moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

F-35 wylądowały w Powidzu

Cztery amerykańskie myśliwce F-35, dwa F-15 oraz samolot C130 Hercules wylądowały dziś na lotnisku wojskowym w Powidzu. Była to część operacji „Rapid Forge”, w ramach której stacjonujące w Niemczech amerykańskie samoloty zmieniły swoją lokalizację na bazy w Polsce, Litwie i w Estonii. W Powidzu myśliwce F-35 tankowały, a F-15 odtworzyły gotowość bojową.

Operacja „Rapid Forge” została przeprowadzona przez Dowództwo Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie (U.S. Air Forces in Europe). Jej celem, jak wyjaśnia w komunikacie Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce, ma być zwiększenie interoperacyjności z sojusznikami i partnerami NATO oraz zwiększenie zdolności operacyjnych sił powietrznych USA w Europie. Amerykańskie samoloty pojawiły się dziś w trzech bazach: w Polsce, na Litwie i w Estonii.

W Powidzu, w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego, wylądowały cztery myśliwce F-35, dwa F-15 oraz samolot C130 Hercules. Myśliwce zostały zatankowane na płycie lotniska, założono im również uzbrojenie ćwiczebne. – Nasze ćwiczenia polegały na tym, by jak najszybciej zmienić lokalizację samolotów oraz odnowić ich gotowość bojową – wyjaśniał lt. col. Kevin „Boone” Cruson z US Air Force, pilot F-22. Polskie siły powietrzne zapewniły amerykańskim pilotom obsługę nawigatorów. Operacja na lotnisku w Powidzu trwała kilkadziesiąt minut. – Nasze lotnisko daje bardzo duże możliwości logistyczne. Dzięki naszemu zabezpieczeniu, sojusznicy mogą spokojnie wykonywać swoje zadania – mówił płk pil. Krzysztof Szymaniec, dowódca 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. – Dla nas to jest nie tylko okazja do przećwiczenia procedur, ale też pokazania naszych możliwości w tym zakresie – tłumaczył dowódca.

Operacja „Rapid Forge” odbywała się również na Litwie i w Estonii. Do bazy Siauilai na Litwie z Niemiec przyleciały samoloty F-15E i C-130J Super Hercules. Tam też tankowały i zostały uzbrojone w amunicję ćwiczebną. Do bazy Amari w Estonii przyleciały F-15E Strike Eagles oraz MC-130J Commando II. Trenowały wyłącznie tankowanie.

F-35 na stałe stacjonują w 388 i 419 Dywizjonie Myśliwskim, natomiast F-15 w 4 Dywizjonie Myśliwskim. W Niemczech oba typy statków powietrznych są w bazie Spangdahlem. Natomiast samoloty MC-130J pochodzą z 352 Skrzydła Operacji Specjalnych w RAF Mildenhall w Anglii, a C-130J z 317 Skrzydła Lotniczego w Tekxasie. Obecnie stacjonują w Ramstein w Niemczech.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
METS po nowemu
USA wyprowadziły wyprzedzający atak na Iran
Cios w serce reżimu
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Focus of Every Move
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Borsuki, ognia!
Piekło „Pługa”
Together on the Front Line and Beyond
Morskie koło zamachowe
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Polski sektor obronny za SAFE
Outside the Box
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Cztery lata wojny w Ukrainie
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Desant w Putlos
Debiut skialpinizmu
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Czas na oświadczenia majątkowe
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Oko na Bałtyk
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Oficer od drona
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Kierunek Rumunia
Przeprawy na Odrze
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Sprintem do bobsleja
Koniec olimpijskich zmagań
Wojsko wskazało priorytety
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Przemyślany każdy ruch
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Walka o pierwszą dziesiątkę
„Jaskółka” na Bałtyku
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Wojsko nadal na Horyzoncie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Gala MMA coraz bliżej
Skromny początek wielkiej wojny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Debiut ogniowy Borsuków
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Spluwaczki w nowej odsłonie
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO