Wojsko otrzyma kolejne trójwspółrzędne radary NUR-15M Odra, które wykrywają cele oddalone nawet o 240 km. Umowę wartą 540 mln zł przedstawiciele MON podpisali podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Zawarto też trzy kontrakty związane z I fazą programu „Wisła”. Dwa dotyczą szkolenia żołnierzy do obsługi baterii Patriot, trzeci – dostawy urządzeń kryptologicznych.
To już niemal tradycja, że podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Ministerstwo Obrony Narodowej podpisuje ważne kontrakty zbrojeniowe. Dziś, w obecności ministra obrony Mariusza Błaszczaka, zawarto cztery umowy istotne z punktu widzenia procesu modernizacyjnego polskiej armii. Pierwsza dotyczy dostawy 11 mobilnych trójwspółrzędnych radarów średniego zasięgu NUR-15M Odra. Kontrakt – wart aż ponad pół miliarda złotych (540 mln) – przedstawiciele MON-u podpisali ze spółką PIT-Radwar z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Odra to nowoczesny radar, który umożliwia określenie zarówno wysokości, odległości, jak i azymutu śledzonego obiektu (stąd przez żołnierzy bywa nazywany radarem 3D). Dla porównania starsze konstrukcje, tzw. radary 2D – w tym m.in. używane przez polskie siły powietrzne NUR-y 31, dostarczają dane tylko o odległości i azymucie celu. Tymczasem, aby ustalić wysokość, niezbędny jest jeszcze wysokościomierz, na przykład NUR-41.
Polscy przeciwlotnicy i radiotechnicy dysponują już radarami Odra. W 2013 roku MON podpisało umowę na zakup ośmiu takich urządzeń dla sił powietrznych, dostawy rozłożono na lata 2015–2017. Wszystkie radary znalazły się w wyposażeniu 3 Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej. Kupione dziś NUR-15M Odra trafią do innych jednostek sił powietrznych oraz pozostałych rodzajów wojsk.
Kolejne trzy kontrakty zawarte w Kielcach są ściśle związane z I fazą programu „Wisła". Wcześniej zostały już podpisane przez stronę amerykańską. – Dwa dotyczą szkolenia naszych żołnierzy przez instruktorów amerykańskich z obsługi systemu Patriot. Pierwsza umowa obejmuje szkolenie w Stanach Zjednoczonych, a druga w Polsce. Trzeci kontrakt jest na dostawę urządzeń kryptograficznych MIDS systemu Link-16 – wyjaśnia płk Michał Marciniak, pełnomocnik MON ds. pozyskania i wdrożenia systemu Wisła, który podpisywał umowy w imieniu polskiego rządu.
Płk Marciniak podkreślał, że choć nie są to kontrakty o dużej wartości finansowej – bo w sumie opiewają na 19 mln dolarów – to mają ogromne znaczenie dla sprawnego wdrożenia do użytku dwóch baterii systemów rakietowych Patriot, które wojsko kupiło wiosną tego roku (za 4,5 mld dolarów).
W Kielcach trwa XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Jeśli na nim będziecie, koniecznie odwiedźcie stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Numer naszego stoiska to D-47 w hali D. Z okazji tegorocznej imprezy wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.
Oprócz specjalnego wydania „PZ” dostaniecie również na naszym stoisku bieżący numer „Polski Zbrojnej” – flagowego miesięcznika Wojska Polskiego, a także inne nasze wydawnictwa: kwartalnik „Polska Zbrojna. Historia”, „Przegląd Sił Zbrojnych” oraz kwartalnik naukowy „Bellona”.
Do zobaczenia na naszym stoisku D-47 w hali D.
autor zdjęć: MON
komentarze