moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego – trzecie największe targi zbrojeniowe w Europie – rozpoczął się właśnie w Kielcach. W tegorocznej edycji targów weźmie udział 624 wystawców z 31 krajów, w tym 332 firmy oraz instytucje naukowo-badawcze z Polski. Tematem wiodącym MSPO 2018 jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy do naszego serwisu.

PW Inka z WITU

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia oraz łódzka firma Prexer zaprezentowały nowy pistolet samopowtarzalny kalibru 9 mm. – PW Inka to konstrukcja stworzona ściśle według wymagań dla nowej broni krótkiej dla wojska polskiego – podkreśla Przemysław Badurowicz, jeden z jej projektantów.

Bezzałogowce w programie „Orlik”

Porusza się z prędkością około 200 kilometrów na godzinę na wysokości nawet 5 tysięcy metrów. – System BSP PGZ-19R może wykonywać zadania rozpoznawcze w dzień i w nocy oraz w różnych warunkach atmosferycznych – mówią producenci z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2. Bezzałogowce zostały zaprezentowane podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Pretorianin

Waży 13 ton i można nim przewozić ponad 30 pasażerów w trudnych warunkach terenowych. Pojazd opracowany przez polskich inżynierów z firmy Szczęśniak Pojazdy Specjalne oraz Czechów ze spółki Torsus to pierwszy na świecie opancerzony, dwuosiowy autobus terenowy o napędzie na wszystkie koła. Pretorianin był jedną z nowości na targach zbrojeniowych w Kielcach.

DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca

DracoX pozwala z powietrza obserwować cele i wskazywać współrzędne, np. dla artylerzystów. Sprawdzi się także w poszukiwaniu osób, samochodów, a także w ocenie sytuacji kryzysowych, np. w czasie pożarów. Podczas MSPO w Kielcach Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych zaprezentował swój najnowszy produkt – bezzałogowiec DracoX.

Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność

Okrętowy system uzbrojenia OSU-35, który może zwalczać np. samoloty oddalone o około 8 km, zbudowało konsorcjum z WAT na czele. Lekki kombinezon odłamkoodporny i trudnopalny, który waży zaledwie 15 kg, opracowała Lubawa. System antydronowy CTRL+SKY wykrywający małe bezzałogowce z 2 km, powstał w Advanced Protection Systems. Prezentujemy ostatnie z produktów nagrodzonych Defenderem.

M3D Browning. Broń polskich specjalsów

Jest idealny, gdy trzeba prowadzić ogień z płynących szybko łodzi czy latających śmigłowców – mówią o karabinie M3D operatorzy Jednostki Wojskowej GROM. Do największych zalet broni zaliczają wymienialną lufę i celność. Z M3D korzystają głównie żołnierze służący w wodnym oddziale jednostki.   Karabin można było obejrzeć podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Wyborowe Groty

Na tegorocznych targach zbrojeniowych w Kielcach inżynierowie z Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia zaprezentowali dwa, przeznaczone dla strzelców wyborowych, nowe modele modułowego systemu broni strzeleckiej Grot kalibru 7,62 mm. Jeden karabin ma stałą kolbę i lufę długości 508 mm (20 cali), drugi – kolbę składaną i lufę długości 406 mm (16 cali).

Śmigłowiec do zadań specjalnych

Solo to największy bezzałogowy śmigłowiec w Europie. Maszyna została stworzona do wykonywania misji rozpoznawczych, poszukiwawczych i ratowniczych. – Solo jest wielofunkcyjny. Może bowiem latać jako statek załogowy lub bezzałogowiec – wyjaśnia pil. Grzegorz Lenart z PZL-Świdnik. Firma należąca do koncernu Leonardo zaprezentowała śmigłowiec podczas MSPO.

Defendery 2018: lotnicze bezpieczeństwo i sezam mechanika

Prezentujemy kolejne dwa produkty wyróżnione na targach zbrojeniowych. Pierwszy to opracowany przez inżynierów z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych system informatyczny wspierający zarządzanie bezpieczeństwem lotów Turawa-Mats. Z kolei kontenerowy warsztat remontu uzbrojenia skonstruowali specjaliści z Arpolu. Obie firmy za innowacyjność otrzymały nagrody Defender.

Hawkei po polsku

Mobilność, ładowność i wysoki poziom ochrony balistycznej, to główne zalety Hawkeia – lekkiego wielozadaniowego pojazdu opancerzonego. Jego producent – Thales Australia – oferuje wóz polskim siłom zbrojnym w ramach programu „Pegaz”. Hawkeia wyposażonego w polskie systemy można było oglądać podczas targów zbrojeniowych w Kielcach.

Defendery 2018. Sprzęt nie tylko dla artylerzystów

Radioteodolitowy system sondażowy atmosfery skonstruowała firma Aviomet. Optoelektroniczny zestaw modernizacyjny do czołgu Leopard 2A4 opracowało zaś Przemysłowe Centrum Optyki. Prezentujemy kolejne produkty, które za innowacyjne rozwiązania służące wojsku, zostały nagrodzone Defenderem podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Głowice dronów będą produkowane w Bydgoszczy

Opracowane przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia głowice bojowe GX-2 będą produkowane seryjnie przez Zakłady Elektromechaniczne Belma S.A. z Bydgoszczy. Umowę w tej sprawie podpisali dyrektorzy obu instytucji podczas XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

MSPO 18 – nagrody prezydenta i szefa MON-u

Produkty, które otrzymują nagrody podczas MSPO muszą być nowoczesne, innowacyjne i zwiększające bezpieczeństwo polskich żołnierzy. Rozpoczynamy cykl prezentujący rozwiązania wyróżnione na tegorocznych targach zbrojeniowych. Dziś piszemy o laureatach nagród prezydenta, szefa MON-u i jury składającego się z przedstawicieli pięciu ministerstw.

Defendery wręczone!

Okrętowy system zarządzania walką SCOT został nagrodzony przez prezydenta Andrzeja Dudę, a wóz dowodzenia na podwoziu kołowego transportera opancerzonego – przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka. Dziesięć produktów komisja konkursowa wyróżniła statuetkami Defendera. Ceremonia wręczenia nagród zakończyła XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.

 

Trzeba iść dalej

Od kilku już lat Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego w Kielcach udaje się rzecz niezwykle trudna. Pozostaje w centrum uwagi nie tylko polskiej armii i krajowej zbrojeniówki, lecz także wojskowych z Europy i przedstawicieli koncernów zbrojeniowych działających na Starym Kontynencie. To ogromna wartość dla miasta, regionu, kraju. Jednak w mojej ocenie kieleckie targi dotarły do punktu, w którym, aby utrzymać swoją pozycję, muszą się zdecydować na pewne zmiany i inwestycje. 

Pancerny Poznań

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. działają na polskim rynku zbrojeniowym od 1945 roku. Specjalizują się w modernizacjach i remontach gąsienicowych oraz kołowych pojazdów wojskowych używanych przez naszą armię. To właśnie w poznańskich zakładach powstał pierwszy w kraju nowoczesny ośrodek obsługi czołgów Leopard 2 i Bergepanzer 2. 

 

Jeszcze groźniejszy Warmate

Choć Warmate niedawno trafił do wojsk obrony terytorialnej, jego producent – Grupa WB – nie zwalnia tempa. Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego swoją premierę miała kolejna wersja flagowego produktu firmy. Nowy system amunicji krążącej jest tak samo precyzyjny jak jego poprzednik, jednak ma znacznie większą siłę rażenia.

Antydronowy IkarX

Radar obserwuje obszar w promieniu 3 km. Gdy wykryje drona, kieruje na niego głowicę optoelektroniczną, z której obraz pozwala na weryfikację, czy obiekt jest potencjalnym zagrożeniem. Jeśli tak, operator używa lancy elektromagnetycznej, która zakłóca system łączności i GPS drona, zmuszając go do lądowania lub odwrotu. Tak działa polski system antydronowy IkarX.

 

Biznes z wojskiem to pewne pieniądze

Kontrakty na dostawę sprzętu, a także zlecenia serwisowe czy szkoleniowe – wojsko zawiera rocznie tysiące umów. O tym, jak ubiegać się o te zlecenia, rozmawiano podczas konferencji „Biznes z wojskiem to pewne pieniądze”, zorganizowanej w ramach MSPO. Eksperci z Ministerstwa Obrony Narodowej przybliżali przedsiębiorcom m.in. przepisy dotyczące wojskowych zamówień

Platforma szturmowa GROM-u

Operatorzy Jednostki Wojskowej GROM dzięki platformie szturmowej mogą jednocześnie opanować nawet trzy kondygnacje budynku. – Zawsze działamy z zaskoczenia, bo to daje nam przewagę nad przeciwnikiem. Zapewnia też bezpieczeństwo podczas wykonywania zadania – mówią żołnierze JW GROM. Możliwości platformy pokazali podczas targów zbrojeniowych w Kielcach.

Śmigłowce Świdnika

Przez 65 lat wyprodukowali ponad 7400 śmigłowców, które służą w przeszło 40 krajach na całym świecie. Maszyny z powodzeniem są wykorzystywane w różnego rodzaju misjach cywilnych, ratunkowych i wojskowych. Podczas XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach firma prezentuje flagowe produkty: śmigłowiec W-3PL Głuszec i innowacyjne SW-4 Solo. 

Kielce kontynuują tradycje COP

Kieleckie targi zbrojeniowe, co podkreślają ich organizatorzy, mocno wpisują się w tradycję Centralnego Okręgu Przemysłowego. Tak jak on mają pomóc w modernizacji Sił Zbrojnych RP, a także wzmocnić polski przemysł obronny. W roku odzyskania przez Polskę niepodległości ma to szczególny wymiar.

Topaz od Grupy WB

Grupa WB, polski producent technologii obronnych, zaprezentowała podczas targów MSPO całą gamę swoich produktów. Wśród nich pierwsze skrzypce grał przedstawiony po raz pierwszy system amunicji krążącej Warmate 2, ale na stoisku firmy nie zabrakło też jej flagowych produktów. Wśród nich był między innymi zintegrowany system zarządzania walką Topaz.

Moździerz dla WOT-u

Można nimi razić cele oddalone nawet o 3 km, a gdy zajdzie taka potrzeba, wystrzelić ogniem ciągłym aż 40 granatów. Dwuosobowa obsługa moździerzy LMP-2017 może korzystać z kilku rodzajów celowników, w tym cyfrowego. Aby obniżyć wagę tej broni – a jest to obecnie poniżej 7 kg – część podzespołów wykonano z tytanu. To świetny sprzęt dla lekkiej piechoty.

To, co w Wojsku Polskim najlepsze

Niemal 400 jednostek sprzętu znalazło się na wystawie sił zbrojnych przygotowanej na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Są m.in. czołgi Leopard, transportery Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, a także sprzęt używany przez specjalsów – np. wozy M-ATV z Agatu i rampa szturmowa z GROM-u. W weekend wojskowa ekspozycja będzie otwarta dla miłośników militariów.

Unijne pieniądze na obronność

Chcemy wspierać projekty zbrojeniowe, które mogą być zbyt kosztowne dla pojedynczych państw – mówił Maciej Szymański, reprezentujący Komisję Europejską, podczas konferencji poświęconej Europejskiemu Funduszowi Obronnemu. Unia chce w latach 2021–2027 przeznaczyć na projekty zwiększające bezpieczeństwo członków wspólnoty 13 mld euro.

 Zmodernizowany PT-91 w dwóch odsłonach

Cyfrowe systemy stabilizacji i kontroli ognia, zmodernizowany automat załadowania oraz system samoosłony Obra 3. Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” S.A. przedstawiły podczas kieleckich targów propozycje modernizacji czołgu PT-91. Nowe rozwiązania mają zwiększyć siłę ognia i mobilność czołgu, a także jego przeżywalność na polu walki.

Zwierzchnik sił zbrojnych na MSPO

Najważniejszy cel to odnowienie polskiej marynarki wojennej – zapowiedział prezydent Andrzej Duda, który dziś odwiedził Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślał, że w najbliższych latach marynarka wojenna powinna otrzymać nowe wyposażenie, w tym okręty podwodne.

Kontrakty z Kielc. WITU zbada gwarancję Spike’ów

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia już wkrótce znacząco zwiększy swoje możliwości badawczo-rozwojowe. Będzie mógł prowadzić badania przeciwpancernych pocisków Spike LR (używanych przez polską armię) pod kątem ewentualnego przedłużenia ich gwarancji. Takie uprawnienia WITU zyska dzięki umowie, którą dziś na kieleckich targach podpisano z izraelską firmą Rafael.

Potrzeba czwartej dywizji

Pomiędzy Wisłą a Bugiem powinna zostać rozmieszczona nowa dywizja, której celem będzie obrona Warszawy przed atakiem z kierunku wschodniego. W tej sprawie zgodni są politycy, wojskowi i eksperci militarni. Główna kwestia to sposób, w jaki ma być tworzona czwarta dywizja, jej struktura organizacyjna oraz uzbrojenie.

Patrioty Raytheona

Kontrakt na dostawę dwóch najnowocześniejszych baterii systemu Patriot jest kluczowy dla bezpieczeństwa państwa. Rakiety Patriot będą podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Polska dołączyła do elitarnego grona krajów, które dysponują najbardziej zaawansowaną platformą obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na świecie. Broń wyprodukuje amerykańska firma Raytheon. Jej stoisko można odwiedzić podczas Międzynarodowych Targów Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Nowa odsłona Borsuka

Huta Stalowa Wola zaprezentowała na MSPO kolejną odsłonę nowego bojowego wozu piechoty o kryptonimie Borsuk, nad którym pracuje od czterech lat na zlecenie armii. W odróżnieniu od modelu pokazywanego na targach rok temu, obecny przeszedł już próby trakcyjne, badania balistyczne oraz najtrudniejszy – ze względu na wagę 25 ton – test pływalności.

MSPO: Kontrakty na radary i Wisłę

Wojsko otrzyma kolejne trójwspółrzędne radary NUR-15M Odra, które wykrywają cele oddalone nawet o 240 km. Umowę wartą 540 mln zł przedstawiciele MON podpisali podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Zawarto też trzy kontrakty związane z I fazą programu „Wisła”. Dwa dotyczą szkolenia żołnierzy do obsługi baterii Patriot, trzeci – dostawy urządzeń kryptologicznych.

Uczniowie klas mundurowych rozpoczęli rok szkolny

Macie w sobie moc! To polski fenomen, że tak popularne są w naszym kraju klasy mundurowe. Kiedyś będziecie strzec naszego bezpieczeństwa, a to zaszczytna funkcja – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak w Kielcach. W dniu otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego klas mundurowych.

Kieleckie targi rozpoczęte

Nie ma silnego wojska bez silnego przemysłu obronnego. Ale nie ma też silnego przemysłu obronnego, jeśli nie kieruje się do niego zamówień – mówił dziś minister Mariusz Błaszczak podczas inauguracji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Szef MON zapowiedział, że z krajowymi firmami zbrojeniowymi będą podpisywane kolejne kontrakty związane z modernizacją polskiej armii.

Armia gotowa na MSPO

Czołgi Leopard, transportery Rosomak, moździerze Rak, pojazdy logistyczne, symulatory, zestawy rakietowe, broń, trenażery czy strzelnice. To tylko część Wystawy Sił Zbrojnych RP, którą będzie można obejrzeć podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Armia przywiozła do Kielc aż 380 jednostek sprzętu, w tym eksponaty z wojskowych muzeów.

Rekordowe MSPO

W ubiegłym roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zaprezentowało się 618 wystawców z 27 krajów. W najbliższej edycji tej imprezy, która rozpocznie się 4 września, weźmie udział 624 wystawców z 31 krajów, w tym 332 firmy oraz instytucje naukowo-badawcze z Polski. Tematem wiodącym MSPO 2018 jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

   

 

PZ

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
 
Obrady ministrów obrony NATO
Laserowa artyleria US Army
Najlepsi wśród „górali”
Amerykanie odmładzają F-16
Trudny rok na misjach
Dołącz do zawodowców
Ferie z gwiazdami sportu
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Dama odeszła do historii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Wojsko – plan na życie
IBCS dla Polski
Na rozgrzewkę – zapasy
Saperzy zimą otworzą ogień
Kuźnie oficerskich kadr
Armia Fight Night znów w akcji
Powstali przeciw carskiej potędze
Komisje sejmowe o umowie z USA
Na straży niebieskiej linii
Hartowanie spadochroniarzy
Symulator Orlika w Dęblinie
Co musi umieć kierowca czołgu
Żydzi od Andersa
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Komandosi znad Garigliano
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Daglezje na większe przeprawy
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Trudny egzamin przed misją
155 mm dla US Army
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
„Tarzan” wróci do domu
Jakie zmiany w mundurówce?
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Nurkowie w głębinach
Ukraiński kurs na Zachód
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
WBH upublicznia swoje archiwa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kutno w sieci LogHubs
Agenci wywiadu na bobslejach
Jest Warszawa
Wojsko walczy z COVID-19
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Meta podsumowała komandoskie biegi
Kwalifikacja odbędzie się …
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Kolebka biathlonu w rozbudowie
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Pustynna burza wokół Husajna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO