moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani na rajdzie w Beskidzie Śląskim

Kilkunastu żołnierzy poszkodowanych na misjach dostało rowery w ramach akcji promującej sport i integrującej środowisko weteranów. Wydarzenie połączono z pierwszym w tym roku rajdem – 35 wojskowych, którzy ucierpieli na misjach, pokonywało górskie trasy. Niektórzy ze względu na stan zdrowia – na rowerach specjalistycznych.

– Namawiamy weteranów poszkodowanych do uprawiania sportu, to szczególnie ważne w procesie rehabilitacji. Rowery im w tym pomagają, nie tylko zachęcają do aktywności fizycznej, lecz także ułatwiają codzienne funkcjonowanie – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Od 2014 roku dzięki akcji „Rower dla weterana”, jaką przy wsparciu sponsorów organizuje Stowarzyszenie, żołnierze poszkodowani na misjach (członkowie Stowarzyszenia) otrzymali już prawie 60 rowerów: lekkich trekkingowych, ze wspomaganiem elektrycznym oraz trzykołowych o napędzie ręcznym, tzw. handbike.

Akcję „Rower dla weterana” wsparły Korpus Szeregowych Zawodowych Wojsk Lądowych oraz Korpus Podoficerów Wojsk Lądowych. – Nie zapominamy o naszych kolegach poszkodowanych na misjach – zapewnia st. szer. Jacek Cichy, dziekan Korpusu Szeregowych Zawodowych Wojsk Lądowych. W jednostkach przeprowadzono zbiórkę funduszy na zakup rowerów, zebrano kilkanaście tysięcy złotych. Pieniądze przekazali także sponsorzy i samo Stowarzyszenie, dzięki temu kupiono 12 rowerów. Żołnierze, którzy ucierpieli na misjach, otrzymali je pierwszego dnia rajdu rowerowego. Taką imprezę w Beskidzie Śląskim w okolicach Cieszyna zorganizowało Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. – Na rajd wyruszyło 35 weteranów poszkodowanych, wśród nas ratownik medyczny. Codzienne pokonywaliśmy trasę 30–40 kilometrów po terenie górzystym – mówi Marek Rzodkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia.

Kilkudziesięcioosobowa grupa rowerzystów wzbudzała zainteresowanie Ślązaków i górali beskidzkich. Jedni weterani jechali z przyczepionymi do rowerów polskimi flagami, inni znakami rozpoznawczymi swoich jednostek, m.in. 20 Brygady Zmechanizowanej i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Niektórzy jechali na specjalistycznych rowerach ze wspomaganiem elektrycznym. Są one przeznaczone przede wszystkim dla weteranów, którzy przeszli amputację lub doznali podczas misji poważnych urazów kończyn dolnych lub kręgosłupa.

Taki specjalistyczny rower dostał m.in. Jacek Piątek. – Zostałem ranny w 2005 roku na misji w Bośni. Ze względu na niedowład w nogach oraz silne bóle kręgosłupa – trudno mi jeździć na zwykłym rowerze – mówi były żołnierz 6 Brygady Powietrznodesantowej. Jednak biorąc udział w rajdzie, chce udowodnić, że także on może uprawiać sport. Zapewnia, że będzie korzystał z roweru także na co dzień.

Tradycyjne dwukołowe rowery z systemem przerzutek dostali weterani po lżejszych urazach narządu ruchu, którzy wciąż wymagają rehabilitacji. Na takim jednośladzie wyruszył na rajd Witold Kortyka, były żołnierz 16 Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu, uczestnik misji w Iraku, Afganistanie i Kosowie. – To doskonała terapia. Długodystansowa podróż rowerem poprawia kondycję i wzmacnia sprawność fizyczną, a nie przeciąża stawów skokowych i kolanowych oraz kręgosłupa – mówi. Podkreśla, że takie wyprawy integrują, są okazją do spotkania kolegów, odnowienia kontaktów.

– Nadal będziemy szukać sponsorów, aby kontynuować akcję „Rower dla weterana”– zapowiada Tomasz Kloc. Stowarzyszenie liczy na większe zaangażowanie i wsparcie, zwłaszcza firm, które produkują i sprzedają sprzęt oraz uzbrojenie dla polskiej armii.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Przemysław Kowalski

dodaj komentarz

komentarze


Wszystkie misje AWACS-a
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
W obronie wschodniej flanki NATO
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Zawsze gotowi do pomocy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Układ nerwowy Mieczników
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pytania o europejską tarczę
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Pierwsza Drużyna” na start
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Na straży nieba
By Polska była bezpieczna
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nowe zadania szefa SKW
Po przeprawie ruszyli do walki
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Flota Bayraktarów w komplecie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gry wojenne w szkoleniu
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO