moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ewakuacja w Brzegu

24 kwietnia w czasie prac drogowych prowadzonych przez firmę prywatną przy ul. Jana Pawła II w Brzegu znaleziono przedmiot przypominający rodzaj bomby lub pocisku.

Zgłoszenia do oficera dyżurnego 1 Pułku Saperów o prawdopodobnym znalezieniu niewybuchu dokonała Komenda Powiatowa Policji w Brzegu. Do wskazanego miejsca, w trybie pilnym skierowano brzeski Patrol Rozminowania nr 26 dowodzony przez st. chor. Artura Adasika.

Po wstępnym zabezpieczeniu terenu i rozpoznaniu znaleziska, patrol sklasyfikował je jako przedmiot wybuchowy i niebezpieczny (PWiN) pochodzenia wojskowego noszący znamiona materiału wybuchowego. Podjęto decyzję o przeprowadzeniu ewakuacji. We współpracy z Policją i Strażą Miejską niezwłocznie wyprowadzono z zagrożonego rejonu uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i 1 Liceum Ogólnokształcącego oraz mieszkańców trzech pobliskich kamienic. W sumie ewakuacji poddano około 1200 osób.

W trakcie prowadzonych prac saperskich ujawniono granatnik przeciwpancerny typu Panzerfaust oraz bombę lotniczą z okresu II Wojny Światowej o masie 10 kg. Saperzy zabezpieczyli przedmioty wybuchowe i niebezpieczne, a następnie przewieźli je do stałego miejsca niszczenia. Tam zostały one zneutralizowane. W tym celu patrol rozminowania posłużył się metodą wybuchową w kontrolowanych warunkach.

Od początku 2018 roku w swej ciężkiej i niebezpiecznej pracy, jakim jest zadanie bojowe wykonywane w czasie pokoju w zakresie podejmowania różnego rodzaju i gramatury przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, żołnierze Patrolu Rozminowania Nr 26 zrealizowali 80 zgłoszeń o znalezieniu podejrzanego przedmiotu, przejechali ponad 17 tys. kilometrów niszcząc 411 szt. PWiN pochodzenia wojskowego.

Tekst: st. chor. Artur Adasik, ppłk Jacek Zaniewski

red. PZ

autor zdjęć: mł. chor. Robert Janklowski

dodaj komentarz

komentarze


Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Wyścig snajperów
Gen wojownika
Jelcze z Raciborza
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Inwestycje w bezpieczeństwo
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Śmierć w sercu Azji
Salto mortale komandosa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Jak obronić się przed dronami?
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Rakietowcy na Hawajach
Pieta Michniowska
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Trudne początki polskich bombowców
Pierwszy krok do Invictusa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Test w stratosferze
MON i MSZ o szczycie NATO
Wsparcie ma znaczenie
Odniesione w walce rany łączą
Baobaby docierają do wojska
Odnaleziono „Roja”
Ostatnia niedziela…
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Innowacje z PERUNA
Paliwowy krwiobieg NATO
Kajakiem na światowe podium
Wojsko stawia na „armię talentów”
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Triumf wojskowych lekkoatletów
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Święto wojska pod hasłem SAFE
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
„Albatros” dozbrojony
Pancerne starcie
Marzenia częściowo spełnione
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Azjatycka szansa
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
PKW Irak zostaje w Jordanii
Spadochronowy triumf

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO