moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zjazd weteranów walk o niepodległość

Prawie 300 kombatantów z Polski i 14 innych państw weźmie udział w Światowym Zjeździe Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej – podał Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Uroczystości organizowane przez Urząd z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się 1 i 2 września w Warszawie.

– Weterani są dla nas niedoścignionym przykładem, jak bezinteresownie służyć ojczyźnie, której poświęcali wszystko co najcenniejsze, a dziś uczą nas szacunku dla wolnego państwa – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podczas konferencji zapowiadającej Światowy Zjazd Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Minister Kasprzyk dodał, że zjazd będzie okazją do oddania hołdu pokoleniu, które walczyło o naszą niepodległość. – Chcemy w rocznicę wybuchu II wojny światowej uczcić zmarłych i żyjących weteranów oraz przypomnieć drogie dla nas hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna”, z którymi szliśmy do walki z wrogami naszego państwa – mówił sędzia Bogusław Nizieński, przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy UdSKiOR.

Zjazd rozpocznie się w sobotę 1 września, czyli w Dniu Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. – Tego dnia o godzinie 15.00 na mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego będziemy modlić się w intencji ojczyzny i jej obrońców – zapowiedział szef UdSKiOR. Następnie przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy pl. Piłsudskiego wieńce złożą szef Urzędu oraz przedstawiciele polskich weteranów.

Główne uroczystości zaplanowano na godzinę 17.00. Wówczas przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysty Apel Pamięci z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Tu także odbędzie się defilada pododdziałów reprezentujących rodzaje sił zbrojnych, Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną, a także harcerzy i strzelców. – Zapraszamy wszystkich, aby wspólnie oddać hołd weteranom, którzy umiłowali niepodległość jako najpiękniejszy i najcenniejszy dar, jaki jest dany narodom i państwom – apelował minister Kasprzyk.

Testament pokolenia II RP

Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego przedstawiciele środowisk kombatantów i osób represjonowanych zwrócą się z przesłaniem do młodego pokolenia Polaków. – Chcemy, aby młodzi ludzie kierowali się etosem, który nas kształtował, opartym na dekalogu i wojskowej przysiędze – podkreślił ppłk Jerzy Majkowski, uczestnik powstania warszawskiego. Dodał, że dla jego rówieśników najważniejsze było umiłowanie ojczyzny, wspólnota, zdolność do poświęceń, zaufanie i przyjaźń. – Zależy nam, aby młodzi przejęli nasze tradycje – stwierdził kombatant.

Drugiego dnia zjazdu przed południem w kwaterze żołnierzy września 1939 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zostanie odprawiona msza święta a przed pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej na Żoliborzu zostaną złożone wieńce. Z kolei o 17.00 w Teatrze Polskim odbędzie się koncert galowy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Podczas uroczystości zostaną po raz pierwszy wręczone ustanowione przez szefa UdSKiOR medale Pro Bono Poloniae. Otrzymają je osoby, które wniosły wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych, a także kultywowanie poza granicami kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych.

Światowy Zjazd Weteranów Walk o Niepodległość RP został objęty patronatem prezydenta Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Pytania o europejską tarczę
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
Broń Hitlera w rękach AK
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Cień atomowej zagłady
Zawsze gotowi do pomocy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO