moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kawalerzyści wjadą do Łazienek

Ponad 20 kawalerzystów, pokazy musztry konnej i władania bronią białą, wystawa poświęcona dziejom 3 Pułku Szwoleżerów, zawody strzeleckie oraz zmagania w ujeżdżaniu i skokach przez przeszkody. To tylko niektóre atrakcje VII Warszawskich Dni Kawaleryjskich. Organizatorzy zapraszają do Łazienek Królewskich w weekend 1 i 2 sierpnia.

– Dzięki Warszawskim Dniom Kawaleryjskim mieszkańcy stolicy i turyści będą mogli przenieść się w czasie i poczuć magiczny klimat przedwojennej Warszawy – mówi st. szwol. kaw. och. Konrad Opałko ze Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, organizator imprezy.

Dni Kawaleryjskie odbędą się w stolicy już po raz siódmy. – W tym roku dodatkową okazją do świętowania jest setna rocznica powstania i wyruszenia na front 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich – dodaje st. szwol. Opałko. W weekend 1-2 sierpnia w Łazienkach Królewskich kawalerzyści-ochotnicy będą prezentować kunszt jeździecki, biegłość we władaniu bronią białą, galowe mundury i piękne konie.

Konie i lance

Główną atrakcją będzie pokaz musztry konnej i władania bronią białą w wykonaniu Szwadronu Honorowego 3 Pułku zorganizowany na terenach zielonych za Ermitażem w Łazienkach. Weźmie w nim udział 25 jeźdźców. – Pokażemy elementy przedwojennego wyszkolenia kawaleryjskiego: musztry konnej oraz władania lancą i szablą – zapowiadają organizatorzy.

Natomiast w niedzielę 2 sierpnia w kościele Świętego Ducha w Warszawie odbędzie się msza w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy 3 Pułku Szwoleżerów oraz odsłonięta zostanie poświęcona im tablica. Po południu na tarasie Pałacu na Wyspie w Łazienkach, podczas uroczystego apelu, zasłużeni dla 3 Pułku Szwoleżerowie i żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, która dziedziczy tradycje jednostki, zostaną uhonorowani odznaczeniami.

Uroczystości będzie towarzyszyć otwarcie wystawy plenerowej poświęconej dziejom 3 Pułku. Natomiast dla dzieci przygotowano grę edukacyjno-historyczną i konkursy związane z kawalerią i wojskiem. Organizatorzy zapraszają też wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił podczas kawaleryjskich zawodów strzeleckich o Puchar 100-lecia 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. Zawody odbędą się w piątek i sobotę na strzelnicy nieopodal Umiastowa.

Dniom Kawaleryjskim będą towarzyszyć, jak co roku, Mazowieckie Klasyfikacje Kawaleryjskich Mistrzostw Polski Militari. W zmaganiach, które swoją tradycją nawiązują do zawodów hipicznych organizowanych w okresie międzywojennym, weźmie udział kilkudziesięciu współczesnych kawalerzystów z całej Polski. Zmierzą się w kilku konkurencjach. W piątek i sobotę w Jeździeckim Klubie Sportowym Umiastów odbędzie się ujeżdżanie, cross i skoki przez przeszkody. Natomiast w sobotę w Łazienkach zobaczymy zmagania we władaniu lancą i szablą.

Szwoleżerowie z Mazowsza

Ochotniczy 201 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich powstał w 1920 roku. Sformowano cztery szwadrony liniowe, szwadron techniczny, ckm i pluton łączności. Dowódcą pułku został mjr Stefan Hanka-Kulesza, uczestnik pierwszego patrolu kawalerii legionowej, tzw. siódemki Beliny z 1914 roku.

Na wojnę z bolszewikami pułk wyruszył 2 sierpnia. Prowadził walki osłonowe, wsławił się w zagonie na Korosteń, gdzie rozbił Sowietów zamykających drogę w kierunku Słuczy. Podczas trzymiesięcznych walk 52 żołnierzy pułku poległo lub zmarło z ran. Za męstwo 32 oficerów i szwoleżerów odznaczono Krzyżem Virtuti Militari.

Po zakończeniu wojny oddział przemianowano na 3 Pułk Szwoleżerów i zakwaterowano w Suwałkach. Patronem jednostki został płk Jan Kozietulski, dowódca szarży pod Somosierrą w 1808 roku. Pułk zakończył swoją historię biorąc udział w ostatniej batalii wojny obronnej 1939 roku – bitwie pod Kockiem. Dziś tradycje jednostki kontynuuje 1 Batalion Zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz ochotniczy konny Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

AD

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


„Ta ziemia do Polski należy…”
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Rajd ku czci saperów
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Układ nerwowy Mieczników
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po przeprawie ruszyli do walki
Flota Bayraktarów w komplecie
Śladami ojca
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowe Oscary przyznane!
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Orzeł dla bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
W obronie wschodniej flanki NATO
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pierwsi na oceanie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO