moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA

Historycy podkreślają, że to wciąż mało znane fakty: około miliona żołnierzy amerykańskiej armii z II wojny światowej było Polakami lub miało polskie korzenie. Właśnie im została poświęcona wystawa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Można tu obejrzeć m.in. mundury kilku amerykańskich formacji, w których służyli Polacy czy pamiątki po pilocie Witoldzie Urbanowiczu.

Wiosną 1944 roku polski działacz emigracyjny Mieczysław Haiman wysłał do 796 polskich parafii w USA ankiety z pytaniem o liczbę wiernych, osób zmobilizowanych i tych, którzy polegli na służbie. Odpowiedziało mu 538 księży. Ankieta Haimana ujawniła, że ponad milion żołnierzy w armii USA było wówczas polskiego pochodzenia.

Właśnie im gdańskie Muzeum II Wojny Światowej przy współpracy Stowarzyszenia Historycznego Wielka Czerwona Jedynka (kultywującego historię 1. Dywizji Piechoty Armii USA) poświęciło wystawę „Milion zza oceanu”. Można tu zobaczyć m.in. mundury kilku amerykańskich formacji oraz pokaz rekonstruktorów przedstawiający scenę z życia okopowego, a także poznać życiorysy żołnierzy polskiego pochodzenia, którzy bili się pod sztandarami USA. Wyjątkową gratką są pamiątki po Witoldzie Urbanowiczu, legendarnym dowódcy Dywizjonu 303, który w drugiej połowie wojny wstąpił do armii amerykańskiej i w jej szeregach walczył na froncie chińskim. Na wystawie zaprezentowano np. wypożyczony z muzeum w Suwałkach medalik, który Urbanowicz otrzymał od matki. Wśród zasłużonych postaci jest m.in. aktor Leon Niemczyk, który brał udział w powstaniu warszawskim, a potem zgłosił się do amerykańskiej armii, gdzie służył w dywizji dowodzonej przez gen. George’a Pattona.

Podczas otwarcia ekspozycji zwiedzających witali rekonstruktorzy, którzy wcielili się w żołnierzy z punktu rekrutacyjnego US Army. Przed gmachem muzeum zaparkowały zaś zabytkowe amerykańskie pojazdy wojskowe z II wojny, m.in. Dodge WC 52 i samochód terenowy Willys MB.

Wystawę otworzył dyrektor muzeum dr Karol Nawrocki. Pół roku temu ekspozycja miała swój debiut w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Tam również otwierał ją dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Pamiątki i archwalia były prezentowane w różnych miejscowościach Stanów Zjednoczonych bliskich polskiej społeczności, m.in. w rodzinnym mieście asa myśliwskiego z okresu II wojny oraz wojny koreańskiej, pułkownika Francisa „Gabby” Gabreskiego.

Pomysłodawca wystawy, Piotr Langenfeld, prezes Stowarzyszenia Historycznego Wielka Czerwona Jedynka, podkreśla, że celem stowarzyszenia jest zbieranie informacji i biogramów o Amerykanach polskiego pochodzenia, a także o Polakach służących w siłach zbrojnych USA w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. – Udział i zaangażowanie Polonii w siłach zbrojnych USA nie były dotychczas ani szeroko omawiane, ani przedstawiane. Tymczasem Polacy, tak jak inne mniejszości narodowościowe, wnieśli swój wkład w amerykański wysiłek wojenny. Niektóre biogramy to opowieści niesamowite, niewiarygodne i wręcz idealnie nadające się na film wojenny – mówi Langenfeld polsce-zbrojnej.pl.

Wystawę można zwiedzać do 31 października.

Dawid Karbowiak

autor zdjęć: Dawid Karbowiak

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy żołnierzy na AFN
 
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polak najlepszym podoficerem NATO
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Co ze sprawdzianem z WF?
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Żołnierze bez testów z WF-u
Psy (w) WOT
Wiosłują dla Emily
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Abramsy dla 1 Brygady
Lato w wojskowym klimacie
Wilki znów na Mazurach
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Szczyt NATO już w poniedziałek
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Kat warszawskiego getta przed sądem
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Nowe książeczki wojskowe
Abrams – czołg z najwyższej półki
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Desantowanie z transportowego giganta
Javelin gwarantuje skuteczność
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
„Zginęli, bo byli Polakami”
Abrams – czołg niepokonany w walce
V-2 leci do aliantów
Kontyngent do zmiany
Wisła i Narew w Sejmie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Lufy prosto z Huty
Afganistan: powrót do domu
Rusza PKW Islandia
Combining Two Worlds
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Afganistan. Czas wracać do domu
Stalowy człowiek
Kurs na dyplomację
Podwodne centrum przyszłości
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Groty dla proobronnych
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Ankona – bitwa po polsku
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Course on Diplomacy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO