moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Krótsza droga do wojska

Skrócenie procesu rekrutacji, powstanie wojskowych centrów rekrutacyjnych, a także uruchomienie nowego portalu rekrutacyjnego, który umożliwi aplikowanie do służby przez Internet. To najważniejsze założenia reformy systemu naboru do Wojska Polskiego, który będzie obowiązywał od 24 sierpnia. Dziś decyzję w tej sprawie podpisał minister Mariusz Błaszczak.

Zmiany w systemie rekrutacji do Wojska Polskiego przedstawiciele resortu obrony narodowej zapowiedzieli już kilka miesięcy temu. Opracowaniem nowego, kompleksowego systemu zajęło się Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Przez kilka miesięcy, we współpracy m.in. ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego i z departamentami MON przygotowywane były założenia reformy. Dziś decyzję dotyczącą nowego systemu podpisał minister Mariusz Błaszczak. Zmiany mają przyczynić się do zwiększenia liczebności armii, wzmocnienia rezerw, a także sprawić, by ochotnicy mogli w prosty i szybki sposób aplikować do służby.

Jedną z ważniejszych zmian jest skrócenie procedury naboru. Dziś trwa ona średnio 190 dni i zdaniem przedstawicieli MON-u jest zbyt zbiurokratyzowana. Po złożeniu wniosków, kandydaci muszą pojawić się w wojskowych komendach uzupełnień, potem kierowani są na badania w różnych regionach Polski, a z gotowymi orzeczeniami ponownie wracają do WKU. Działania instytucji zaangażowanych w rekrutację nie są ze sobą odpowiednio zsynchronizowane, bo każdy z etapów rekrutacji kandydaci przechodzą osobno w innych miejscach. W praktyce długotrwałe i skomplikowane procedury zniechęcają wielu kandydatów. Jak pokazują badania, wojsko traci na tym etapie około 40% z nich.

Dlatego zmiany przewidują skrócenie tego procesu do maksymalnie 50 dni. Tak jak teraz kandydaci do armii będą musieli w pierwszej kolejności złożyć wniosek do WKU. Będą to mogli zrobić tradycyjnie, w formie papierowej albo poprzez platformę ePUAP. Jako nowość pojawi się możliwość aplikacji przez nowy Resortowy Portal Rekrutacyjny. Ma on zostać uruchomiony 24 sierpnia.

Powstaną także wojskowe centra rekrutacyjne, których zadaniem będzie dodatkowe uproszczenie i usystematyzowanie procesu naboru. W ich skład wejdą przedstawiciele WKU, WSzW, lekarze, psycholodzy oraz żołnierze z jednostek wojskowych. To właśnie w tych centrach, po dwóch tygodniach od złożenia wniosku, kandydaci będą przechodzili poszczególne etapy rekrutacji. W ciągu 24 godzin, poza założeniem ewidencji wojskowej, ochotnik przejdzie niezbędne badania lekarskie, rozmowę z psychologiem oraz rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli pozytywnie zaliczy te etapy, otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe, czyli na służbę przygotowawczą. Po jej zakończeniu i złożeniu przysięgi wojskowej, otrzyma stopień żołnierza rezerwy. Tym, którzy będą chcieli wstąpić do służby zawodowej, wojsko przedstawi listę wolnych etatów w jednostkach wojskowych.

Do 24 sierpnia będą trwały prace zmierzające do wdrożenia systemu. Za powstanie nowego portalu informacyjnego odpowiedzialne jest Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Sztab Generalny WP z kolei ma m.in. opracować zunifikowany model szkolenia podstawowego. Zgodnie bowiem z informacjami przekazanymi przez MON, planowane szkolenia podstawowe dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej, zostaną skrócone z 90 do maksymalnie 30 dni. Będą się odbywać jednak znacznie częściej niż teraz.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrr
1591894980
Skrócenie szkolenia z 90 do 30 dni? A trzymanie żołnierza z 13-to letnim stażem na kursie pdf trwa 6 tygodni obecnie. Wolne żarty. Musztra tyle nie zajmuje.
79-A4-60-A1

Zachować właściwą kolejność działań
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
Ocalały z transportu do Katynia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ramię w ramię z aliantami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Na straży wschodniej flanki NATO
Odstraszanie i obrona
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO on Northern Track
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
SOR w Legionowie
V Korpus z nowym dowódcą
NATO na północnym szlaku
Święto stołecznego garnizonu
Mundury w linii... produkcyjnej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, epilog
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Barwy walki
Głos z katyńskich mogił
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strażacy ruszają do akcji
Optyka dla żołnierzy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Charge of Dragon
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szarża „Dragona”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sprawa katyńska à la española

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO