”. – Dziś Dowództwo Garnizonu Warszawa to żołnierze i pracownicy niezwykle dumni z tego, jakie zadania realizują na co dzień. Chciałbym Wam z całego serca podziękować za to, że tak poważnie traktujecie swoje obowiązki – podkreślił.

Podczas uroczystości gen. Głąb wręczył także medale i odznaki honorowe, repliki broni białej, a także pochwały wyróżniającym się żołnierzom i pracownikom Dowództwa Garnizonu Warszawa. Medal od dowódcy DGW otrzymał także Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Tu, na placu Marszałka Piłsudskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza bije serce Polski. Przy tym grobie płonie znicz pamięci, a jej strażnikami są żołnierze Dowództwa Garnizonu Warszawa – mówił podczas uroczystości Kasprzyk. – To nie jest zwykła praca, to nie jest tylko służba. To wielka misja, bo dzięki tej pamięci możemy budować naszą tożsamość i myśleć o przyszłości. Państwo wypełniają tę misję w sposób niezwykły i wspaniały – podkreślił.

Podczas obchodów Święta DGW uhonorowany został także przodujący pododdział garnizonu. Tytuł ten wraz z okolicznościowym proporcem „za wzorową realizację zadań oraz uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej w istotnym stopniu wpływającym na zwiększenie zdolności i gotowości bojowej Sił Zbrojnych RP oraz DGW w 2018” otrzymał 1 Batalion Dowodzenia z 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia.

Obchody Święta Dowództwa Garnizonu Warszawa zakończyła defilada pododdziałów. Wówczas można było między innymi zobaczyć sztandar Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, który żołnierze dwa tygodnie temu odebrali z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

Dowództwo Garnizonu Warszawa powstało 1 sierpnia 1995 roku i przejęło zadania, które wcześniej realizowało Dowództwo Zgrupowania Jednostek Zabezpieczenia MON. Dziś DGW odpowiada m.in. za ceremonialną oprawę uroczystości państwowych, zapewnienie transportu i ochrony głównym instytucjom wojska oraz umożliwienie działania naczelnym organom państwa w czasie pokoju, kryzysu i wojny.

W strukturze DGW znajduje się dziś kilkadziesiąt jednostek wojskowych. Najbardziej rozpoznawalna to Pułk Reprezentacyjny WP, ale są wśród nich także 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, Pułk Ochrony, 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia, 10 Warszawski Pułk Samochodowy, Oddział Zabezpieczenia Garnizonu Stołecznego, Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny, a także 19 orkiestr wojskowych. W sumie w szeregach DGW służy 3,8 tys. żołnierzy. Oprócz tego dowództwo zatrudnia dwa tysiące cywili.

Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa wypada 19 kwietnia. Ta data odnosi się do wydarzeń z 1794 roku, kiedy to podczas powstania kościuszkowskiego powołano pierwszą polską władzę wojskową w stolicy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. Piotr Ziętka

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jeszcze więcej OPW
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Wilk kontra dywersanci
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Lesson on How to Overcome Difficulties
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Urodzony żołnierz
Komisje sejmowe o umowie z USA
Gotowi na trzynastą zmianę
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Polsko-amerykańska współpraca
Rozejm dla prowadzenia wojny
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Amerykanie odmładzają F-16
Ukraiński kurs na Zachód
Obrady ministrów obrony NATO
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Roczny test na Bałtyku
Coraz więcej chętnych do armii
Nowe wojskowe karetki kupione
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce?
Miasto niezłomne składa broń
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Żołnierze NATO na polskich drogach
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Terytorialsi w punktach Test&Go
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
COVID-19 – zagrożenie koordynowane
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Laserowa artyleria US Army
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Święto sportowców w mundurach
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Amunicja z Meska
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Pszczoły i weterani
Zobacz wystawę o gen. Maczku
„Gepard’ 20” na Mazurach
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO